Göl seviyesi kritik düzeyde!

        Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Bisikletliler Derneği Kocaeli Temsilciliği, Kocaeli Sahipsiz Değildir Derneği ile Zirve Dağcılık ve Doğa Sporl...

 

 

 

 

Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Bisikletliler Derneği Kocaeli Temsilciliği, Kocaeli Sahipsiz Değildir Derneği ile Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Kocaeli Temsilciliği, Sapanca Gölü’nün su seviyesindeki düşüşe dikkat çekmek için Eşme’de basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı grup adına Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Mustafa Tengerek yaptı. Gölün ağır bir tahribata maruz kaldığını ifade eden Tengerek, “Kritik bir aşamadayız” dedi.

 

SULAR 2 METRE ÇEKİLDİ

Yaşamın vazgeçilmez kaynaklarından biri olan su için toplandıklarını dile getiren Tengerek, “Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın suyu içilebilir ender göllerinden biri olan Sapanca Gölü’ndeki suların çekilmesi, her geçen gün daha çok görünür hale geldi. Bunun nedeni, son bir yıldır bölgeye yeterli yağış düşmemesi” dedi.  Su seviyesinin 2 metre düştüğünü vurgulayan Tengerek, gölde büyük tahribatların meydana geldiğini, göl altında görüş mesafesinin yarım metreye kadar düştüğünü ve kabuklu hayvanlar dışında balık türüne rastlanmadığını belirterek, “SASKİ açıklamasına göre kritik su seviyesi 29.90 olan Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi 30.55 kotuna düştü” diye konuştu.

 

ÖNCELİK İNSAN KULLANIMINDA

DSİ’nin yaptığı sıralamaya göre suyun öncelikle insanların kullanımında olması gerektiğini söyleyen Tengerek, “Tarımsal sulama ve hayvanların ihtiyacı sonrası, endüstriyel kullanım dördüncü sırada” şeklinde konuştu. Endüstriyel kurumların, kendilerine başka alternatifler bulabileceğini ifade eden Mustafa Tengerek, insani kullanımda böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını söyledi.

 

GELECEK NESLE TESLİM ETMELİYİZ

Amaçlarının 2 büyük ilin içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’ndeki ekolojik dengenin devamlılığını sağlamak olduğunu vurgulayan Mustafa Tengerek, “Bu emaneti gelecek nesillere teslim etmeliyiz” dedi. “Bir tarafta 27 su firması ile Kocaeli ve Sakarya halklarının musluğunu kesilmesi, diğer tarafta da 2-3 sanayi kuruluşunun musluğunun kesilmesi. Geri dönüşü zor bir süreç başladı” diyen Tengerek, su tasarrufuna insanların dikkat etmesi gerektiğini de söyledi. 

09 Şubat 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR