Büyükşehir’de deprem ve yangın tatbikatı yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın organize ettiği ve KBB Sivil Savunma Müdürlüğü’nün eğitimlerini verdiği deprem ve depreme d...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın organize ettiği ve KBB Sivil Savunma Müdürlüğü’nün eğitimlerini verdiği deprem ve depreme dayalı yangın tatbikatı başarıyla gerçekleştirildi.

Deprem ve buna bağlı yangın için verilen alarm sireni ile çalışanlar önce kendilerini bir masanın atına atarak çöktüler, kapandılar ve bir yerlere tutundular. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın organizasyonu ve KBB Sivil Savunma Müdürlüğü’nün eğitimlerini verdiği Deprem ve Depreme bağlı yangın tatbikatı sırasında Belediye Sarayı tamamen boşaltıldı. Yaklaşık 600 kişinin bina dışına çıkarılması ve tatbiki afet senaryosunun işleme konmasıyla başarılı bir çalışma gerçekleştirilmiş oldu. Yaklaşık 2 yıl kadar önce de benzer bir tatbikatın yapıldığı Belediye Sarayı beklenen sürenin biraz üzerinde bir zaman sürecinde boşalmasına rağmen, hazırlanan senaryolara bağlı kalınması dikkat çekti.

TATBİKİ YARALILAR VE EZİLENLER ÇIKARILDI
Deprem ve depreme bağlı yangın tatbikatı sırasında senaryo gereği yaralanan ve ezilenler konusunda birinci sınıf bir kurtarma tatbikatını sahneleyerek gerçekleştiren itfaiye ve sağlık ekipleri, yaralılara ve ezilenlere anında müdahale ederek afetlere ne kadar hazır olduklarını da ortaya koydular. Merdivenli araçlar, sedyeler, sağlıkçılar, acil servis gibi tüm irili ufaklı ekip, gereken ne varsa yaptı.

KARAOSMANOĞLU MEMNUN
Kriz masasının başında bizzat bulunarak tatbikatı yerinde ve dikkatle izleyen Başkan İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada, “Bir felaket eğer ders alınırsa faydalı olur. Bin nasihat, bin öğüt yeri gelir işe yaramaz olur ama bir musibet her zaman uyanık ve dikkatli olmamızı sağlayabilir. Yaşatılamayan bilgiler zamanla körelir gider. 17 Ağustos afetini unutmamamız ve dersler çıkarmış olmamız gerekiyor. İnsanlarımızın başına her an deprem ve yangın gibi felaketler gelebilir. İşte bu nedenle eğitimlere büyük önem veriyoruz. Ailelere, öğrencilere, işyerlerine ve kendini koruması gereken tüm kurum ve kuruluşlara eğitim verebiliyoruz. İnsanımızın malını, canını ve servetini yok eden felaketler var. En güçlü itfaiye, kentinde en az yangın çıkan itfaiyedir. Bu o kentin itfaiye teşkilatının başarısıdır. İtfaiye Daire Başkanımız Doğan Kara’yı ve emrinde çalışan tüm arkadaşlarımı kutluyorum” dedi.

19 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR