KO-MEK, Birleşmiş Milletleri aratmıyor

KO-MEK kurulduğu günden bu yana çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşa başta Türkçe olmak üzere çeşitli branşlarda eğitim verdi. Kocaeli’nin Halk Üniver...

BÜYÜT

KO-MEK kurulduğu günden bu yana çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşa başta Türkçe olmak üzere çeşitli branşlarda eğitim verdi. Kocaeli’nin Halk Üniversitesi bu haliyle adeta Birleşmiş Milletleri andırıyor.

KO-MEK bu eğitim döneminde de yine yabancı kursiyerlere evsahipliği yapıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı kentimizde bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar çevreleriyle daha iyi iletişim kurabilmek için KO-MEK’in dil eğitim kurslarına katılıyor. Mimar Sinan Kurs Merkezi’ndeki Türkçe kursunda halen 8 yabancı uyruklu kursiyer eğitim görüyor.

KO-MEK’TE BM HAVASI
Litvanya, Ukranya, Tunus, Çin, Rusya, Türkmenistan ve Polonya uyruklu 8 kursiyer bu durumlarıyla adeta KO-MEK’te Birleşmiş Milletler havası estiriyor.

TÜRKÇEM İYİLEŞTİ
Kursiyerlerden Türkmenistanlı Murat Yazmuhammedov dört ay önce Türkiye’ye geldi. Kocaeli Üniversitesi Matematik bölümünü kazanan Yazmuhammedov, Türkçe öğrenmek amacıyla KO-MEK kurslarına katıldı. Daha önce Türkçe bilmediğini söyleyen Murat Yazmuhammedov, “KO-MEK kursu Türkçe öğrenmemde ve çevremdeki insanlarla kolay iletişim kurabilmem konusunda çok yardımcı oldu. Artık Türkçemin daha iyi olduğunu arkadaşlarım da söylüyor. Ayrıca İngilizce kursuna da katılıyorum’’dedi. Yazmuhammedov, kendisine sunulan bu imkânlardan dolayı yetkililere teşekkür etti.

RUS GELİN ALENA
KO-MEK’in Rus gelini Alena Gökbayrak ise yaklaşık iki yıldır Kocaeli’nde ikamet ediyor. Evlilik dolayısıyla kentimize gelin gelen Alena hanımın yaşadığı yere alışmasında KO-MEK en büyük destekçilerinden biri oldu. Alena Gökbayrak KO-MEK sayesinde Türkçesini oldukça ilerletti. Kocaeli’nde yaşadığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Alena Gökbayrak, “KO-MEK’te Türkçe öğrenerek çevremdeki insanlarla daha iyi anlaşıyorum. Dersler çok eğlenceli geçiyor. Bizlere ücretsiz olarak Türkçe öğrenme imkânı sunanlara çok teşekkür ederim’’dedi.

25 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR