Tüysüzlerden ödeme listesi bekleniyor!

27 Haziran 2014 tarihinde Tüysüzler Kuyumculuk adındaki işyerlerini kapatıp kayıplara karışan Tüysüzler Ailesi’nden Cengiz, Cemalettin, Turgay, Yükse...

27 Haziran 2014 tarihinde Tüysüzler Kuyumculuk adındaki işyerlerini kapatıp kayıplara karışan Tüysüzler Ailesi’nden Cengiz, Cemalettin, Turgay, Yüksel, Turgut, Perihan Tüysüz ve çalışanlarından Esengül Uludağ ile Melika Zortaş’ın yaklaşık bin vatandaşı dolandırmak suçundan tutuksuz yargılandığı davanın görülmesine Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada tarafları dinleyen mahkeme heyeti, önceki celsede sanıkların yaptıkları ödemelerin listesi hala gelmemesi sebebiyle yeniden talepte bulundu. Dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşma 8 Haziran tarihine erteledi.

 

TARAF VEKİLLERİ DURUŞMADAYDI

Davasının 11’inci duruşmasına; sanık vekilleri Av. Rıfat Kutsi Haşlaman, Av. Hakan Ruşen Arda ve Av. Gürkan Biçen, katılan vekillerinden Av. Emine Pir, Av. Adnan Sertaç İnaç, Av. Mehmet Karayel, Av. Hüseyin Sel, Av. İbrahim Kandal, Av. Nazmi Küçükosmanoğlu, Av. Ümit Yastıoğlu, Av. Hatice Bayraktar, Av. Gözde Karakaş, Av. Şura Güner, Av. Eda Oral, Av. Mehmet Karayel katılım gösterdi.

 

EMANETLER ALTINLAR GERİ DÖNMEDİ

Duruşmada dinlenen müşteki Nuriye Ateş, “Tüysüzler Kuyumculuk’a 10 bin TL para vermiştim. Bugüne kadar tarafıma hiçbir ödeme yapılamamıştır. Şikayetçiyim ve davaya katılmak istiyorum” dedi. Müşteki Yüksel Dikmen, “Tüysüzler Kuyumculuk’a 400 gram altın vermiştim. Verdiğim altınları geri aldım. Zaten emanet olarak vermiştim. Şikayetçi değilim” dedi. Müşteki Halil Özkaraaslan, “Tüysüzler Kuyumculuk’a 25 adet cumhuriyet altını verdim ancak geri alamadım. Bugüne kadar tarafıma bir ödeme yapılmadı. Şikayetçiyim” dedi.

 

“ONLAR SEFA SÜRÜYORLAR”

Müştekilerin ardından söz alan müşteki Kenan Yayla vekili Av. İbrahim Kandal, “Bu dosyada 636, birleşen dosyalarla birlikte bin kişi bu davada şikayetçi olarak yer alıyor. Bu kişilerin üç kişilik bir aile olduğunu varsayarsak, üç bin kişiyi mağdur etti Tüysüzler ailesi. Siz farkında mısınız bilmiyorum ama dışarıda bir infial var. Bu sanıklar birçok Anadolu’dan gelen binlerce insanı saflığından yararlanarak, hemşericilik yoluyla, iyi niyetlerini suiistimal ederek dolandırmışlardır. Dolandırdıkları bedelleri geri ödeme sözlerini de yerine getirmemişlerdir. Binlerce kişiyi dolandıran bu sanıklar şu an başka bir yerde dolandırdıkları milyonlarla keyif yaparak hayatlarını sefa içinde sürdürmektedirler. Buna karşılık burada insanlar mağdur. Ben bu sanıkların, özellikle de müvekkilimi dolandıran Yüksel Tüysüz isimli sanığın tutuklanmasını talep ediyorum” dedi.

 

ÖDEME LİSTESİ GELMEDİ

Duruşmada konuşan müşteki avukatları, “Önceki iddialarımızı tekrar ederiz. Eksiklikler giderilsin. Sanıklar tarafından yapılan ödemelere ilişkin herhangi bir liste ibraz edilmemiştir. Bu durum sanıkların iyi niyetli olmadıklarını göstermektedir” dediler. Sanık Turgay Tüysüz, Perihan Tüysüz ve Melike Tüysüz vekili Av. Gürkan Biçen, talimatın müvekkilinin yeni adresine yazılmasını belirterek adresi mahkeme heyetine sundu. Sanık Cemalettin Tüysüz, Turgut Tüysüz, ve Cengiz Tüysüz vekili Av. Rıfat Kutsi Haşlaman, önceki celselerde mahkemeye sunulacağı belirtilen ‘ödeme yapılanlar listesi’nin müvekkilleriyle görüştükten sonra mahkemeye ibraz edeceğini söyledi. Sanık Cengiz Tüysüz ve Turgut Tüysüz vekili Av. Hakan Ruşen ise eksikliklerin giderilmesini talep etti.

 

8 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Tarafları dinleyen mahkeme heyeti; müştekilerin davaya katılma taleplerinin kabulüne, dosya kapsamı gözetilerek davanın sürüncemede kalmaması için bugüne kadar ifade vermeyen ve adresi tespit edilemeyen müştekilerin dinlenilmesinden vazgeçilmesine, birleştirilen dava dosyalarının belgelerin dosyaya eklenerek sanık vekillerinin belirttiği adreslere talimat yazılmasına, yazılan talimat cevaplarının beklenilmesine, sanık vekili Av. Rıfat Kutsi Haşlaman’ın sanıklar tarafından yapılan ödemeleri gösteren listenin ibraz edilmesinin beklenilmesine, sanıkların tutuklanma taleplerinin hükümle birlikte karar verilmesine karar vererek duruşmayı 8 Haziran tarihine erteledi. Hilal GÜDÜCÜ

23 Mart 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR