Akagündüz: yaşanan acılar hala belleklerimizde

CHP Kocaeli İl Başkanlığı Emek Komisyonu dün, 12 Eylül 1980 darbesinin 32’nci yılında il başkanlığında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek Komis...

BÜYÜT

CHP Kocaeli İl Başkanlığı Emek Komisyonu dün, 12 Eylül 1980 darbesinin 32’nci yılında il başkanlığında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Emek Komisyonu adına basın açıklamasını gerçekleştiren Ali Akagündüz, “12 Eylül faşist darbesinin bir ürünü olan AKP iktidarı, 12 Eylül’den hesap soramaz” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanlığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 32’nci yılında dün il başkanlığına bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını İl Başkanlığına bağlı Emek Komisyonu adına Ali Akagündüz gerçekleştirdi. Akagündüz, “Bir daha o kara günlerin yaşanmaması için 12 Eylül’leri unutmamalıyız” dedi.

“YAŞANAN ACILAR HALA BELLEKLERİMİZDE”
Basın açıklamasında Ali Akagündüz şunları söyledi: “Bu gün 12 Eylül 1980 faşist darbesinin yıldönümü. 32 yıl önce bu gün ülkemizin emekçilerinin, aydınlarının, yurtseverlerinin üzerinden adeta bir silindir geçti. 80’li yıllarda yaşanan acılar hala belleklerimizde. Bir tarafta cezaevleri, idamlar, baskılar, sürgünler, insanlık onurunu kurtarmak için yaşamlarını ortaya koyan asil direnişçiler. Yaşanan onca zulme rağmen dimdik ayakta duran onurlu insanlar, diğer yanda yaptıkları insanlık dışı uygulamaların utancıyla yaşayan işkenceciler ve onların çanak yalayıcıları.

“12 EYLÜL’Ü UNUTMAMALIYIZ”
Bir daha o karanlık günlerin yaşanmaması için 12 Eylül’leri unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Darbeleri, darbecileri her zaman lanetlemek onlara hayat hakkı tanımamak bizlerin bir yurtseverlik görevi olmalıdır.12 Eylül, IMF ve Dünya Bankası’nın dayattığı 24 Ocak 1980 kararlarının uygulanabilmesi için gereken, siyasal ve toplumsal ortamı yaratmak amacıyla gerçekleştirilmişti. Aradan tam 32 yıl geçmiş olmasına rağmen darbenin sosyal ve siyasal etkileri hala sürmektedir. 12 Eylül’ün, 12 Eylül’e gerekçe oluşturmak üzere toplumsal muhalefeti sindirmeye, susturmaya yönelik; kontur-gerilla ürünü kargaşa ve cinayet örgütleri eliyle ile planlandığı bilinmektedir. Bu gerçeğin bilinmesine rağmen darbeciler, demokrasiye yapılan bu müdahaleyi “terör ve anarşi olaylarının durdurulması için gerekli müdahale” olarak ilan etmişlerdi.

“AKP DARBENİN ÜRÜNÜDÜR”
12 Eylül döneminin sonu olduğu söylenen ama bu söylemin kocaman bir yalan olduğu 1984 seçimleri, aslında 12 Eylül siyasal anlayışının kökleşmesini ve o anlayışın bu güne kadar gelmesini sağlamış ve 12 Eylül karanlığında kurulan siyasal ve ekonomik ilişkilerin toplumda daha da kökleşmesini getirmiştir. On yıldır ülkeyi yönetmekte olan AKP iktidarı işte bu darbenin bir ürünüdür. O dönemde yerleştirilen bireycilik ve köşeyi dönme felsefesi dinci motiflerle de süslenerek AKP’yi doğurmuştur.

“AKP İKTİDARI 12 EYLÜL DÖNEMİNİN YASAKÇI UYGULAYICISIDIR”
2010 yılında yapılan anayasa değişiklerinde “12 Eylül ile hesaplaşacağız” söylemleri ile seçmenden oy istediler. Bu bir bir yutturmacaydı. 12 Eylül ile hesaplaşmak şöyle dursun bu gün AKP iktidarı 12 Eylül dönemin yasakçı, baskıcı anlayışın bir uygulayıcısıdır. Referandum sonrası yapılan anayasa değişikliklerinin sonucu olarak bağımsız yargının yerini yandaş yargının aldığını kör gözler bile görmektedir. Deniz feneri gibi yandaş kurumların davalarının görüldüğü mahkemelerin hakimlerinin değiştirilmesi ile başlayan süreç en son BDP’li bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Başbakanın “mahkemelere talimat verdik” diyebildiği noktaya kadar taşınmıştır.

“ÖZGÜRLÜKLERİN KISITLANMASI, MEDYAYA SANSÜR”
Devlet Güvenlik Mahkeme’lerinin (DGM) yerine kurulan Özel Güvenlik Mahkemeleri ilizyonist yöntemlerle kapatılmış ama aynı işlevi gören Ağır Ceza mahkemeleri aynı anlayışla görevlerini sürdürmektedirler. Savcılara görevden el çektirmeler, mahkemelere talimatlar vermeler bu dönemde gerçekleşmiştir. Özgürlüklerin kısıtlanması, medyaya sansür konulması, muhaliflerin hapse atılması, güvenlik güçlerinin halka karşı kullanılması bu ustalık döneminin uygulamalarıdır.”

12 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR