Zeytinoğlu: Turizm gelirleri cari açığı daha da düşürecek…

Merkez Bankası tarafından açıklanan nisan ayı cari işlemler dengesi gelişmelerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,...

Merkez Bankası tarafından açıklanan nisan ayı cari işlemler dengesi gelişmelerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bu dönemdeki cari açığın 2014’ün aynı ayına göre 1 milyar 519 milyon dolar azaldığını söyledi. Bu durumla ilgili olarak konuşan Zeytinoğlu, “Önümüzdeki aylarda turizm gelirlerinin daha da artması ile birlikte cari açığın daha da düşeceğini tahmin ediyorum” dedi.

 

“GERİLEME SÜREBİLİR”

12 aylık dönemdeki cari açığın 45.7 milyar dolardan 44.2 milyar dolara düşmesini değerlendiren Başkan Zeytinoğlu, “Nisan ayı itibariyle dış ticaret açığı 2.2 milyar dolar azalarak 3.3 milyar dolara düşmüş. Aynı şekilde bir önceki yıl 307 milyon dolarlık altın ithalatı, nisanda 1 milyar 182 milyon dolarlık ihracata dönüşmüş. Bu iki gelişme yıllık cari açığın düşmesini sağlayan ana unsurlar olarak göze çarpıyor. Yaz aylarının gelmesi ile turizm gelirlerinin katkısı olacaktır. Önümüzdeki aylardan itibaren yıllık cari açığın daha da gerileyebileceğini düşünüyoruz” dedi.

 

NET ARTIŞ ÇOK ARTTI

Başkan Zeytinoğlu cari işlemler dengesi hesaplarında doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan diğer yatırımlar kalemindeki çıkışa da dikkat çekerek bir önceki yılın aynı ayına göre net artışın 706 milyon dolar artarak 1 milyar 483 milyon dolara çıkmasının da iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

12 Haziran 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR