Çeker: Yönetmelik yayınlamak çok mu zor?

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Performansa dayalı yeni yönetmelik yayınlanana kadar hastanelerde döner sermayeler ödenmeyecektir ”d...

BÜYÜT

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Performansa dayalı yeni yönetmelik yayınlanana kadar hastanelerde döner sermayeler ödenmeyecektir ”dedi

209 Sayılı Döner Sermaye Yönetmeliğinin süresinin 31.12.2012 tarihinde sonlanması ve yerine yeni yönetmelik yayınlanması nedeniyle Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan yardımcısı Zekayi Dumlupınar ve Seka Devlet Hastanesi Baş Temsilcisi Fatma Zeynep Erduran ile birlik de Şubede basın açıklaması yaptı.

Başkan Ömer Çeker’in açıklaması şöyle; Performansa dayalı yeni yönetmenlik 01.01.2013 tarihinde yürürlüğe girmesi gereken gerekli çalışmalar yapılamadığından ve yönetmelik ile ilgili çalışmalar devam ettiğinden, yeni yönetmelik yürürlüğe girene kadar da ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde görevli personele yalnızca 375 sayılı KHK’ya göre sabit ek ödemeler maaşla birlikte personele ödenecektir. Performansa dayalı Döner Sermaye ek ödemesi yapılmayacaktır. Bunun anlamı Performansa dayalı yeni yönetmelik yayınlanana kadar hastanelerde döner sermayeler ödenmeyecektir.

4500 SAĞLIK ÇALIŞANI
Yetkililerin bu anlamsız davranışını çalışanlar adına anlamakta güçlük çekmekteyiz. Bunun adı iş bilmemezliktir, emeğe saygısızlıktır. Kul hakkı almaktır. Yetkililer beş ayda yeni yönetmelik hazırlamayarak ülke genelinde yaklaşık 250 bin, ilimizde 4500 sağlık çalışanını yok saymışlardır.

HUKUKTA CEZA VAR
Yetkililer biz yönetmeliği hazırlayamadık, çalışanlara döner sermaye vermeyin demek yetkililerin çalışanlara karşı sorumluluğunu yerine getirmemesidir. Bunun hukukta da cezası vardır. Yönetmeliği hazırlamayanları çalışanlar vicdanlarında da mahkum etmişlerdir. Çalışanlar adına yeni dönemde Sağlık Bakan’ından sağlık çalışanlarının memnuniyeti ile ilgili çalışmalar beklerken, bu yönde adımlar atmasını umarken böyle bir işin yapılması çalışanları üzmüştür. Artık bir an önce bu yönetmelik yayınlanmalı ve sağlık çalışanları mağdur edilmemelidirler.

PUAN ORANLARI YÜKSELTİLMELİ
Her fırsatta yapılacak iş ve işlemler için taraflarının görüşleri alınacağını söyleyen yetkililer bu yönetmelik hazırlanırken sağlık çalışanını temsil eden sendikaların görüşlerine de başvurmamıştır. Hazırlanacak yeni Döner Sermaye Yönetmeliğinde haksızlıkların önüne geçilmeli, hekim dışı personel ile genel idari sınıfında görev yapan personelin döner sermaye puan oranları yükseltilmeli, özellik arz eden birimlerin kapsamı genişletilmeli, Sabit Ek Ödeme kısmına tekamül eden kısım vergi dışı bırakılmalıdır.

ÇALIŞMA BARIŞI BOZULUR
Burada dikkat çekmek istediğimiz bir başka konuda döner sermaye sistemindeki adaletsizliklerin ve haksızlıkların giderilmesidir. Çalışma barışını bozan, çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olan düzenlemelere de bir an önce son verilmelidir. Çalışanları mutlu edecek, beklentilerini karşılayacak bir döner sermaye yönetmeliği hayata geçirilmelidir.

07 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR