Eğitimler yolcu şikâyetlerini yüzde 44 azalttı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eğitim programlarına devam ediyor. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından toplu taşıma araçları ile taksi şoförleri için mes...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eğitim programlarına devam ediyor. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından toplu taşıma araçları ile taksi şoförleri için mesleki -kişisel anlamda gelişim ve yolcularla sağlıklı iletişimin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen eğitimler meyvelerini vermeye başladı. 2 yılda bir periyodik olarak düzenlenen eğitimlerle vatandaşlardan gelen şikâyetler neredeyse yarı yarıya azaldı. Eğitimlerde şoförler öfke ve stres, güzel konuşma, halkla ilişkiler gibi derslerin de içinde bulunduğu 13 konuda eğitim alıyorlar.
SÜRÜCÜ KARTI OLMAYANA CEZA
2006 yılından bu yana yapılan eğitimler neticesinde 5 bin 685 toplu taşıma sürücüsü, 4 bin 247 servis aracı sürücüsü ve 824 ticari taksi sürücüsü olmak üzere toplam 10 bin 756 şoföre eğitim verildi. Zorunlu olan bu eğitim programına katılan ve sınavda başarılı olan her sürücüye çalıştığı branşa göre akıllı şoför kartları veriliyor. Eğitim programına katılmayan ve şoför kartı olmadan çalıştığı tespit edilen sürücülere cezai işlemler uygulanıyor. Bu sürücülerin çalışmalarına izin verilmiyor.

UZMAN EĞİTİCİLER DERS VERİYOR
Belli aralıklarla düzenlenen ve uzman eğiticilerin katılımı ile uygulanan eğitimlerde sürücülerin mesleki ve kişisel anlamda gelişmesi, yolcularla sağlıklı iletişim kurması, işini severek yapması, hizmet kalitesinin arttırılarak yolcu memnuniyetinin sağlanması hedefleniyor. Eğitimlerle sürücü kaynaklı şikâyetlerin son 3 yılda Kocaeli genelinde yüzde 44 azaldığı gözlemlendi. Bunun yanında eğitim gören sürücüler programlardan memnun kaldıklarını eğitimlerin faydalarını gördüklerini ifade ettiler.

EĞİTİM PROGRAMI
Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri toplu taşıma aracı sürücülerine;
-Halkla ilişkiler,
-Zor insanlarla başa çıkma
-Öfke ve stres yönetimi
-Kendini ifade etme
-Güzel konuşma ve diksiyon
-İngilizce
-İlkyardım ve çevre bilgisi
-Yolcu, sürücü ilişkileri ve davranışları,
-Taşıt bakımı ve işletme bilgisi
-İleri ve ekonomik sürüş teknikleri
-Trafik mevzuatı
-Ulaşım plan ve projeleri
-Toplu taşıma araçları çalışma yönetmeliği

Perşembe günleri servis aracı sürücülerine;
-Halkla ilişkiler
-Öğrenci ve çalışanlarla etkili iletişim
-Öfke ve stres yönetimi
-Kendini ifade etme
-Güzel konuşma ve diksiyon
-İlkyardım ve çevre bilgisi
-Trafik mevzuatı
-Servis araçları çalışma yönetmeliği

Cuma günleri ticari taksi sürücülerine;
-Halkla ilişkiler
-Trafikte şoför etiği
-İngilizce
-İlkyardım
-Ticari taksi araçları çalışma yönetmeliği

26 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR