Vali Topaca&'dan Tever Sunta için kapatma kararı

E-5 Kenarında bulunan ve bacasından çıkardığı tonlarca su buharı ile dikkat çeken Tever Sunta Fabrikası kapatılıyor.Kocaeli Valisi Ercan Topaca, son g...

BÜYÜT

E-5 Kenarında bulunan ve bacasından çıkardığı tonlarca su buharı ile dikkat çeken Tever Sunta Fabrikası kapatılıyor.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, son günlerde kent gündeminde önemli yer tutan çevre sorunları ve OSB’lerdeki denetim eksikliği ile ilgili iddialar hakkında açıklamalar yaptı. Topaca, çevre konusunda son derece duyarlı olduğunu yasaların verdiği yetkileri hiç bir ayırım yapmadan sonuna kadar kullandığını söyledi.

OSB’leri denetliyoruz
Kocaeli Valisi Ercan Topaca, 2005 yılında yayınlanan yönetmelikle OSB’lerde imar değişikliği ve ruhsat işlemlerinde belediyelerin yetkilerinin kaldırıldığını söyledi, “Ancak valilik olarak bizim denetim hakkımız var. Gecenin bir saatinde, herhangi bir fabrikayı gidip denetleyebiliriz. Belki eleman yetersizliğinden söz edilebilir. Ama hem Bakanlık, hem Valilik olarak biz bu konularda son derece duyarlıyız” dedi.

Topaca, geçen yaz aylarında çok büyük bir yangının yaşandığı Gebze’deki Tever Sunta fabrikası için kapatma kararı alındığını da açıkladı. Topaca, “Bu tesis, 31. 12. 2010 tarihi itibariyle bu bölgedeki faaliyetini sonlandıracağını taahhüt etmiş. Şimdi birkaç ay daha süre istiyorlar. Bu süreyi vermedik. Kapatma kararı aldık” dedi. Topaca, Dilovası, Gebze bölgesinde yol kenarında açıkta depolanan hurda maddelerin üzerlerinin kapatılması için de sahiplerine 3 aylık süre tanındığını açıkladı.

Çerkeşli suçlusu yakında açıklanır
Kocaeli Valisi Ercan Topaca, geçtiğimiz hafta Tavşancıl ile Çerkeşli arasındaki bölgede doğaya atılmış halde bulunan kimyasal atıklarla ilgili araştırmanın devam ettiğini de belirterek şunları söyledi: “Atıkları toplayan aracı firma belirlendi. Aldığı 100 ton atığın 40 tonu hakkında somut bilgi veremiyor. Yasal boşluk bırakmamak için incelemeler ve analizler devam ediyor. Kimse merak etmesin. Suçlu kanıtlandığı anda, cezasını bulacaktır. Sonucu da kamuoyu ile paylaşacağım”

Arsanbey’e çözüm bulunacak
Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan 30 fabrikayı uyardıklarını, bu fabrikaların 3 gün içinde protokol imzalayıp, arıtma tesisine bağlandıklarını da açıkladı. Arslanbey OSB alanının kenarında tarım alanlarının da fabrikalarla dolduğu yolundaki iddiaları yanıtlayan Topaca şöyle konuştu: “Geçmişte bölge belediyesi tarafından verilmiş ruhsatla bazı tarım alanlarına fabrika yapıldığı doğrudur. Bu konuya bir çözüm getirilecek. Önceden yapılan fabrikaları yıkmak mümkün değil. Bunlar için bir düzenleme yapıp, bölgedeki diğer tarım alanlarını sanayileşmekten tamamen kurtarabilecek bir formül üzerinde çalışıyoruz.”

09 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR