Bipolar bozukluğun nedeni Omega-3 seviyesi düşüklüğü olabilir

Ciddi yan etkileri olan güçlü ilaçlar kullanmak yerine bir bipolar hastası omega-3 desteği kullanabilir, daha fazla balık, kuruyemiş, özellikle ceviz,...

Ciddi yan etkileri olan güçlü ilaçlar kullanmak yerine bir bipolar hastası omega-3 desteği kullanabilir, daha fazla balık, kuruyemiş, özellikle ceviz, keten tohumu ve yapraklı sebzeler yiyebilir.

Penn State Tıp Fakültesi ve ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinden araştırmacılar, sık sık depresyondan muzdarip olan bipolar hastalarının omega-3 ve omega-6 seviyelerinin sağlıklı insanlara göre daha düşük olduğunu bulmuşlar. 27 bipolar hastanın yağ asiti seviyelerini 31 sağlıklı insanınkilerle karşılaştırmışlar.

Bipolar hastalarının yağ asidi seviyeleri düşük olduğu gibi aynı zamanda yağları işleme becerilerinin de daha düşük olduğu görülmüş. Yağlar normalde kan-beyin bariyerini geçebiliyorlar fakat eğer bir proteine bağlıysalar bunu yapamıyorlar. Bunun nedeni bipolar ilaçlarının vücudun normal yağ işleme becerisini bozması olabilir.

Son araştırmalar beyin sağlığı için omega yağ asitlerinin öneminin altını çiziyor. Daha önce depresyonu atlatmada etkili oldukları gösterildi. Özellikle omega-3 yağları beyin hücrelerinin önemli bir bileşeni ve hücreden hücreye iletişime yardımcı oluyorlar.

Aynı zamanda inflamasyonu azaltmaya yardımcılar ve araştırmacılar bipolar ve depresyonda inflamasyonun anahtar rolü olduğunu belirtiyorlar.

Daha önce bazı çalışmalarda omega-3'ün bipolar semptomları azaltmadığı görülmüş fakat bu hastaların aynı zamanda ilaç da alıyor olmaları nedeniyle olabilir çünkü ilaçlar vücudun yağ asitlerini işleme becerisini bozuyor.

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak:  https://www.wddty.com/news/2015/12/low-omega-3-levels-could-be-the-cause-of-bipolar-disorder-and-the-drugs-could-be-making-it-worse.html


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR