Kanser hücreleri peynirle öldürülebilir mi?

Michigan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden bir grup araştırmacı süt ürünleriyle ilgili araştırma yaparken peynirin 30 çeşit kanserle savaşabi...

Michigan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden bir grup araştırmacı süt ürünleriyle ilgili araştırma yaparken peynirin 30 çeşit kanserle savaşabilme özelliği olduğunu buldular.

 

Doğal olarak oluşan gıda koruyucusu nisin maddesinin renksiz ve tatsız bir madde olduğu ve Brie, Camembert ve cheddar ve diğer süt ürünlerinde geliştiği bilgisi NY Daily News gazetesine verilmiş. Daha önceki araştırmalar yüksek doz nisinin ağız sağlığını iyileştireceğini göstermişti fakat araştırmacılar çeşitli gıdaların bu etkisini denerken 0,25 - 37,4 mg miktarında nisin kullanmışlardı. Söz konusu yeni çalışmada ise nisin ayrıştırılmış ve saflaştırılmış ve milkshake formunda 800 mg olarak boyun tümörü olan farelere verilmiş.

 

Sadece 9 hafta sonra nisin tedavisi kanser hücrelerinin %70-80'ini öldürmüş. Araştırmacılar nisinin aynı zamanda antibiyotiğe dirençli, ölümcül enfeksiyonlara neden olabilen MRSA bakterileriyle de savaştığını bulmuşlar.

 

Bu çok büyük bir buluş ancak çalışma ekibinin lideri Dr. Yvonne Kapilia bulgulara dayanarak insanlar üzerinde de aynı etkiyi göstereceğini söylemek için erken olduğunu belirtiyor. Kapilia'ya göre insanlarda veya hayvanlarda nisine dirençli bir bakteri henüz kimse tarafından bulunmamış o nedenle bu gereken süreçleri tamamlayıp bir tedaviye dönüşebilir.

 

Kapilia bir basın açıklamasında "Doğa bizim için birçok araştırma yapıyor ve bu madde binlerce yıldır test edilmiş. Nisin uygulaması gıda koruyucu bir madde olmasının çok ötesine geçti. Mevcut bulgular ve diğer yayınlanmış veriler nisinin antibiyotiğe dirençli enfeksiyonları, periyodontal hastalıkları ve kanserleri tedavi etme potansiyelinin olduğunu destekliyor" şeklinde belirtmiş.

 

Nisin bakterilere bağlanarak antibiyotiğe dirençli süper mikropların harekete geçmelerinden önce harekete geçiyor. Antibiyotiğe dirençli bakterilerin tedavisi çok zor olabilir ancak nisin bakteri kolonilerinin antibiyotiği durdurmak üzere toplanmalarında önce onları tahrip edebiliyor. Eğer insanlara da milkshake formunda verilirse peynirde bulunduğunda 20 kat fazlası verilmiş olacak.

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://www.medicaldaily.com/kill-cancer-cells-cheese-natural-food-preservatives-dairy-may-help-fight-369900

Orijinal kaynak: Kapilia Y, et al. Biomedical applications of nisin. Journal of Antimicrobial Chemotherapy. 2016.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR