Kapasite kullanımı düştü

        Merkez Bankası, Türkiye’nin mart ayı kapasite kullanım oranını açıkladı. Buna göre ülke genelindeki kapasite kullanımı yüzde 73,1 olarak gerçe...

 

 

 

 

Merkez Bankası, Türkiye’nin mart ayı kapasite kullanım oranını açıkladı. Buna göre ülke genelindeki kapasite kullanımı yüzde 73,1 olarak gerçekleşti. Bu oran genel olarak değerlendirildiğinde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre kapasite kullanımının 0,4 puan arttığı bildirildi. Ancak şubat ayına göre ise oran yüzde 0,2 puan düşüş gösterdi.

 

KOCAELİ DE DÜŞTÜ

Öte yandan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) da yaptığı bir araştırma ile Kocaeli genelindeki mart ayı kapasite oranlarını açıkladı. Kocaelili firmaların kapasite kullanım oranı yüzde 70,7 olarak belirtildi. Bu oran ülke geneline göre 2,4 puanlık düşük olması dikkat çekti. Yine ilimizin kapasite kullanımı geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puan artarken, bir önceki aya göre ise 1,2 puan düştü.

 

ÜRETİM AZALDI

Bu arada Mart ayı kapasite kullanım oranlarının Kocaeli’deki hemen hemen tüm sektörlerde düşüş yaşandığı gözlendi. Bin önceki yıla göre daha bir performans olmasına rağmen, şubat ayı ölçeğinde istenen seviye ve hedef tutturulamadı. Bu gerileme de sanayi üretimindeki azalışın bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

 

İSTİHDAM ARTTI

Öte yandan KSO’nun mart ayı araştırmasına göre firmaların yüzde 24,42’sinin istihdamının arttığı belirtildi. Ayrıca yüzde 63,95’inin ise istihdamlarda bir önce aya göre değişim yaşanmadığı belirlendi. Yine firmaların yüzde 25’inin de nisan ayında iç siparişlerinin arttığı belirtilirken, yüzde 19,28’inin ise siparişinin azaldığı öğrenildi. İhracatta da firmaların yüzde 18’inde yükseliş, yüzde 15’inde de azalma oldu. Yüzde 67’inde ise bir değişim olmadı.

22 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR