Savcı, Gülaçtı için kaç yıl ceza istedi?

İzmit Kent Merkezi’nde faaliyet gösteren Gülaçtı Kuyumculuk hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından açılan davada Cumhuri...

İzmit Kent Merkezi’nde faaliyet gösteren Gülaçtı Kuyumculuk hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından açılan davada Cumhuriyet Savcı mütalaasını verdi. Mütaalada sanık Hüseyin Gülaçtı’nın izinsiz mevduat toplama suçundan cezalandırılması talep edildi.

Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı, yıllar önce bazı çalışanlarına kendisinin dolandırdıklarına dair dava açmıştı. İzmit’te büyük yankı uyandıran olayda çalışanların tefecilik yaptığı, insanlardan para toplayarak zimmetine geçirdiği ve işyeri sahibinin tehdit ettiği iddia edilmişti. Davada bazı zanlılar tutuklanmış ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Ancak daha sonraki celselerde davacı durumunda olan Gülaçtı Kuyumculuk’un hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’na muhallefetten dava açılmıştı. Davacı durumundan olan Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı sanık durumuna düşmüştü. Son olarak önceki dava dosyası ile BDDK’in açtığı dava dosyası birleştirilmişti.

 

HÜSEYİN GÜLAÇTI GELMEDİ

2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11. Celsesi görülmeye devam edilen davada sanıklar Kadir Yazıcı, Sabahattin Aydın, Vedat İzci, Taner Şehitoğlu, Mustafa Yavuz, İskender Aksal, Şahin Yavuz, Murat Yavuz ve avukatları hazır bulundu.  Davada hazır bulunmayan sanık Hüseyin Gülaçtı’yı ise avukatları Turgay Karaman ile Raif Kandemir temsil etti.

 

CEZALANDIRILMALARINI İSTİYORUZ

Davaya katılan BDKK avukatı “sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi. Hüseyin Gülaçtı’nın avukatı Turgay Karaman ise, “Diğer sanıklar tarafından müvekkilime karşı gasp, tehdit, dolandırıcılık ve şantaj suçları işlenmiştir. Dellilerimizin toplanmasını ve tahkikatın genişletilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

ÖRGÜT KURMA SUÇUNDAN BERAAT

Cumhuriyet savcısı dava hakkındaki mütalasında, “Her ne kadar sanıklar Vedat İzci Oral Altın, İbrahim Balkan, Yüksel Demirdaş,  Kadir Yazıcı, Taner Şehitoğlu, Mustafa Yavuz, Murat Yavuz, İskender Aksal, Şahin Yavuz hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçundan eylemlerine uyan TCK 220/1 maddesi gereğince cezalandırılmaları talebi ile kamu davası açılmış ise de yapılan yargılama ve dosya kapsamına göre sanıkların örgüt kurma suçunu işlediklerine dair yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine mütalaa olunur” dedi.

 

TEHDİT SUÇUNDAN BERAAT

Cumhuriyet savcısı dava hakkındaki mütalasında, “Sanıklar Kadir Yazıcı ile Taner Şehitoğlu’nun müştekinin işyerinde çalıştıkları sırada, müşterilerinin para ve altınlarını değerlendirmek için müştekinin iş yerinde bıraktıkları bunun karşılığında bazen müştekinin bizzat bazen de onun bilgisi ve onayı dahilinde sanık Kadir Yazıcı’nın müşterilere kartvizit verdiği, bir kısım sanıkların da bu şekilde kartvizit karşılığında para ve altını verdikleri, aralarındaki ihtilaf nedeniyle müştekinin sanık Kadir’i işten çıkarttığı, sanık Kadir’in verdiği kartvizitle iş yerine önceden para veren ve daha sonra para ve altınını almaya gelen bir kısım sanıkları müşteki Hüseyin Gülaçtı’nın bu paraları ödemeye yanaşmaması nedeniyle müşteki Hüseyin Gülaçtı ile tartıştıkları, bu tartışmalarda ve başkaca zamanlarda yağma suçununun unsurlarını oluşturacak şekilde sanıkların tehdit içeren söz söylediklerine ilişkin delil elde edilemediği bu sebeple sanıkların ayrı ayrı beraatlerine mütalaa olunur” dedi.

 

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMADAN CEZALANDIRILMA

Cumhuriyet savcısı dava hakkındaki mütalasında, “Yapılan yargılama dosya kapsamı tanıkları beyanlarına göre sanık Kadir Yazıcı’nın katılan sanık Hüseyin Gülaçtı’nın Gülaçtı Kuyumculuk isimli iş yerinde ana kasa sorumlu olarak çalıştığı dönemde, diğer sanık Gökhan Suvay ile ortak araç alım-satım işi yaptı, sanığın çalıştığı Gülaçtı Kuyumculuk isimli iş yerine 465 bin TL parayı farklı tarihlerde peyderpey alarak sanık Gökhan Suvay’a verdiği, Gökhan Suvay’ın zincirleme olarak hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işledikleri anlaşıldığından ayrı ayrı cezalandırılmaları mütaala olunur” dedi.

 

780 BİN TL PARA PEYDERBEY ALINDI

Cumhuriyet savcısı dava hakkındaki mütalasında “Sanık Cemal Aytaç’ın, katılan sanık Hüseyin Gülaçtı’nın Gülaçtı Kuyumculuk isimli iş yerinde çalıştığı dönemde, diğer sanık Cafer Yıldırım ile Aras Panel isimli iş yerini kurdukları, sanığın müşteki Hüseyin Gülaçtı’ya ait iş yerinden 780 bin TL parayı farklı tarihlerde peyderpey alarak kendi iş yeri olan Aras Panel isimli iş yerine aktardığı, paraları sanık Cafer Yıldırım ile iş yerinin muhasebecisi olan sanık Sabahattin Aydın’ın ne şekilde elde edildiklerine bilerek aldıkları, bu şekilde sanıklar Cemil Aytaç, Cafer Yıldırım ile Sabahattin Aydın’ın zincirleme hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işledikleri anlaşıldığından ayrı ayrı cezalandırılmalarına mütalaa olunur” dedi.

 

HÜSEYİN GÜLAÇTI’YA CEZALANDIRILMA

Cumhuriyet savcısı dava hakkındaki mütalasında” Yapılan yargılama, dosya kapsamına göre Gülaçtı Kuyumculuk isimli işyeri sahibi olan katılan sanık Hüseyin Gülaçtı ile iş yeri çalışanı sanık Kadir Yazıcı’nın müşterlerine getirdikleri para ve altınları değerlendirmek için teslim aldıkları, karşılığında alınan para ve altınların yazılı olduğu kartzivitleri müşterilere verdikleri, bu şekilde sanıkların gerekli izinleri almaksızın banka gibi faaliyet gösterip izinsiz mevduat toplama suçunu işledikleri anlaşıldığından BDDK’nın 5411 sayılı yasası 150 madde üzerinden cezalandırılmaları mütalaa olunur” şeklinde görüş belirtti.

 

12 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Sanıklar ve müdafileri birlikte dava hakkındaki savuma için süre istediler. Dava sanıklar ve müdafilere istedikleri sürenin verilmesine, duruşmanın bu nedenle 12 Temmuz günü saat 09:00’a ertelenmesine karar verildi.  

 

HÜSEYİN GÜLAÇTI, BDDK’NIN 150’NCİ MADDESİNDEN YARGILANACAK…

İŞTE 150’NCİ MADDE:

İzinsiz faaliyette bulunmak

MADDE: 150: Bu Kanuna göre alınması gereken izinleri almaksızın banka gibi faaliyet gösteren ya da mevduat kabul eden yahut katılım fonu toplayan gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevlileri, üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca, bu suçun bir işyeri bünyesinde işlenmesi halinde bu işyerlerinin bir aydan bir yıla kadar, tekerrür hâlinde ise sürekli olarak kapatılmasına karar verilebilir.

 

Haber: Ahmet HAZER 

15 Haziran 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

izmit - bence bu suca kim elini surduyse hepsi ya ceza alsin yada paralarini alamayan lara paralarini geri versinler yetim öksüz çocuk hakki yediklerini unutturmasin rabbim

Yanıtla . 0Beğen 15 Haziran 15:00
03

Allah'ın adaleti - Yıllarca kendi yanında alnının teriyle çalışıp hiç bir maddi hakkını almayıp manevi olarak ta bari insan muamelesi görmeyi bekleyen elemanları bu insanlığı görmeyince ekmek parası için başka yerde çalışmak zorunda kaldılar ve bu kişinin iftaralarına maruz kaldılar ancak bu kişi hiç bir somut yada soyut hayalde bile olmayan bu muhabettleri mahalle kadınları insanlara anlatmaya çalıştılar unuttuğu bişey vardı ya da inanmadığı bişey rızkı Allah verirdi o ne kadar iftirada atsa herkes daha iyi şartlara ulaştı çünkü yine unuttuğu ve ya inanmadığı birşey vardı Allah mutlaka kimsenin hakkını kimsede bırakmıyacak

Yanıtla . 0Beğen 15 Haziran 15:00
02

Cırak - Aynen tam gaz devam ediyor alevi kardeşimiz bu işleme . Sadece kartın arkasına yapmıyorlar.

Yanıtla . 0Beğen 15 Haziran 15:00
01

izmitli - Hüseyin bu işi yeni yapıyor ki, yapıyor suç da elamanlara atıyor halen devam ediyor kart yok ama farklı bi işlem yapıyor aleviler den bu tarz adamlar çıkmazdı ama bu çıkmış malesef hak yolunu bulur ... buda sana ders olsun dicem ama anlamaz

Yanıtla . 0Beğen 15 Haziran 15:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR