Antidepresanlar prematüre doğumlara neden oluyor!

Araştırmalar hamilelikte SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor - Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörü) türü antidepresan kullanımının, çocuk...

Araştırmalar hamilelikte SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor - Selektif Serotonin Gerialım İnhibitörü) türü antidepresan kullanımının, çocuklarda doğum bozuklukları ve otizm ile bağlantılı olduğunu göstermesine rağmen bu ilaçlar tehlikeli biçimde hamilelere reçete edilmeye devam ediliyor. Yaygın olarak kullanılan Prozac, Paxil, Zoloft gibi SSRI'lar serotoninin doğal yollardan geri emilimini bloke ederek beyindeki serotonin seviyesini yapay biçimde yükseltiyor. Herşeyden önce kişinin serotonin düzeyinin neden düşük olduğuna bakılması gerekirken bu konuda hiç çaba harcanmıyor.

 

SSRI'lar serotonin düzeyini yapay olarak uyarıyor, beynin kendi serotonin seviyesini korumasına ve iyileştirmesine izin vermiyor. Bu ilaçlar temel olarak kişinin depresyonunu kimyasal yolla baskılıyor. Bu da kişinin duygularla başa çıkmasında aşırı reaksiyonlar göstermesine neden oluyor. İşte SSRI'ların intihar düşünceleri, saldırganlık ve insomniya (uyku bozukluğu) gibi yan etkilerinin nedeni bu. Kişinin beyninin başa çıkmaya çalıştığı sorunlar kimyasal olarak baskılanarak beyin kimyasal yolla başa çıkmaya zorlanıyor.

 

Eğer yetişkinlerin beyinlerinde bu şiddetli değişimler oluyorsa ortalama bir yetişkinin 1/25'i kadar olan üçüncü trimesterdeki (3 ay) bir  fetüsde neler olabileceğini düşünün.

 

International Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan yeni çalışmalar hamilelikte SSRI kullanmanın yeni tehlikelerine işaret ediyor. Hamile kadınlar bu ilaçları iki veya üç trimester (3 aylık dönem) aldıklarında bebeklerinin doğum kilosu ciddi ölçüde düşük boyu da kısa oluyor.

 

Hamile bir kadın kendi bedeninde olagelen değişimlerle başa çıkmaya çalışırken bir doktorun bebeğinin gelişimine zarar verecek bir kimyasal önermesi en son ihtiyacı olan şey. Doktor yardım etmek istiyorsa hamilenin beslenmesinde yeterli miktarda B vitaminleri (özellikle folat), protein, çinko, demir, magnezyum, selenyum, silika, krom ve D vitamini olmasını gerekirse takviye almasını sağlamak olmalı. Hamile bir kadın doğal ve sağlıklı beslenir, stresini de nefes teknikleri gibi zararsız yöntemlerle azaltırsa hiçbir şeyden korkmasına gerek olmaz.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://www.naturalnews.com/054176_pregnancy_SSRIs_low_birth_weight.html#ixzz4A7shAX4h


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR