“Kocaeli örgütünün başarısını seçimden sonra göreceğiz”

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU;“Kocaeli örgütünün başarısını seçimden sonra göreceğiz”Gazetemiz muhabiri Uğur Ulusoy Engin, Ankara’da CHP lideri...

BÜYÜT

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU;

“Kocaeli örgütünün başarısını seçimden sonra göreceğiz”

Gazetemiz muhabiri Uğur Ulusoy Engin, Ankara’da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu, CHP Kocaeli Örgütü’nün başarılı olup olmadığını Mart 2014’deki yerel seçimlerden sonra belli olacağını söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM’deki odasının kapılarını Kocaeli Gazetesi okuyucuları için açtı. Kılıçdaroğlu, ülke ve yerel seçimleri değerlendirdi…
CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu gazetemiz adına TBMM’deki makamında ziyaret ettim. Türkiye’nin doğusundan, batısından, kuzeyinden, güneyinden gelen birçok vatandaş ve partililer kendisiyle görüşmek, dertlerini anlatmak için sıra bekliyorlardı. Gelen vatandaşları çevirmemek için azami gayret gösteren Kılıçdaroğlu’yla ülke gündemine dair konular üzerine sohbet ettik, Kocaeli’deki son durum hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Kılıçdaroğlu, çözüm süreci ve hükümetin attığı adımları sert bir dille eleştirdi. CHP'nin söyleyecek sözü olmadığı yolundaki eleştirilere medyaya çatarak cevap verdi, Öcalan ve Erdoğan arasında pazarlık yapıldığını iddia etti. CHP lideri, 'Pazarlık yapmıyoruz diyor ama o mektuplar ne iş? Aşk mektupları mı yoksa onlar' diyerek iktidar partisinin lideri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın süreçteki tutumunu anlattı.

KADIN ADAY SAYISI ARTIRILACAK

Kılıçdaroğlu’ ile kente ve CHP Kocaeli örgütüne dair de sohbet ettik. Genel Başkanın vurguladığı çok önemli bir konu var; “Umudum kadınlarda” dedi sık sık konuşmasında. Yani Kocaeli’nde meclis üyelikleri olsun, belediye başkanlıkları olsun mutlaka kadın adayların çıkmasını istiyor. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu seçimlerin kadınlarla alınacağını söylüyor ve cinsiyet kotasını aşacağız diyor. Kocaeli’nde eğilim yoklaması ve kamuoyu yoklaması yapılacağını da vurguluyor ve adayların masa maşında belirlenmeyeceğinin altını çiziyor. Kısacası daha evvel birçok kez masa başı adaylar belirleyen CHP Kocaeli Örgütünün geçmişteki hatalara düşmesini istemiyor Kemal Kılıçdaroğlu. Bireysel ve ahbap çavuş ilişkileriyle değil tabanın istediği adaylarla yola çıkılması gerektiğini söylüyor. En son yerel seçimlerde İzmit Belediyesi meclis üyeliğinde sandalye sayısı fazla iken bireysel çıkarlar doğrultusunda istifalarla sandalye sayısı düşen CHP’nin artık idealist adaylarla, partisini satmayacak adaylarla yola çıkmasını, CHP Kocaeli Örgütü’nde artık bu tür olaylara geçit verilmemesi gerektiği mesajını veriyor.


-Silivri’de yaşanan olaylar hakkında neler söyleyeceksiniz?

Üç veya dört hafta önce Silivri duruşmalarına değinmiştim. Hukuk eğitimi alan hiçbir kişi ama hiçbir kişi orada sağlıklı bir yargılama yapıldığını kabul etmiyor. Görüşü ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun hiçbir kişi, orada sağlıklı bir yargılama olduğunu kabul etmiyor. Türkiye’nin her tarafından insanlar duruşmayı izlemeye gidiyorlar. Anayasaya göre duruşmalar aleni mi? Aleni. Yani Ankara Adliye Sarayının önünden geçerken herhangi bir yurttaş herhangi bir duruşmayı izleyebilir. Kimse “Niçin geldin?” diye soramaz. O duruşmaları da izlemek için Türkiye’nin her tarafından yurttaşlar gitmişler. Sen misin gelen; bu, doğru değil arkadaşlar. Biber gazı, cop, o soğukta tazyikli su, hangi çağda yaşıyoruz? Kaldı ki herhangi bir olay olmasın diye, milletvekili arkadaşlarımız ilgili bakanlarla görüştüler, yerel yöneticilerle görüştüler, duruşma sırasında yargıçlarla görüştüler. Amaç ne? Amaç, herhangi bir olay olmasın, dünyaya rezil olmayalım, amaç bu. Ama Türkiye’yi dünyaya rezil ettiniz.

-CHP’yi konuşmuyor diye eleştirenlere ne söyleyeceksiniz?
Malum bir süreç var. Son günlerde bir moda, “Cumhuriyet Halk Partisi niye konuşmuyor?” Oysa konuşuyoruz. Arkadaşlarımız televizyonlara çıkıyor, ben çıkıyorum, parti sözcümüz basın toplantısı yapıyor, grup başkan vekillerimiz konuşuyor ama “Cumhuriyet Halk Partisi niye konuşmuyor?” Aslında söyledikleri şu: Bizim duymak istediklerimizi niye söylemiyorsunuz? Kulaklarını kapatıyorlar, sadece kendilerinin duymak istediklerini Cumhuriyet Halk Partisinden duymak istiyorlar. Sizin duymak istediklerinizi değil, bu ülkenin çıkarları neyi gerektiriyorsa biz ancak onu söyleriz, onun arkasında dururuz. “CHP sürece niye destek vermiyor?”

-Sizce bu ülkede demokrasi var mı?
Yasama-yargı-yürütme gibi bizim demokrasinin var olan, devletin çatısını oluşturan kurallar dışında bu kuralları sağlıklı çalıştıracak üç temel kuraldan söz edeceğim.
Demokrasi bir ülkeye gelmeden barış gelmez. Eğer demokrasiyi getirecekseniz barışı da getirirsiniz. İki hafta önce 16 maddelik demokrasi manifestosu yayınladım. Recep Tayyip Erdoğan ve onun yandaşları o demokrasi manifestosuyla ilgili olarak tek cümle söylemediler. Demokrasi dört yılda bir gidip oy verdiğimiz bir rejinim adı değildir. Demokrasilerde gazeteciler hapse atılmaz. Demokrasilerde üniversite öğrencileri hapse atılmaz. Demokrasilerde avukatlar hapse atılmaz. Demokrasilerde özel yetkili mahkemeler olmaz. Demokrasilerde yüzde 10 barajı olmaz. Demokrasilerde oy hırsızlığı olmaz. Demokrasilerde liderler milletvekili listelerini alıp vatandaşın önüne koymaz, demokrasi farklı bir şeydir. Demokrasinin çalışmadığı yerde barış olmaz, hayaldir.

İkinci önemli madde: Bir ülkede hukuk yoksa barış da yoktur. Hukukun üstünlüğüne inanacaksınız. Yargı bağımsız olacak. Hukuku katlettiğiniz yerde barış olmaz. Milletin seçtiği 8 milletvekilini hapiste tutacaksınız, benim ülkemde demokrasi, benim ülkemde hukukun üstünlüğü var diyeceksiniz, olmaz.

Üçüncüsü: Toplumsal uzlaşma olmadan barış olmaz. Bir ülkede demokrasi yoksa, hukuk yoksa toplumsal uzlaşma yoksa o ülkede barış olmaz. Barışın üç temel ayağıdır bu. Demokrasi mi istiyorsun? Getir yasaları çıkaralım. Darbe yasalarının arkasına saklanma, korkma, biraz yürekli ol. Demokrasi istiyorsan çık adam gibi söyle, demokrasiyi, yargının bağımsızlığı istediğini söyle.


KOCAELİ ÖRGÜTÜNÜN BAŞARISI

-Kocaeli örgütünün çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Örgüt çalışıyor ama örgütün başarısı seçimlerden sonra belli olacak. Başarı kıstası eğer bir önceki seçimlere göre oy oranımız artmışsa örgüt iyi performans göstermiş sayılır.

KOCAELİ’DE EĞİLİM VE KAMUOYU YOKLAMASI YAPACAĞIZ
-Kocaeli genelinde tüm ilçelerde aday adayları çıkmaya başladı. Kocaeli’de ön seçim yapılacak mı yoksa adayları genel merkez mi belirleyecek?
Adayların belirlenmesinde yerel yöneticiler etkin olacak. Bütün üye katılımıyla eğilim yoklaması yapacağız. Bizim partililerimiz kimi istiyorsa onu göstereceğiz. Masa başında oturup aday belirlemeyeceğiz. İkincisi de kamuoyu yoklamaları yapıyoruz. Yoklamalardan nasıl sonuçlar çıkar görürüz tabi. Sorduğumuz bazı sorular var; “Kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorsunuz” diye halka soracağız. .

UMUDUM KADINLARDA
-Cinsiyet kotası ve kadınların meclise, belediye başkanlığına, milletvekilliğine adaylığı konusunda neler söylemek istersiniz?
Cinsiyet kotasını aşacağız, çalışıyoruz da zaten. Tüzüğümüz bunu öngörüyor. Kadınların siyasette daha fazla olmaları gerek. Leyla Atakan gibi kadın başkan çıkarmış bir kentte kadınların daha aktif olmaları, siyasete girmeleri, yerel yönetimlere talip olmaları, belediye meclis üyeliğini istemeleri, girmeleri gerekir. Biz bunu çok arzu ederiz. Ne kadar çok kadın çıkarsa o kadar mutlu oluyorum. Bu seçimlerde seçimin sonucunu belirleyecek olan kadınlardır. AKP kadınlara çok müdahale etti ve onları sosyal yaşamın dışına itmeye çalıştı. Kadın kendi dünyasına yapılan müdahaleyi biliyor ve direnç gösteriyor. Umudum kadınlardır.
-CHP, Kocaeli Büyükşehir Belediyesini, İzmit Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerini alabilecek mi?
Bütün hedefimiz o zaten. Şu anda hiç belediye başkanımız yok. Kocaeli büyükşehir belediyesi dahil olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi eski görkemli günlerini yeniden yakalamak zorundadır.
KOCAELİ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
-Kocaeli halkına, CHP seçmenlerine mesajınız ne olacak?
Kocaeli’nin müthiş bir tarihi var. Osmanlılara dayanan, güzel köşkleri var, binaları var, tabiat varlığı var. Ama bunlar kamuoyuna yansımış değil tanıtmak gerekir. İstanbul’un gölgesinde kaldı Kocaeli. Önce bir kimlik kazandırmamız lazım. Kocaeli’nin kimliği yok şu anda. AKP’li belediyeler kent kimliğini yok ettiler. Körfezi temizleyen belediye Cumhuriyet Halk Partili belediyedir. Atıkları yok eden onları tekrar dönüştürüp kullanıma sunan yine CHP’li belediyelerdir. Halk böyle bakmalıdır.

KENTİ BİLEN İNSANLAR
Bizim adaylarımız kente rant gözüyle bakmıyorlar, kişilerden nasıl çıkar sağlarız diye bakmıyorlar. Kentte yaşayanlar nasıl özgürce yaşayacaklar, dolaşacaklar bu pencereden bakıyorlar. Onun için Kocaeli çok önemli. Karamürsel’i, Derince’si, Gebze’si, Dilovas’ı, Darıca’sı çok önemlidir. Kenti bilen, kent kültürünü bilen belediye başkan adaylarıyla yeniden hizmet edeceğiz.

11 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR