Mutlu insanlar sizi mutsuz mu ediyor?

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sürekli mutlu imajı veren kişilerden dolayı kendini mutsuz hisseden, olmadı...

BÜYÜT

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sürekli mutlu imajı veren kişilerden dolayı kendini mutsuz hisseden, olmadığı halde kendini farklı davranışlara iten bireylerin olduğunu, bu durumun kişilerde ruhsal bazı hastalıkları tetikleyebildiğini belirtti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz depresyondaki hastalarımızda şunu görüyoruz. Örneğin depresyonda olan bir hastamızın gülen bir insan gördüğü zaman ne tepkiler veriyor, sinirleniyor mu, mutsuz mu oluyor… Bazen “Ben gülemiyorum o da gülemesin” gibi tepkiler verebiliyor hatta karşısındaki kişinin sinirlenebileceği şeyleri yapabiliyor. Bazı kişiler ise bu kişi gülmeyi nasıl başarıyor, ben de başarmak için ne yapabilirim diye düşünüyor. Kişilerin önce bir durumun kendilerinde hangi duyguları uyandırdığını analiz etmesi önemli. Bu kişinin kendini tanıması açısından da önemli bir yaklaşım. Çünkü bu durum ileri seviyeye ulaştığında kıskançlık, karşı tarafa zarar verme gibi tepkilere neden olabilir belli bir süre sonra da artık duygularını yönetemez bir hale gelebilir”


TAKLİT DAVRANIŞI ÖZGÜVENİ DÜŞÜK KİMSELERDE OLUR

Ruh sağlığı dengeli olan kişiler başkalarında gördüğü iyi ve güzel şeyleri taklit etme zorunda hissetmezler. Taklit davranışı, özgüveni düşük kişilerde olur. Özenti, öykünme, taklit davranışı genellikle yetersizlik duygusu taşıyan kişilerde kendini rahatlatmak için geliştirilen davranışlardan birisidir. Bu gibi durumlarda hissedilen rahatsızlık ileri seviyelere ulaşmadan profesyonel destek alınarak çözümlenmesi gerekir”

11 Kasım 2014 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR