Gazanfer Bilge ölümünün 7. yılında anıldı

Tören Gazanfer Bilge’nin biyografisinin okunmasıyla başladı. Ardından Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu konuşma yaptı. Kaymakam Narinoğlu yaptığı k...

Tören Gazanfer Bilge’nin biyografisinin okunmasıyla başladı. Ardından Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu konuşma yaptı. Kaymakam Narinoğlu yaptığı konuşmada Gazanfer Bilge’nin hayırsever kişiliğini ve Bilge’nin ününün tüm dünyaya ulaştığını belirterek, kendisinin eğitim ve öğretime yaptığı yatırımların unutulmaz olduğu için Karamürsel’de bir Gazanfer Bilge Vakfı kurulması istediğini söyledi.

 

Kaymakam Narinoğlu’nun konuşmasının ardından İlçe Müftülüğü görevlileri tarafından dualar okundu.

 

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge’nin eşi Yıldız Bilge ise Gazanfer Bilge’nin ölüm yıldönümünde genç güreşçilerin burada olması beni çok duygulandırdı, onu seven herkese teşekkür ederim” dedi.

 

Gazanfer Bilge anma törenine eşi Yıldız Bilge, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkan Vekili Recep Özbakır,  Ak Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Yahya Coşkun, Ünlü Güreşçi Aydın Demir, Güreş Federasyonu il Temsilcileri,  Karamürsel Levent Erdoğan Güreş Takımı, Seka Kağıt Spor Güreş takımı sporcuları ve Dereköy halkı katıldı.

 

BİLGE’Yİ ANMA GÜREŞLERİ YAPILDI

Karamürsel’de Güreş Federasyonu İl Temsilciliği tarafından Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge’yi anma güreşleri yapıldı. Çok sayıda sporcunun katıldığı güreş müsabakalarında dereceye giren sporculara Kaymakam Ahmet Narinoğlu, Karamürsel Belediye Başkan Vekili Recep Özbakır ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çakır tarafından ödülleri verildi.

 

GAZANFER BİLGE (1933-2008)

1933 yılında Karamürsel Belediye Başkanlığı yapan İsmail Bilge’nin oğlu olan Gazanfer Bilge 1923 yılında Karamürsel’de doğdu. İlkokulu Karamürsel’de bitiren Bilge, Gölcük Deniz Fabrikaları Okulundan mezun oldu.  Askerliğini bahriyeli olarak Deniz Kuvvetlerinde yaptı. Askerlik sonrası sivil polis olarak emniyet teşkilatında hizmet verdi. Bu arada Kasımpaşa Spor Kulübünde güreş çalışmaları yaptı. Bu çalışmalar neticesinde 1946 Yılında Dünya, 1948 yılında da Olimpiyat şampiyonu oldu.

 

Daha sonra Ankara, İstanbul ve diğer illere Otobüs servisleri açarak işletmecilik yaptı. 

 

Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Gazanfer Bilge’nin sportif anlamdaki başarılarını toplumsal alana da taşıyarak taçlandırdı. Ülkemizin kalkınmasına, gençlerimizin eğitilmesine verdiği katkıdan dolayı Karamürsel’e birçok eğitim tesisi kazandırdı. Karamürsel’in Dereköy Beldesini kampüs alanına dönüştürdü.

 

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu milli güreşçi Gazanfer Bilge’ye eğitime yaptığı katkılardan dolayı Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Senatosu tarafından 02 Şubat 2006 tarihinde Fahri Doktora unvanı verildi. Bilge, 2008 yılında vefat etti.

21 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR