Zeytinci: KOTO iyi yönetilmiyor

Genel seçimlere katılmayan Türkiye Partisi’nin (TP) akıbeti tartışılıyor. TP İl Başkanı Hüseyin Zeytinci, partinin kapanmasının yakın olduğunu söyledi...

BÜYÜT

Genel seçimlere katılmayan Türkiye Partisi’nin (TP) akıbeti tartışılıyor. TP İl Başkanı Hüseyin Zeytinci, partinin kapanmasının yakın olduğunu söyledi. Zeytinci ayrıca, bir dönem başkanlığını yaptığı Kocaeli Ticaret Odası’nın iyi yönetilmediğini dile getirdi.

Genel başkanlığını Abdüllatif Şener’in yaptığı Türkiye Partisi (TP) 12 Haziran’da yapılan genel seçimlere katılmadı. Partinin geleceği hakkında kritik günler yaşanıyor. Şener başkanlığında yapılacak olan MYK ve il başkanları toplantısında partinin geleceğine karar verilecek. Partinin kapatılması yönünde parti içerisinde yaygın bir görüş hakim. Yaşanan süreci değerlendiren TP İl Başkanı Hüseyin Zeytinci, “AKP, CHP ve MHP’nin dışında başka bir siyasi partinin barajı geçemeyeceği görülmekteydi. Oyların CHP veya MHP’ye gitmesi yönünde genel merkezden talimat aldık. Baraj altında kalanların aldıkları oy yüzde 4.26 seviyesindedir. 4.26 oy oranı boşa gitmiş bir oy oranıdır” dedi.

KANUN DEĞİŞMELİ
Zeytinci “Türkiye’ye bakıldığında iki partili, iki görüş altında birleşmeye mahkum gibi gözüküyor. Diğer taraftan seçime girmeyen 6 tane parti var. Bunlardan bir tanesi de TP’dir. Bu altı parti ve baraj altında kalan partilerin oylar yüzde 6-7 civarındadır. Baraj düşmediği sürece Türkiye’de yapılanma bozuk olacaktır. 2 milyon kişinin oyu her zaman boşa gidecek. Düşüncelerin mecliste yer almasını istiyoruz. Bir kişide olsa mecliste temsil hakkı olmalıdır. Siyasi partiler kanunun anayasadan önce değişmesi gerekiyor. İki sene sonra belediye seçimleri var, yine aynı sorunlar yaşanacaktır. Siyasi partiler kanununun ve seçim kanunun hemen değişmesi gerekiyor. Ondan sonra düşünceler ve fikirler mecliste temsil hakkı bulsun” diye konuştu.

AYAKTA KALINAMAZ
Zeytinci, “Bundan sonra bütün siyasi partilerin kendilerini kontrol etmeleri gerekiyor. Bunun içinde Türkiye Partisi de var. Osman Pamukoğlu partinin kapanmasına karar verdi. Türkiye’de siyaset iki partili sisteme girdi. Yüzde 3-4 dilimin CHP’den gitmesi sonrasında MHP baraj altı kalmamıştır. TP olarak ay sonunda MYK ve il başkanları bir araya toplanacak. Partinin kapatılması ya da devamı konusunda bir karar verilecek. Bana sorulacak olunursa bu partiyi biz kurduk, kapatılması da bize nasip olur. Bundan başka bir çare yoktur. Yüzde 2-3 oylar temsil edilmediği sürece bir partinin ayakta kalması mümkün değil. Maddi koşullar bunun bir nedeni. Parti sırtını holding veya bankaya dayamadığı sürece, parti üyelerinin geliri ile ayakta durmaya çalışıyorsa, bunlar kapanmaya mahkum partilerdir” şeklinde konuştu.

VASIFSIZ İNSANLAR
Zeytinci “Şuanda parti kapatılmadı. Ben de bu sürecin sona ermesini bekliyorum. Partinin devam edeceğini düşünmüyorum. İl binası kapatıldı, yazışmalar buradan takip ediliyor. Ne olacağı belli olduktan sonra duruma bakacağım” açıklamasında bulundu. Bir dönem başkanlığını yaptığı Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) hakkında görüş belirten Zeytinci, “KOTO’da gerektiği gibi yönetilmiyor. Meclis üyelerine gerektiği gibi söz verilmiyor. Ben yaptım oldu mantığı ile giden bir meclis yapısı var. KOTO büyük bir odadır. Bölgesinde etkilidir. Ne kadar başarılı olduğunu üyelerine sormak gerekiyor. 73 meclis üyesinden hiç kimse çıkıp konuşmuyor. Ben girersem mecliste konuşuyorum yoksam kimse konuşmuyor. Vasıfsız insanlar tarafından oda yönetimi yönetiliyor. Yönetimde arkadaşına yalan söyleyen, ben böyle istiyorum böyle olacak, sizin düşünceniz önemli değildir demek doğru değildir. Olaylara bakış açısı siyasi bakış açısıdır” değerlendirmesinde bulundu.

19 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR