Eğitim İş'ten yeni taslağa tepki

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel  eğitime ihtiyacı olan bireylere yönelik eğitim imkanlarının artırılması ve daha  etkin hale getirilmesi için özel...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel  eğitime ihtiyacı olan bireylere yönelik eğitim imkanlarının artırılması ve daha  etkin hale getirilmesi için özel eğitim kurumları ve rehberlik hizmetlerine  ilişkin yönetmelik taslağı hazırladı. Eğitim-İş Kocaeli Şubesi bu taslağa tepki gösterdi. Şube Başkanı Bilal Şener konuyla ilişkin konuşarak, “Söz konusu taslak yönetmelikte tamamıyla farklı disiplinler içeren özel eğitim ile psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin birleştirilerek tek bir yönetmelik adı altında toplanmasıdır. Yönetmelik taslağının gizli amacı bu iki disiplinin birleştirilmesinde yatmaktadır” ifadelerine yer verdi.


“ÖĞRENCİLER YARIŞ ATINA DÖNDÜRÜLÜYOR”

Özel eğitim ihtiyacı duyan belli bir kesimi kapsayan özel eğitim ile tüm öğrencileri hatta öğrenci velilerini de kapsayan psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin aynı kapsamda değerlendirilmesinin eğitim bilimi açısında asla kabu edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Şener sözlerine şöyle devam etti; “Eğitim sisteminin çarpıklığı, okulların fiziki koşullarının çok kötü olması, okullarda sosyal faaliyetlerin hemen hemen kaldırılarak öğrencilerin yarış atına döndürülmesi gibi etkenler düşünüldüğünde psikolojik danışmanın önemi ortaya çıkmaktadır.”


“VAR OLAN SORUNLARA SORUN EKLENİYOR”

Şener Bakanlığın bu taslakta rehber öğretmenlere 08.00-17.00 mesaisi getirildiğini söyleyerek, “Bakanlık bu mesaiyle sözde rehber öğretmenlerin RAM’lardan okullara geçişini engellemeye çalışmaktadır. Bunun çözüm yolu okullardaki rehber öğretmenlerin çalışma koşullarını kötüleştirmek değil, RAM’ların kötü olan çalışma koşullarını düzeltmektir. Taslak bu haliyle rehber öğretmenlerimizin ve PDR hizmetlerinin sorunlarını giderme yerine var olan sorunların üzerine yeni sorunlar eklemektedir” dedi ve taslak yönetmeliğin yürürlükte ki yönetmeliğin gerisinde kaldığını sözlerine ekledi.

16 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR