Zeytinoğlu, asgari ücretin 1550 TL olmasını istemiş

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) kasım ayı meclis toplantısı oda binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un b...

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO) kasım ayı meclis toplantısı oda binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un başkanlığında gerçekleşen toplantıda faaliyet raporunu sunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, aylık ekonomik verileri değerlendirdi ve siyasi partilere çağrıda bulunarak iki yılı aşın süredir ülkede olan seçim gündeminin sona erdiğini ve siyasi partilerin de artık seçim atmosferinden çıkarak ülke menfaati konusunda çalışmaya başlaması gerektiğini belirtti.

 

İKİ KONUŞMACI VARDI

Toplantıya konuk konuşmacı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu ve Marmara Teknokent (MARTEK) Genel Müdürü Orhan Çömlek katıldı. Toplantıda TSK Mehmetçik Vakfı’na 100 bin TL’lik bağış çeki takdim edildi.

 

“SEÇİM ATMOSFERİNDEN ÇIKIN”

Sözlerine ülke gündemini değerlendirerek başlayan Zeytinoğlu, “1 Kasım seçimleri hayırlı olsun. 2 yılı aşkın süredir hep seçim gündemi ile yaşadık. Bundan sonra 2019’a kadar seçim olmayacağı  için, artık üretime, ihracata, eğitime, inovasyona ağırlık verilmeli, yabancı sermaye girişini hızlandırmak için AB’den yararlanmalıyız. Muhalefet partilerinin seçim atmosferinden çıkarak, ülke menfaatleri konusunda birlikte çalışmalarını öneriyorum” dedi.

 

RAPORU DEĞERLENDİRDİ

Konuşmasında önceki gün açıklanan AB’nin 18’inci ilerleme raporuna değinen Zeytinoğlu, “Haksız olduğuna inandığımız yönleri var. Hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yargının bağımsızlığı, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü konularında ilerlemeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz” sözleriyle değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, üyeleri 4-6 Aralık tarihlerinde yeni hükümetten beklentilerin görüşüleceği Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı’na davet etti.

 

İŞSİZLİK ARTIŞ GÖSTERDİ

Ekonomik verileri de değerlendiren Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Temmuzda işsizlik oranı yüzde 9,8 oldu. Son iki ayda artış yaşanıyor. Sezonsal verilerle bu artış sürebilir. Kapasite kullanım oranı ilimizde Türkiye’nin aksine bir önceki aya göre 0,3 puan arttı. Küçük de olsa bu aylık artış otomotiv sanayiinden geliyor. Avrupa’daki büyüme hızlanmamasına rağmen ticari araç pazarında bir iyileşme var.”

 

“İHRACAT HEDEFİMİZE ULAŞAMAYACAĞIZ”

Eylül ayında bütçenin 14,1 milyar TL açık verdiğini belirten Zeytinoğlu, “Yılın başından bu yana bütçe performansımız iyi gidiyordu. Eylül ayı 14,1 milyar TL bütçe açığı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Ekim ayında ihracatımız 12,4 milyar dolar ile yüzde 1,5 geriledi. İhracatta istenen düzeyde değiliz. Konulan hedeflere ulaşmanın mümkün olamayacağını görüyoruz” şeklinde konuştu. ÜFE ve TÜFE rakamlarını da açıklayan Zeytinoğlu, eylül ayında sanayi üretimindeki yıllık büyüme yüzde 2,8 olarak gerçekleşti. AB’nin 2020 yılında Gayri Safi Milli Hasıla’daki (GSYH) sanayinin payını yüzde 20’ye çıkarmak hedefini bizim de gündemimize almamız ve Orta Vadeli Hedefler içine koymamız gerekiyor” dedi.

 

“İŞÇİYE BİN 550 TL VERELİM”

Ekonomik gündem üzerine de konuşan Zeytinoğlu, tartışılan asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldiği toplantıda asgari ücret konusundaki görüşlerini kendisi ile paylaştığını belirterek, “Biz işçilerimize bin 550 TL verelim, siz bu brüt fiyat üzerinden ne kadar vergi alıyorsanız alın” dediğini üyelerle paylaştı.

 

“GÜVENCE VERİLMELİ”

Kurulacak olan hükümetin bu konuda üreticiyi de destekleyici formüller geliştirmesi gerektiğini kaydeden Zeytinoğlu, “Bu konu çok speküle edildi. İnsanlarda bir beklenti oluştu. Bu beklentinin karşılığı elbette verilecek. Uluslararası firmalarla eşit haklarla rekabet etmeliyiz. Teşvik istemiyoruz, biz personele bin 550 lira verelim. Devlet de bu paradan uygun gördüğü miktarı bizzat kendisi alsın. İşveren desteklenmeli ve gerekli güvence sağlanmalı” diye konuştu.

 

“SORUMLU FİRMALAR OLMAMALI”

Dilek ve öneriler bölümünde söz alan meclis üyesi Muzaffer Dikeç, asgari ücret konusundaki vaatlerin sorumlusunun firmalar olmaması gerektiğini söyledi. Dikeç, “Bu vaat yalnızca asgari ücret alan işçinin maaşına eklenecek 300 TL değildir. Onun üzerinde ücret alan çalışanlara da yan tüm çalışanlara yapılan ek zam anlamına gelir. Biz işçilere bu ücreti zaten veriyoruz, ancak vergiler ve diğer ekler düşüldüğünde işçiye net olarak bin TL kalıyor. Ücretlerin 300 lira artırılması, bizim rakip ülkelerle rekabetimizi kısıtlar” dedi.

 

“İŞVEREN HAKLARI KORUNMALI”

KSO’nun STK olma konusunda eksik kaldığını da belirten Dikeç, “Kendimizi iyi yansıtamıyoruz. Sorunlarımız için STK olarak çalışmalar yapmalı, sesimizi çıkarmalıyız. İş Kanunu çok eski. İşçilerin hakları korunmalı, ancak işveren hakları da korunmalı. İş mahkemesinde işverenin kazandığı bir dava yok. İşyerinde doktor ve avukat bulundurma zorunluluğum var. Boş oturanlara para ödüyorum. Bu konulardaki mağduriyetlerimiz giderilmeli” ifadeleriyle sıkıntılarını dile getirdi.

 

İSTEĞİMİZ EŞİT REKABET ŞARTLARI

Dikeç’in sözlerine yanıt veren Zeytinoğlu, “Asgari ücret seçim döneminde açık artırma gibi yükseldi. Ben Başbakan’a da bu konudaki sıkıntımızı dile getirdim ve bizim işçilere bin 550 TL verebileceğimizi bu miktar üzerinden de devletin hangi oranda istiyorsa düşebileceğini söyledim. Bu konularda elimizden geleni yaptığımızı samimiyetle söyleyebilirim. Bizim ek istediğimiz rekabet ettiğimiz ülkelerle eşit şartlarda olmak. Bunlar işçilik üzerindeki vergiler ve ekstra yükler. Bunların hepsi ciddi maliyetler ve bunları emin olun dile getiriyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından MARTEK Genel Müdürü Orhan Çömlek MARTEK çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi. Toplantının sonunda TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Tamer Büyükkantarcıoğlu’na 100 bin TL’lik bağış çeki takdim edildi. Hilal GÜDÜCÜ

11 Kasım 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR