Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu

“Üretmeden sürdürülebilir cari açığa ulaşmak mümkün değil”KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İthalatımız ve ihracatımız arasındaki makas giderek açılıyor....

BÜYÜT

“Üretmeden sürdürülebilir cari açığa ulaşmak mümkün değil”
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İthalatımız ve ihracatımız arasındaki makas giderek açılıyor. Dış ticaret açığımız dolayısıyla cari açık giderek artıyor. Üretmeden sürdürülebilir cari açığa ulaşmak mümkün değil” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Zeytinoğlu, yeni açıklanan dış ticaret istatistiklerini değerlendirdi. Mart ihracatın 11.856 milyon dolar, ithalatın ise 21.647 milyon dolar olduğunu görüyoruz diyen Zeytinoğlu, “İthalatımız ve ihracatımız arasındaki makas giderek açılıyor. Dış ticaret açığımız dolayısıyla cari açık giderek artıyor. Enerjide dışa bağımlı olmamız, TL’nin aşırı değerlenmesi ithalatımızı artırıyor. Sıcak para girişi ile TL daha da değerleniyor. Cari açığı bu şekilde finanse etmemiz ve sürdürülebilir bir cari açığa ulaşmamız mümkün değil. İçeride üretmek yerine ithal ediyoruz. Üretime ve ihracata dayalı büyüme strateji geliştirmediğimiz müddetçe buna dur demek mümkün görünmüyor” dedi.

ENFLASYON BEKLENTİSİ
Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını ise, “2011 Nisan ayında aylık bazda enflasyonun TÜFE’de yüzde 0.87, ÜFE’de ise yüzde 0.61 artış gösterdiğini görüyoruz. TÜFE’nin nisan ayında yüzde 0.87 artması ile birlikte 2011 yılında yükselişini devam ettirmesi, ÜFE’nin ise, Nisan ayında 0.61 artması ile 2011 yılında düşüşe geçmesi, ÜFE ve TÜFE arasındaki mesafenin giderek kısaldığını gösteriyor. Özellikle de emtia fiyatlarındaki yavaşlama devam ettiği takdirde, ÜFE’deki düşme eğiliminin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda, 2011 yılı enflasyon beklentimizi yüzde 5- 6 arasında öngörüyoruz” diye değerlendirdi. Zeytinoğlu, dün ayrıca Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş.’nin aylık olağan toplantısına katılarak, oda çalışmaları hakkında bilgi verdi.

TEKNOPARK İŞBİRLİĞİ
KOÜ Teknopark A.Ş Müdürü Ertuğrul Akalın ve çeşitli firma temsilcilerinin katıldığı toplantıda Zeytinoğlu, KSO’nun 2 bin 200 üyesi bulunduğunu vurgulayarak, “Kocaeli son 10 yıllık istatistiki verilere göre imalat sanayi üretiminde ortalama yüzde 13 pay sahibidir. Kocaeli’den tahsil edilen vergi, 73 ilden tahsil edilen vergiye eşit olup ülke vergi gelirlerine yüzde 14 katkı payı ile İstanbul’un ardından ikinci sırada yer almaktadır. 2010 yılında Kocaeli’nin dış ticaretteki payı yüzde 16,7 olarak gerçekleşmiştir. Kocaeli, körfezin etrafında ve transit geçiş yollarının üstünde konumlanması ile lojistik konusunda ciddi bir avantaja sahiptir” diye konuştu. Zeytinoğlu, Teknopark’ta bulunan Ar-Ge gruplarının ABİGEB, KOSGEB ve MARKA’dan önemli destek alabileceklerini vurgularken, KSO olarak kendilerine yardımcı olabileceklerini söyledi.

06 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR