“İşçileri köleleştirmenize izin vermeyeceğiz”

DİSK önderliğinde Lastik-İş Sendikası, KESK ve birçok sivil toplum örgütü ve sendika, kaldırılması planlanan kıdem tazminatı hakları için yapılan yürü...

BÜYÜTDİSK önderliğinde Lastik-İş Sendikası, KESK ve birçok sivil toplum örgütü ve sendika, kaldırılması planlanan kıdem tazminatı hakları için yapılan yürüyüş konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko “İşçileri köleleştirmenize asla izin vermeyeceğiz” dedi

DİSK önderliğinde Lastik-İş Sendikası, KESK ve birçok sivil toplum örgütü ve sendika, kaldırılması planlanan kıdem tazminatı hakları için yürüyüş yaptı. Merkez Bankası’nın önünden başlayan yürüyüş, Sabri Yalım Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Yürüyüşe çok sayıda işçi katıldı.

HAKAN TANTA DA YÜRÜDÜ
Sendikaların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşe, çok sayıda işçi katıldı. Lastik-İş Sendikası’ndan katılımın yoğun olduğu gözlenirken, trafik zaman zaman aksadı. İşçiler Sabri Yalım Parkı’nı tıka basa doldururken, CHP’li Hakan Tanta’nın da işçilerin yanında olduğu gözlendi.

AÇIKLAMA BEKO’DAN
Eylem Sabri Yalım Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla son buldu. DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun yaptığı açıklama, sık sık sloganlarla kesildi, işçiler birlik çağrısı yaptı. Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmemesi için 24 Ekim’den beri sokaklarda olduklarını belirten Beko, “24 Ekim’de Ankara’da Çalışma Bakanlığı önünde, İstanbul’da Mecidiyeköy’de bu konuda sözümüzü söylemiştik. O tarihten bugüne İstanbul’da, Ankara’da, Gebze’de, Kartal’da, Kayseri’de, Konya’da, Çerkezköy’de ve Antalya’da DİSK’li işçiler iradelerini ortaya koymuştur” dedi.
“FONA DEVRETMEK YOK ETMEKTİR”
“Kıdem Tazminatı’nın fona devri, kıdem Tazminatı hakkının yok edilmesidir” diyen Beko, tazminatın fona devredilmesi halinde, Kıdem Tazminatı’nın güvence boyutunun ortadan kalkacağını söyledi. Öngörülen sistemde Kıdem Tazminatı’nın en az yarı yarıya düşeceğini dile getiren Kani Beko, “DİSK, Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesini ya da eritilmesini hiçbir şekilde kabul etmemiştir, etmeyecektir” şeklinde konuştu.

DİSK’İN ÖNERİLERİ
Sorunun çözümünün oldukça basit olduğunu ifade eden Beko, “1475 sayılı kanunun halen yürürlükte olan 14. Maddesinde ufak bir değişiklikle işçinin 1 gün bile çalışması halinde Kıdem Tazminatı’na hak kazanmasının yolu açılmalıdır” diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ayrıca şu önerilerde bulundu: “Kıdem Tazminatı’nın üst sınırları kaldırılmalıdır. Ücret Garanti Fonu genişletilerek, Kıdem Tazminatı da bu kapsama alınmalıdır. Kıdem Tazminatı’nın ödenmemesi durumlarında daha ağır yaptırımlar getirilmelidir. Sendikal örgütlenmelerin önündeki engeller kaldırılmalıdır.”

“AMAÇ KÖLELİK DÜZENİ”
Ulusal İstihdam Stratejisi 2014 Orta Vadeli Program’da bu sisteminle ilgili belgelerin yer aldığını dile getiren Beko, “Bu belgelerde Kıdem Tazminatı fona devredilmelidir, çünkü istihdam gücü maliyeti düşürülmelidir diyor. Kıdem Tazminatı fona devredilmelidir, çünkü işgücü piyasası daha esnek olmalıdır diyor. Yani Kıdem Tazminatı’nı kaldıracağız çünkü daha ucuz ve güvencesiz çalışacak iş gücü yaratacağız” dedi. Amacın kölelik düzeni yaratmak olduğunu belirten Beko, “Gözümüzün içine baka baka ‘Biz işçileri köleleştirmek istiyoruz, siz de onay verin’ diyorlar. Hayır, bin kere hayır” şeklinde konuştu.

“DİRENECEĞİZ”
“Biz, işçilerin haklarının kapalı kapılar ardında pazarlık edilmesine izin vermeyeceğiz. Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesine direneceğiz” diyen Beko, tüm işçi sendikaları ve sendikasız işçilerden destek beklediklerini söyledi.

15 Kasım 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi! mask
Düğünde oynarken kalp krizi geçirdi!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR