Bu köyde durak var ama otobüs yok!

Köyün otobüs durağı var ama otobüsü yok. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi zamanında Nusretiyelilerin yararlanması için köye otobüs durağı koymuş. Ancak...

Köyün otobüs durağı var ama otobüsü yok. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi zamanında Nusretiyelilerin yararlanması için köye otobüs durağı koymuş. Ancak durakta yeller esiyor, in cin top oynuyor. Çünkü köylünün Karamürsel’e gitmesi ve ilçeden köyüne geri dönmesi için herhangi bir otobüs hattı ya da minibüs hizmete sokulmamış. Haliyle durak Nusretiyelilere Nusretiyeliler de durağa bakıyor.

 

DURAK NE AMAÇLA KONULDU?

Bu garip durum MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın gözünden kaçmadı. Türkkan durağı olan ama toplu taşıma hattı olmayan köyü Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde durağın hangi amaçla köye konulduğunu soran Türkkan, “Nusretiye Köyü ile köye bağlı Değirmenler Mahallesi arasındaki 100 metrelik bağlantı yolu bugüne kadar neden açılmamış, köylü merkez köyüne gitmek için 6 kilometre yol yürümek zorunda bırakılmıştır” sorusuna da yanıt istedi.

 

Türkkan’ın soru önergesi şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

Kocaeli Karamürsel’e bağlı Nusretiye Köyü’ne köylülerin yararlanması amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüs durağı konulmuş, ancak köylünün Karamürsel’e gitmesi ve ilçeden köyüne geri dönmesi için herhangi bir otobüs hattı ya da minibüs hizmete sokulmamıştır. Köylü ihtiyaçları için ya da acil bir durumda ilçeye gidecek bir ulaşım aracı bulamamaktadır.

 

Nusretiye Köyü’nde ayrıca yol sıkıntısı da bulunmakta, köy ile köye bağlı Değirmenler Mahallesi arasında bağlantı bulunmamaktadır. Nusretiye Köyü  ile Değirmenler Mahallesi arasındaki 100 metrelik bağlantı yolunun kapalı olması nedeniyle köylü 6 kilometre yol yürümek zorunda bırakılmaktadır. Bu yol ile birlikte Suludere, Safiye ve Nusretiye Köyleri’ni birbirine bağlayan yolun da bir an önce açılması gerekmektedir.

 

Bu nedenle;

1-Kocaeli Karamürsel’e bağlı Nusretiye Köyü’ne köylülerin yararlanması amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüs durağı konulmasına rağmen bu köye bir otobüs hattının verilmemesinin gerekçesi nedir, durak ne amaçla konulmuştur?

 

2-Köylünün Karamürsel’e giderken ve ilçeden köyüne geri dönerken sıkıntı yaşamaması için herhangi bir düzenleme yapılacak mıdır?

 

3-Nusretiye Köyü ile köye bağlı Değirmenler Mahallesi arasındaki 100 metrelik bağlantı yolu bugüne kadar neden açılmamış, köylü merkez köyüne gitmek için 6 kilometre yol yürümek zorunda bırakılmıştır?

 

4-Nusretiye Köyü ile köye bağlı Değirmenler Mahallesi arasındaki bağlantı yolunun açılması için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır, bu çalışma ne zaman gerçekleşecektir?

 

5-Suludere, Safiye ve Nusretiye Köyleri’ni birbirine bağlayan yolun açılması düşünülmekte midir, bu ne zaman gerçekleşecektir?

05 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR