Dikkat Homongolos çıkabilir!

Tıp ve Sanat derslerini bir arada gerçekleştirmenin uzun zamandır özlenen bir eğitim anlayışı olduğunu vurgulayan Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yr...

Tıp ve Sanat derslerini bir arada gerçekleştirmenin uzun zamandır özlenen bir eğitim anlayışı olduğunu vurgulayan Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Uğur Baran Kasırga ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özen bu tür uygulamalarla Tıp Öğrencilerinin hasta bakmanın yanı sıra toplumda kronikleşmiş davranışsal bozukluklara da sanat yoluyla ulaşılacağını, sanatın bu konuda iyileştirici yönünün fazlasıyla bulunduğunu önemsediklerini dile getirdiler. Konuyla ilgili olarak Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özen şunları dile getirdi: “Umuyoruz ki, bu sergi, vicdandan yoksun kitlesel bir makineye dönüştürülmeye çalışılan beyinleri biraz olsun düşündürür ve kıvılcım etkisi yaratır!”
Tıp Fakültesi öğrencileri; insanı duyarsızlaştıran ve tahakküm altına alan dürtü ve davranışların beynimizdeki yansıması ile bu küçük adamın (HOMONGOLOS’un)  nasıl bir yönetim ilişkisi içinde bulunduklarını araştırdılar. Atölyeye giren Tıp öğrencileri bu tespitlerini ülkemizdeki toplumsal davranış bozukluklarını da esas alarak tasarladıkları Homongolos’lara yansıttılar. Öğrenciler açtıkları heykel sergisiyle insanları “Küçük Adam” olgusuyla şiddete karşı uyararak bilinçlendirmeyi hedefliyorlar.
Ülkenin geleceği konusunda umut taşımak isteyen Tıp öğrencilerinin yaptıkları Homongolos heykelleri 1 Mart-1 Nisan 2016 tarihleri arasında Marmara Eğitim Köyü Kültür Merkezinde sergilenecek. 


Öğrenciler bu sergiyle Türkiye’de yaşanan şiddet olaylarına dur demek için Homongolos’ların nasıl bir şey olduğunu, beynimizde nasıl bir yer işgal ettiğini şekillendirdikleri heykellerle anlatıyor ve konuya dikkat çekmek istiyorlar.
Toplumdaki şiddet eğilimlerinin nedenini araştıran genç hekim adayları; bu hastalığın aslında beyinde olduğu mesajını yaptıkları bu küçük Homongolos heykelleriyle vermek,  sanatın iyileştirici yönüyle toplumsal farkındalık oluşturmayı amaçlıyorlar.

 

HOMONGOLOS KİMDİR?

Türk Edebiyatına Reşat Nuri Güntekin’in Bir Kadın Düşmanı adlı romanıyla kuvvetli, zeki, ağzı laf yapan, şen, hatta biraz da zevzek bir adam olarak giren “Homongolos” karakteri aslında  nörolojinin (sinirbilimin) az bilinen sırlarından birini de içermektedir.

1-074.jpg

2-067.jpg

26 Şubat 2016 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR