Aşk azaldıkça nefret artıyor kadın ölümleri azalabilir

Nefret Aşk’ın dengeleyicisidir. Kadına karşı yapılan şiddette ya da ileri şiddettin temelinde artan nefret vardır. Kişilerin evlilik süreci içinde sev...

BÜYÜT

Nefret Aşk’ın dengeleyicisidir. Kadına karşı yapılan şiddette ya da ileri şiddettin temelinde artan nefret vardır. Kişilerin evlilik süreci içinde sevgisinin yada aşk’ın azalmasındaki temel sebep sevginin yada aşk’ın sunumu, sıklığı, ilgi seviyesi ve cinsel birliktelikteki haz düzeyinin azalmış olmasıdır.

 

Evlilik aşamasında olan çiftler ilişki uzaktan uzağa yürüdüğü için sahip olma ya da ait olma duygusu yaşar. Evliliğin gerçekleşmesi ile gerçeklerin farkında olmaya ve hayal dünyasının gerçeklikle örtüşmemesini sorgularlar. Evlenen çifte sahip olma, cinsel deneyimlerin yaşanması, gerçekliğin farkına varma evreleri sorgulama evrelerine taşır. Aşkın gerçek sevgiye dönüşme dönemi iyi yönetilmez ya da eşlerin her şeyi kusur olarak görmesinin neden olduğu nefret artışı sınırlanmaz ise zihinlerde düşmanlık yani çatışma başlar. Eşlerde nefret gelişir….Sahip olunan duygular; Ez , Yok Et , Acıma , Kabul etme vb dır.

Nefretin kontrolü zihinsel sorgulama yetisinin geliştirilmesi ile mümkündür. Nefret;  Kişinin zarar görürüm endişesi kaynaklı ortaya çıkan bir duygudur. Korktuğu ya da belirsizliğini hissettiği duygun çıktı nefrettir. Eşler nefret; Nefretin temeli olduğunu düşündüğü eşin özeliğini beğenmeme duygusu sevginin yönetilmemesi kaynaklıdır. Sevgi, vefa, merhamet, sorumluluk gibi duyguları kişiler ne denli fazla hissedilir ise kabullenme o denli artar ve nefretin artmasına engel olur.

Nefret duymak son derece değerli bir göstergedir. Kişi kime kızıyor ya da tiksinti duyuyor ise aslında ona karşı savunma sistemi oluşturduğunun habercisidir. Sevgimizin güçlü olduğunu hissettiğimiz kişilerden duyduğumuz nefretin irkilecek bir yanı yoktur. Burada ki nefret o kişiyi kontrol altına alma isteğinden kaynaklanan güçsüz ya da başarısız hissedilmesi kaynaklı nefrettir.

Uzun süreli hissedilen nefretlerde savunma sistemimiz yıprandığı için  yok etme duygusuna taşıyan çıktılara sahip olabiliriz. Nefret duygusu eğer uzun süreli ve yok etme duygusuna taşınmış ise kin duygusu eşlik etmeye başlar. Bu duygu hisseden kişinin saldırı, darp yada ortadan kaldırma isteğini tetikleyen vahşi dürtülerini harekete geçebilir. Ülkemizde erkek kaynaklı kadın ölümlerinin temel nedenlerinden biri  kadınların uzun süre nefret duygusunu hisseden erkekle yaşamaya devam etmesidir. Kadın ölümlerini azaltmanın yöntemi ise sağlıklı evlilik kurmayı sağlamaktır.

Kinle, Nefretin üst seviyede olduğu dönemlere kadar destek almadan çatışmanın doğallığı içinde olan ailelerde, şiddetin ortaya çıkma nedenini çatışmanın doğallığında arayan eşlerdir. Bu yaklaşım eşlerin birbirine zarar vermesine neden olmaktadır. Özelikle yeni evlenecek çiftlerin ve evli çiftlerin Aile Danışmanlığı alması son derece önemlidir. FSL Özel Aile Danışmanlığı Merkezimiz Mutlu Ailelerin sayısını artırmak için sizleri bekliyor. Yaşanacak bir ömür daha yok.

18 Aralık 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR