DERİNCE BELEDİYE BAŞKANI AZİZ ALEMDAR: “Tertemiz bir 5 yıla daha yelken açacağız”

Derince Belediye Başkanı ve Ak Parti Derince Belediye Başkan aday adayı Dr.Aziz Alemdar, 4.5 yıl içinde insan odaklı belediyecilik yaptıklarını, bilgi...

BÜYÜTDerince Belediye Başkanı ve Ak Parti Derince Belediye Başkan aday adayı Dr.Aziz Alemdar, 4.5 yıl içinde insan odaklı belediyecilik yaptıklarını, bilgi ve birikimiyle bir 5 yıla daha yelken açacağını söyledi. Alemdar, temayülde en çok oyu kendisinin aldığına inandığını ifade etti.


N Mesut AKBULUT

Çocukluğu Derince Sırrıpaşa Mahallesi’nde geçen Aziz Alemdar, sonrasında doktor olduktan sonra bir süre il dışında görev yaptı. 2003 yılında Sapanca’da özel bir hastanede görev yaparken bir grup arkadaşıyla birlikte Ak Parti’ye üye oldu. Çocukluğundan beri Milli Görüş siyasetini benimseyen ve gençlik kollarında görev yapan Alemdar için belediye başkanlık yolu açıldı.
Derince Birlikspor Kulüp Başkanlığı’na yaptı…
Bu süre içinde Derince’de kendini çok iyi tanıttı. Halkla iç içe oldu, sivil toplum örgütleriyle, derneklerle, diğer amatör kulüplerle iyi ilişkiler içine girdi.

SİYASETİ BIRAKMADI…

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday adayı olan, Dr. Aziz Alemdar, temayül yoklamalarında oldukça başarılı olmasına rağmen, genel merkez tarafından aday gösterilmemişti.
Siyasetten kopmayan Alemdar, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde partisi tarafından bu kez aday gösterildi. Seçimleri kazandı ve Derince Belediye Başkanı oldu.
Yıllardır hayal ettiği koltuğa oturdu. 4.5 yıldır Derince’nin belediye başkanlığını yapan Dr. Aziz Alemdar, ikinci döneme talip ve adaylık başvuru dosyasını ilçe başkanı Ahmet Ark’a yaptı.

ADAYLIK SÜRECİNİ KONUŞTUK

Derince Başkanı Dr.Aziz Alemdar’ı dün gazetemize davet ettik.
Kendisiyle adaylık sürecini konuştuk…
Zira yapılan hizmetleri Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yaptığı toplantıda açıklamıştı.
Bu açıklamayı gazetemizde geniş bir şekilde yayınlamıştık.
Başkan Aziz Alemdar, 5 yıllık seçim sürecinde hep insan odaklı bir çalışma içine girdi.
Zira Ak parti, 2004’te yapılan seçimlerde atama yöntemini, 2009’da yapılan seçimlerde ilçe bakanlığının önerisini benimsemişti. 2014 yılında yapılan seçimlerde de halkın belirleyeceği kişiyi aday gösterecekti.
Bunun bilincinde olan Alemdar, insan odaklı bir belediyecilik anlayışını kendine şiar edindi.
**

4.5 YILIN DEĞERLENDİRİLDİĞİ TOPLANTI

Başkan Alemdar’a Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yaptığı toplantıyı sordum. Kendisine, hem salonun dışı, hem de salonun içinin dolu olduğunu, iyi bir sınav verdiğini ifade ettiğimde şunları söyledi;
Şunu ifade etmeliyim ki, o toplantı bizim için güzel bir final oldu. Çok güzel bir kalabalık vardı. Toplantıya gelen vatandaşlarımız, kendi gönüllerince toplantıya geldi. Toplantıya gelinmesi için kimseye baskı yapmadık, kimseyi toplantıya taşımadık.

AHDE VEFA ÖRNEĞİ


Toplantıya diğer siyasi partiye oy veren vatandaşlarımız da geldi. Siyasetin kızıştığı bir ortamda, diğer siyasi partilerden vatandaşların toplantıya gelmesini çok önemsiyorum. Bu toplantı, Derince halkının ne kadar vefalı olduğunu gösterdi. Halkımız, ahde vefaya güzel bir örnek verdi. Toplantıya gelen bütün davetlilere teşekkür ediyorum. Bu toplantı bize gösterdi ki, biz iyi yoldayız. Halkımız verilen hizmetlerden memnun.


UÇUK PROJELER VAAT ETMEDİK

Biz uçuk projeler üretmedik. Halkımız pazar istedi, onların ayağına götürdük. Parklara salıncak istediler, onlara salıncak götürdük. Yollarımız bozuk dediler, yollarını yaptık. Derneklerimiz yardım istedi, onlara yardım ettik. Okullarımız destek istedi, eksiklerin giderilmesini istedi, onların eksiklerini giderdik. Biz sürekli halkla iç içe olduk. Uçuk projeler vat etmedik, biz insan odaklı belediyecilik yapacağız dedik, bunu yaptık. Halk bizim bu mesajımızı aldı ki, bize her zaman destek verdi, hayır dualarını eksik etmedi.


HANGİ KAPIYI ÇALSAK, BİZİ TANIYAN ÇIKAR

Biz belediye olarak her kesime destek verdik. Sivil toplum kuruluşlarının, okulların, ilçemizdeki spor kulüplerin her zaman yanında olduk. Biz ilçemizde herhangi bir evin kapısını çalsak, o evde ya baba, ya anne, yada çocukları bizi mutlaka tanır. Biz mutlaka onlardan birine destek vermiş, onların bir isteğini yerine getirmişizdir.


-Partiniz temayül yoklaması yapıyor. Temayülden nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?


Şu sıralar partimiz tarafından temayül yoklaması yapılıyor. 2003’ten beri temayül yoklamalarını takip ediyorum, içinde oldum. Yaptığımız insan odaklı belediyecilik sayesinde temayülde en yüksek oyu aldığımı düşünüyorum.

Ak Parti’de birçok aday adayı var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

2004’te 8, 2009’da da 8 aday vardı. Bu seçimlerde 7 ay var. Yani, diğer dönemlerden bir eksik. Ama diğer seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de adı ön planda olan 3-4 kişiyi geçmez. Diğer aday adaylarda kendisini tanıtma, ilerde siyasette bir yere gelme düşüncesi var.

-Göreve geldiğiniz zamanla, şimdiki zaman arasında nasıl bir fark var?

Göreve geldiğimiz zaman elbette belediyeciliği yeterince bilmiyordum. Ama zaman içinde yaşadıklarımla belediyeciliği kısa zaman içinde öğrendim. 4.5 yıl içinde yaşadıklarım, 30-40 yıllık belediyecilik tecrübesine değer. 4.5 yıl içinde çok şey yaşadım. Bu yaşadıklarımla çok büyük tecrübe kazandım. Bu yaşadığım tecrübeleri para vererek elde edemezsiniz. Bilgimle, tecrübemle, yeni dönemde de aday adayı oldum. Allah nasip ederse, tertemiz bir 5 yıla daha yelken açacağız-MHP’nin Derince adayı Halit Altuntaş oldu. Bu konu hakkında yorumunuz ne olacak?


Halit Bey, 1994 yılında Fazilet Partisi’nden aday adayı oldu. 1999 yılında bu kez aday oldu ve seçimi kazandı. 2004 yılında ve 2009’daki yerel seçimlerde Ak Parti’ye karşı seçimi kaybetti. Halit Bey, bilindiği gibi 1999 seçimlerinde MHP’nin 100 oy önünde seçimi kazanmıştı. Yani seçimi kazandığı ve daha sonra aday olduğu seçimlerde MHP ile ilgili birçok söylemde bulundu. MHP, kendisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Altuntaş, şimdi MHP’nin adayı.
Halit Bey’i ve mevcut yapıyı gören MHP’nin tabanı bundan çok rahatsız…
MHP’nin Derince’deki tabanını genelde Gümüşhaneliler, Erzurumlular ve Çankırılılar oluşturuyor. MHP’de siyaset yapan bu üç ilin vatandaşları MHP’nin bu mevcut yapısını görünce bize yakınlaşmaya başladı.


CHP’nin adayı Hakan Savaş. Savaş’ın adaylığıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?


Hakan Bey, CHP’nin ilçe başkanlığını yaptı, belediyenin meclis üyesi. Bu dönem partisi kendisini belediye başkan adayı gösterdi. Hakan Bey, Derince için bir köy diyor. Size bir şey anlatayım; Hakan Bey ve bazı meclis üyeleriyle birlikte Bulgaristan’ın Filibe kentine gittik. Orda trafiğe kapalı bir cadde gördük. Esnaf memnun, vatandaş memnundu. Hakan Bey’e, bize destek verin İstasyon Caddesi’ni biz de böyle yapalım dedim. O da kabul etti. Derince’ye geldik, bu projeyi uygulamak istedik, buna karşı geldiler. Derince’yi köye benzeten Hakan Bey, önce onayladığı projeye sonra karşı çıktı. Bu projeye karşı gelen Hakan Bey, nasıl şehirli olacak, merak ediyorum.

İlçe başkanlığı ile ilişkileriniz nasıl. Geçmiş dönemde biraz sıkıntı yaşamıştınız?

Geçmiş dönem, geçmişte kaldı. Biz önümüze bakıyoruz. Mevcut ilçe başkanımız Ahmet Ark ile göreve atandığı günden beri uyum içinde çalışıyoruz. Güzel bir çalışma içindeyiz. Teşkilat ile iyi ilişkilerimiz var. İlçe başkanımız, aday adaylık sürecinde tarafsız kalmayı tercih ediyor. Bu da doğal. Ben şahsen, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ile de, İl Başkanımız Sayın Mahmut Civelek ile de, milletvekillerimizle de iyi diyaloglar içindeyim. Kimseyle sorunum yok.


Başkan, son olarak kamuoyuna nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Son olarak şunları söylüyorum;
2009’da göreve gelirken, vaatlerimiz olmuştu. Biz bütün vaatlerimizi yerine getirdik. Ayrıca birçok hizmette bulunduk. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yaptığımız toplantıda yaptığımız çalışmaları anlattık. Halkımız toplantıya katılarak, samimiyetlerini ortaya koydular. Biz insan odaklı bir belediyecilik yaptık. Halk odaklı yaptığımız projeler sayesinde ödüller aldık. Bakanlıklarımız, bizim projelerimizi benimsedi, bizim projelerimizi örnek gösterdi. Bu bizim için mutluluk verici bir olay. Biz istikrardan yanayız. Yaptıklarımız ortada. Partimiz bizi tekrar aday gösterirse, ki ben buna çok inanıyorum, tecrübelerimle, bilgi ve birikimlerimle 5 yıl daha Derince’de insan odaklı belediyecilik yapmaya devam edeceğiz.

14 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR