Bakan Erdoğlu’ndan 7 müjde

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilimize gelerek bir dizi ziyarette bulundu. Sabah erken saatlerde Kandıra’da bulunan Büyükşehir Belediyesi’n...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilimize gelerek bir dizi ziyarette bulundu. Sabah erken saatlerde Kandıra’da bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni gezen Bakan Eroğlu, daha sonra Kocaeli Valiliği’ne geçerek burada bir basın toplantısı düzenledi.

 

7 YATIRIM MÜJDESİ

Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda yapılan açıklamasında Bakan Eroğlu’na, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu eşlik etti. Bakan Eroğlu, yaptığı açıklamada 23 milyon dolar değerindeki 7 yatırımın müjdesini verdi. Toplantı sonunda Karaosmanoğlu’na ‘Ağaçlandırma Beratı’nı verdi.

 

PROTOKOL DE KATILDI

Büyükşehir Belediyesi’nin Sokak Hayvanları Bakımevi’ne yaptığı ziyarete Bakan Eroğlu’nun yanı sıra; Vali Güzeloğlu, Başkan Karaosmanoğlu, AKP Milletvekili Zeki Aygün, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Tahir Büyükakın ve İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel de katıldı.

 

PİŞMANİYE’NİN SAHİBİ OLDU

Ziyaret sırasında barınağın her alanını gezen Bakan Eroğlu’na ‘Golden’ cinsi melez bir köpek hediye edildi. Öneriler üzerine köpeğe ‘Pişmaniye’ ismi verildi. Evinde iki tane Sivas Kangalı olduğunu belirten Eroğlu, “Kangallarımı Ak Saray’a, Cumhurbaşkanımıza hediye edeceğim. Onları verdikten sonra bu köpeği alabilirim” dedi.

 

YENİ MÜJDELER VERDİ

Buradaki programın ardından Kocaeli Valiliği’ne geçen Bakan Eroğlu, Kocaeli’de yapılan yatırımları değerlendirdi. Eroğlu, açıklamasında kent genelinde sulama tesisleri, orman köylerine kredi, gelir getirici tür ağaçlandırma faaliyetleri, fidan üretimi ve Akçaova’da bal ormanı kurulması gibi 23 milyon değerindeki yatırımların müjdesini verdi.

 

AĞAÇLANDIRMA BERATI VERDİ

Müjde vermeye devam eden Eroğlu, “Orman Genel Müdürlüğümüze 5 tane büyük müjdemiz var. Ağaçlandırmada büyük yol kat edildi. Belediye başkanımızı bu konuyla ilgili kutluyorum. Kentte 2 milyon 314 bin adet fidan dikelecek. Belediye başkanımız da 1 milyon fidan dikeceğini belirtti” diyerek Karaosmanoğlu’na ‘Ağaçlandırma Beratı’nı verdi. Bu alanda beratı ilk alan ise Karaosmanoğlu oldu.

 

3 YENİ BARAJ YAPILIYOR

Bundan 20 yıl önce günde 50 litre su kullanılırken, şimdi 200-300 litre su tüketildiğini belirten Bakan Eroğlu, “Nüfus arttıkça tüketimde artıyor. Bölge için dev projelerimiz var. Bunlardan biri de Ballıkayalar’daki baraj inşası. Buradan Sapanca’yı besleyeceğiz. İhsaniye Barajı’nın projeleri bitti, yakında ihalesini gerçekleştireceğiz. Avcıdere’deki baraj inşaatı devam ediyor. Kocaeli sanayi açısından çok önemli. 12 yılda Kocaeli’de 13 milyar dolarlık yatırım yaptık” ifadelerini kullandı.

 

4 YENİ GÖLET YAPILACAK

Açıklamalarına devam eden Bakan Eroğlu, 4 gölet projelerinin de bulunduğu bilgisini verdi. Şu anda inşaatı devam eden ve 306 bin metrekare küp depolama alanı olan Karamürsel Göleti’nin bin 110 dekar araziyi sulayacağını söyleyen Eroğlu, “Proje tamamlandı. Haziran 2015’te inşaat ihalesi yapılacak. Ayrıca proje aşamasında olan Karamürsel İnebeyli ve Kandıra Safalı göletleri bulunuyor. Kartepe Madendere Göleti ise henüz planlama aşamasında” şeklinde konuştu.

 

SU SEVİYESİ 1972’DEN İYİ

Gazetecilerden gelen, yıl içinde Kocaeli’de yaşanan su sıkıntısı ve Sapanca’dan su alımı hakkındaki soruyu cevaplayan Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: “Bu sıkıntıyı atlatmak için büyük gayret gösterildi. Sapanca Gölü’nden istifade edilmesi için karar alındı. Şu anda bir problem yok. 1972 yıllarında daha düşük seviyelere inilmişti. Ekolojik açıdan bir sorun olmamış. Yuvacık Barajı da doldu. Kocaeli, kuraklık zamanında Sapanca’dan su aldı, ama şu anda aldıklarını geri veriyor. Bu seneki kritik durum atlatıldı” dedi.

 

SU TAHSİSİ TEK ELDEN

Konuşmasına devam eden Bakan Eroğlu, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Sapanca’ya bağlı derelerden su alan firmalara Maliye Bakanlığı gereken izinleri vermiş, ama bu sene derelerde ölçüm merkezleri kurduk. Belli bir seviyenin altında olan yerlerden firmalara su vermeme kararı aldık. Su alan şirketlerin denetimi yapılacak. Su tahsisleri de tek elden yapılmalı. Su Kanunları ile Devlet Su İşleri (DSİ) ve bakanlık su tahsislerden tek sorumlu olan birimler olacak. Ballıkaya Barajı bitince Sapanca da kurtulmuş olacak ve risk kalmayacak.”

 

SUYUN GERİ KAZANIMI

Bakan Eroğlu, valilik binasındaki basın açıklamasından sonra programına İSU’nun Kullar Arıtma Tesisi’ni inceleyerek devam etti. Tesis ile ilgili gazetecileri de bilgi veren Eroğlu, “Arıttığımız suları sanayide kullanmanın yolunu açtık. Kocaeli buna çok güzel bir örnek. Kum filtresi ve ultraviyole ışınları ile dezenfekte edildikten sonra su fabrikalara sevk ediliyor. Bunun büyük faydası var. Su kirletmekten kurtarılarak sanayide ihtiyaç olan yerde kullanılıyor” dedi.

 

FABRİKALAR ATIK SULARI KULLANACAK

Sapanca’dan su alan fabrikalara belli bir süre verdiklerini dile getiren Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Belli bir kottan aşağıya indiği zaman oradan su alamayacaklar. Dolayısıyla bazı fabrikalar arıtılan atık suları kullanmayı tercih ettiler. Bu Türkiye’de örnek bir çalışma. Çalışmalar başladı. Ergene ve Akarçay Havzası’nda, Konya’da hatta Kıbrıs’ta böyle bir çalışma başlattık. Bu gerçekten Türkiye’de önemli bir adım. İSU Genel Müdürlüğü çalışmaya öncülük yaptı.” Hilal GÜDÜCÜ

kopek-003.jpg

incele.jpg

21 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR