İl Özel İdare’nin harcama kaleminde kamu zararı yüksek

İl Özel İdaresi’nin İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu tarafından açıklanan raporda, idare tarafından harcanan kalemlerde kamu zararının yaratıldığı a...

BÜYÜT

İl Özel İdaresi’nin İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu tarafından açıklanan raporda, idare tarafından harcanan kalemlerde kamu zararının yaratıldığı açıklandı. Raporda, Kocaeli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri tarafından kullanılan ADSL faturasının 975,25 TL olmasından, The Green Park Hotels & Resorts (Kartepe Turizm A.Ş.) için personele yemek bedeli olarak 360,00O TL mevzuata aykırı ödeme tespit edildi

İl Özel İdaresi’nin İl Genel Meclisi Denetim Komisyonu üyeleri tarafından, İl Özel İdaresi’nin 2010 yılı faaliyetlerinin incelenmesi sonrası ortaya çıkan rapor sıkıntı yarattı. Denetim Komisyonunda yeralan; Kadir Gürkan (AKP), Hasan Tabay (AKP), Ahmet Yağız (AKP), Servet Günay (AKP) ve Rüstem Yıldırım (CHP) tarafından hazırlanan rapor İl Özel İdaresi’nin internet sitesinde yayınlandı. Kadir Gürkan başkanlığındaki denetim komisyonu, hazırladıkları raporda birçok konuyu gündeme getirdi.

975,25 TL’LİK ADSL FATURASI
Raporda yer alan konulardan biri, Kocaeli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri tarafından kullanılan Genel Sekreterlik konutuna ait ADSL faturalarının il özel idare bütçesinden ödendiği tespit edildi. 975,25 TL ADSL faturası için idare tarafından sorguda yapılan açıklamada ise, “Etkin bir kamu yönetimi, kurumun güçlü yanlarını etkili ve başarılarını sürekli kılmak adına dünya ile sürekli iletişim içinde olması gerek. Bu yüzdede İl Özel İdaresi Genel Sekreterlik konutunda kullanılan ADSL faturaları, mobil telefon gibi tahakkuk edilen ücretlerin haberleşme gideri olarak düşünülmesi gerek” dendi.

KAMU ZARARINA SEBEBİYET
Kocaeli İl Özel İdaresi’nce; çiçek, çelenk ve aranjman bedellerinin temsil, ağırlama, tören, fuar, organizasyon giderleri kaleminden karşılandığı ortaya çıkmış ve toplam 11.700,00- TL kamu zararına sebebiyet verilildiğine de yer verildi.

MEVZUATA AYKIRI ÖDEME YAPILDI
İl Özel İdaresince ihalesi yapılarak, kontrollüğü de idarece yapılmakta olan yatırım programındaki inşaatların yapılan kontrollerinde, kontrol heyetinde bulunan personel için geçici görev yolluğunun dışında yemek bedeli olarak The Green Park Hotels & Resorts (Kartepe Turizm A.Ş.) ’ ye toplam 360,00-TL mevzuata aykırı olarak ödeme yapıldığı da rapor edildi.

İDARENİN ÇALIŞMALARI YANKIYI BULMADI
Raporda ayrıca; Kocaeli İl Özel İdaresinin kamuoyundaki tanınırlığı, bilinirliliği oranının düşük olduğu, 2010 yılı içinde yapılan yatırım ve çalışmaların basında ve kamuoyunda yeterli yankıyı bulmadığı, İdarenin yeni veya biten, hizmet vermeye başlayan yatırımlarının ve faaliyetlerinin tanıtımının, istenilen düzeye ulaşmadığı da konu edildi.

09 Ocak 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR