Hayvan severlerden ilginç tepki!

Hayvanlara yapılan kötü muameleye tepki göstermek için Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER) Başkanı Gonca Çelik Ketenağ ve dernek üyeleri tarafı...

Hayvanlara yapılan kötü muameleye tepki göstermek için Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER) Başkanı Gonca Çelik Ketenağ ve dernek üyeleri tarafından basın açıklaması yapıldı. Dernek üyeleri Belediye-İş Hanı önünde basın açıklaması yapmak istediler. OHAL kapsamında açık alanda basın açıklaması yapılmasına izin verilmediği için dernek üyeleri uyarıldı. Bu durum karşısında Dernek üyeleri kendi yerlerinde basın açıklaması yaptılar.

 

RAPOR AÇIKLADI

KOHAYDER Başkanı Ketenağ “Hayvan Hakları İzleme Komitesinin son beş ayda hayvan hakları ihlalleri raporunda, ülkemizde; yaklaşık 1500  hayvanın işkence gördüğü, 3 bine yakın hayvanın özgürlüğünün kısıtlandığı, 160 hayvanın canına kastedildiği, 155 yüz ellı beş hayvanın sokağa atıldığı görülüyor” dedi.

 

BİR TÜRLÜ ANLAYAMIYOR

Sözlerine devam eden Ketenağ “Her yıl insanlar, 70 milyon deniz ve kara hayvanını onlardan gıda oluştumak için katlediyor; milyonlarcası deney laboratuarlarında, kürklerinden ve av alanlarında ve akla gelmeyen nice öldürme alanlarında öldürülüyor. Ve günümüzde hala savaşlardan, sömürüden, adaletsizlikten, şiddetten şikâyetçi olan insanoğlu şunu bir türlü anlayamıyor” açıklamasında bulundu. 

 

KANITLANMIŞ BİR DURUMDUR

Ketenağ “İnsanlar hayvanları yok ettiğinde, kendi yaşamları için gereken yaşam alanlarını ve ekosistemlerini yok etmektedirler diyen  Milyarlarca çiftlik hayvanını öldürdüklerinde, yağmur ormanlarının yağmalandığını, meraları çöle çevirdiklerini, küresel ısınmayı arttırıp, dünyayı mahvetme yolunda ilerlediklerini görmelidirler. İnsanlık, duyguları ve acı hissetme yetisi olan diğer canlılara şiddeti sürdürdüğü müddetçe, birbirlerine uyguladıkları şiddet de son bulmayacaktır. Bu hayvanları istismar ederek büyüyen seri katiller ve kadınları, çocukları ve hayvanları döven erkekler tarafından defalarca doğruluğu kanıtlanmış bir durumdur” ifadelerini kullandı.

 

KOÜ ELEŞTİRİSİ

Daha geçtiğimiz ay ilimizde dehşet verici bir olay yaşadık. KOÜ' de bir profesör bir köpeği bıçaklayarak öldürdü diyen Ketenağ “Şimdi soruyoruz; bir köpek ile bir insan arasında ne fark var, konuşamaması mı,.? Yoksa onun da aynı acıyı hissettiğini, yaşama isteğini, hayvan öldürmenin de bir cinayet olduğunu dile getirecek savunucuları ve bu empatiyi kuracak bir toplum algısının olamayaşı mı? Görüyoruz ki, eğitim, bilgi yeterli değil en büyük yoksunluk empatısidir” dedi.

 

VE MERHAMET EKSİKLİĞİ.

Diğer taranan yine ilimizde ve ülkemizde evcilleştirerek kendi yaşamımıza dahil ettiğimiz kedi ve köpeklerin, ne bahçelerde ne mahallelerde yaşaması isteniyor diyen Dernek Başkanı Ketenağ “'Korku, hijyen, gürültü gibi' en çok da insanlığa ait olan sebeplerle şikayet ediliyor, belediyeler tarafından oradan oraya alınıp atılıyor. Açlık, susuzluk, trafik kazaları sebeplerinden yaşamını yitiriyorlar. Sokaklarda sağlıklı tok ve özgür yaşatmak için mücadele veren gönüllülere, hem toplum hem kurumlar tarafından baskı uygulanıyor, cezalar kesiliyor ve "burada hayvan besleme" deniliyor” dedi.

 

TÜM HAYVANLARLA EŞİTİZ

Yine geçtiğimiz ay şöyle de bir ironi yaşanıyor diyen Ketenağ “İzmit Belediyesi geçtiğimiz yıl hayvanları koruma günü dolayısıyla, üç bacaklı bir sokak köpeğini evlat edinen kişiye teşekkür edip mama verirken, bu yıl mahallesinde sahibinin elinden kaçan aym köpeği belediye ekipleri tarafından, kulağındaki küpe Derince İlçesi'ne ye ait diye, Derince'de herhangi bir yere terk ettirebiliyor. İnsan olarak diğer canlılardan ne. kadar üstün olduğumuzu sanırsak sanalım, acıyı hissetmekte tüm hayvanlarla eşitiz” açıklamasında bulundu.

 

EMPATİ VE MERHAMETE

Sözlerinin sonunda Ketenağ "Şu Yeni bir görüş değil aslında, yitirilmiş bir hakikat ve bir bilgelik. Pisagor 2500 önce şu sözleri söylemişti. “İnsanlar hayvanları katlettikçe birbirlerini öldürecekler. Gerçekten de cinayet ve acının tohumlarını ekenler neşe ve sevgi biçemezler, dolayısıyla günümüzde tablo bu iken "4 Ekim Hayvanları Koruma Gününü" kutlamıyor, toplumu ve toplumun algısı ve isteğiyle şekillenen kurumları empati ve merhamete davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

02 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR