Sendikaların üye kapma yarışı devam ediyor

Belediye-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası arasında Büyükşehir Belediyesi işçilerini üye yapma savaşı sürüyor. Gerilen ortamda Belediye-İş yönetici...

BÜYÜT

Belediye-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası arasında Büyükşehir Belediyesi işçilerini üye yapma savaşı sürüyor. Gerilen ortamda Belediye-İş yöneticilerinin dün üyelik çalışması yapan Hizmet-İş yöneticilerine yönelik saldırı yaptıkları iddia edildi.

Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının sendika değiştirmelerinde yeni iddialar gündeme geldi. İzmit Otobüs Terminali’nde üye çalışması yapan Hizmet-İş Sendikası yöneticileri ve beraberindeki noter üyelerine, Belediye-İş Sendikası üyelerinden Yusuf Türk, Sedat Küçük ve Naci Yılmaz’ın saldırıda bulunduğu iddia edildi. Yaşanan arbede sonrasında noter üyeleri Mevlana Kültür Merkezi’nde bulunan karakola şikayette bulundukları öğrenildi. Ayrıca Karamürsel’de üye yapma çalışmaları sırasında Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Osman Şar ve beraberindeki yöneticiler tarafından noter üyelerinin tartaklandığı iddia edildi.

CİVELEK’E TEŞEKKÜR

Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar dün yazılı basın açıklaması yaptı. Uyar açıklamasında, “Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü’nde Hizmet-İş Sendikası’nın, işçi arkadaşlarımızın özgürce sendika değiştirme iradesine baskı yapmasını şiddetle kınamaktayız. Hizmet-İş Sendikası’nın Başbakan Erdoğan’ın ve Başkan Karaosmanoğlu ve bazı bürokratların isimlerini kullanarak örgütlenme çalışması yapmasına en iyi cevabı AKP İl Başkanı Sayın Mahmut Civelek vermiştir. Civelek’ in ‘Sendikal geçişlere karışmıyoruz’ açıklamasını doğru bir yaklaşım olarak görüyoruz” diye konuştu.

GERİLİM İSTEMEDİK

Hizmet-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı İdris Ersoy ise, “Sendikalar arasında ortam giderek geriliyor. Toplu sözleşme süreci çok az bir süre kalmıştır. Bu tarihi günlerde insanların üye kazanma mücadelesi verilecektir. Örgütlenme süreci herkesin hakkıdır. Ancak örgütlenme mücadelesine erkenden başlamak gerekiyor. Kaos çıkarmadan işçileri kamplara ayırmadan bu süreci bitirmek gerekiyordu. Bunlar geç başladılar, süreci sıkıştırdılar. Bugün itibariyle yeninden geri dönüşler var. Gerilim olmaması yönünde büyük gayret gösterdik” dedi.

TALİMATI GELMEDİ
Ersoy, “Başbakan’ın talimat vermesi söz konusu değildir. Kendileri nasıl üye yaptıysalar bizde aynı şekilde üye yaptık. Üyelerimizi geri aldık. Daha düne kadar Belediye-İş’e üye yapmak için neler yaptıklarını biliyoruz. Bizim hiçbir yerde hiçbir alanda ne Başbakan ne Büyükşehir Belediye Başkanı, ne de başka isimler kullanılmamıştır. Kendi başarısızlıklarını örtme derdindeler. Psikolojik baskı yapılmak isteniyor. Yenilgileri tamamen su yüzüne çıkmıştır. Yalan ve dolanlarla üyelik yapılmak isteniyor” açıklamasında bulundu.

28 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR