İzmit’te depreme duyarlılık yürüyüşü

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 büyük Marmara de...


Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB) Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 büyük Marmara depreminde kaybedilen yaşamları anmak amacıyla her yıl düzenledikleri depreme duyarlılık yürüyüşünü geniş bir katılımla gerçekleştirdi. Gece 02:00’de İzmit Merkez Bankası önünde toplanan TMMOB üyeleri ellerinde meşaleler, pankartlar ve dövizlerle ile Yürüyüş Yolu üzerinden Anıtpark’ta bulunan deprem anıtına doğru yürüyüşe başladı.

“İzmit uyuma, depremi unutma”, “Deprem öldürmez, cehalet öldürür” gibi sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüş sonucunda deprem anıtına ulaşan TMMOB üyeleri, deprem anıtı önünde asrın felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Nevzat Ersan, “Ateş düştüğü yakar. Aynı acıların tekrar yaşanmaması için depremin 10. Yılından itibaren unutmayacağız ve unutturmayacağız diye ekinlik yapıyoruz. Depremde hayatını kaybedenleri anıyorum. Yakınlarına sabır diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Anma etkinliğinde bir konuşma yapan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ise “17 Ağustos 1999 tarihinde basit bir doğa olayı felakete dönüştü. Depremin 15. Yılında düzenlediğimiz depreme duyarlılık yürüyüşünü tamamlıyoruz. Duymayan kulaklar duysun, görmeyen gözler görsün diye buradayız. Ülkemizin yüzde 98’i deprem bölgesinde yer alıyor. Depremlerin afet olarak yaşanması halkımızın yazgısı değildir. Depremin felakete dönüşmesi önlenebilir. Yeter ki yapılaşmada bilimin gereği yerine getirilsin”şeklinde konuştu.

17 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR