KOTO Başkanı Bulut: Ağlamak yerine proje üretmeliyiz

Röportaj: Bülent EKİNCİ Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’da sular duruldu. Bir dönemde üç başkan değiştiren odada artık gözler esnaf ve esnaf sorunların...

Röportaj: Bülent EKİNCİ

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’da sular duruldu. Bir dönemde üç başkan değiştiren odada artık gözler esnaf ve esnaf sorunlarının nasıl çözüleceği hususunda hazırlanan projelere çevrildi. KOTO’nun 11 kişilik yönetiminin seçtiği yeni başkan Necmi Bulut, “Artık önümüze bakacağız. Düşünen, düşündüğünü projelendiren ve projeyi uygulamaya koyan bir oda olacağız” dedi. Bulut, eski Başkan Semih Barış ile ilgili de “Kendisi ziyaretime geldi, tokalaştık oturduk sohbet ettik” açıklamasında bulundu.

 

KOTO’daki başkan değişikliği çok yazıldı çizildi. Yaşanılan sürecin bir özetini sizin gözünüzden de öğrenmek isteriz?

Kocaeli Ticaret Odası her türlü ismin üstünde bir kurum. Kendimizden de yukarıda tuttuğum bir kurum. Geçmişe yönelik herhangi bir şey söylemeye gerek duymuyorum, bir şeyler olduysa da bireylerin hatasıyla olmuştur. Önümüze bakıyoruz ve çok güçlü de bir ekip oluşturduk. Allah’ın izniyle noksanlarımızı da gidereceğimizi düşünüyoruz.

 

Kısa vadedeki hedefleriniz arasında neler var?

Odanın normal görevlerinin yanı sıra kısa sürede bitirilebilecek projelerin peşinden gideceğiz. Zaten süreç belli, el atacağımız konular lokal. Sıkıntı duyan esnaflarımızın yanında olmaya çalışacağız. Örneğin AVM’lerde tespit ettiğimiz bir sıkıntı var. Nedir bu? Dövizle ödenen kiralar. Esnaf dövizle kira öderken zorlanıyor. AVM’lerde bir anket yapıyoruz. Sıkıntıları ortak bir havuzda toplayacağız. Bu sıkıntıların tespit edilmesinin ardından yönetim kurulu üyelerimiz, AVM yönetimleriyle görüşecek ve bu sıkıntıların giderilmesiyle ilgili çözümler arayacak.

 

“DOSYA HAZIRLIĞIMIZ VAR”

Son süreçte gündeme gelen nefes kredisinin tam kapasiteyle kullanılmadığını gördük. Bu kredinin yüzde 50’si kullanılmadı. Tercih edilmemesindeki en büyük nedenlerden biri, kredinin 12 ay geri ödemeli olmasıydı. Raylı sistemin güzergahındaki esnafın bu krediden faydalanması için bir dosya hazırlığımız var. Nefes kredisini, şehir merkezinde bulunan ve tramvay projesinden zarara uğrayan esnafa uyarlayıp, 12 aylık geri ödeme süresini artırmanın peşindeyiz.

 

“HAYAL SATMAYACAĞIZ”

Bununla ilgili sahada önemli bir çalışma yapılıyor. Hem görüntüler çekiliyor, hem esnafın mağduriyetiyle ilgili listeler çıkartılıyor. Bunlar tamamlandığında TOBB’a giderek Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşeceğiz. Becerebilirsek bizim için çok önemli bir çalışma olacak. Aynı dosyayı KOSGEB yetkililerine de sunacağız. Oradaki mağduriyetle ilgili bir şeyler yapılabilir mi diye. Hayal satmak yerine yapılabilir şeylerin peşine koşacağız.

 

“TOBB’A GİDİP İSTEKLERİMİZİ SUNACAĞIZ”

Çarşıda da yüksek ve dövizle kira ödeyen yerler var. Tabi ki onlarla ilgili de çalışma yapacağız. Belki kendilerinin bile haberi olmayacak ama sonradan öğrenecekler ki buradan KOTO geçmiş… Bu anketlerle AVM’lerde bulunan 347 esnafa ulaşacağız. Raylı sistemin geçtiği bölgedeki arkadaşlarımızla görüşeceğiz. Raylı sistem çalışması ne zaman başladı ne zaman bitecek, başlamadan önceki ticari hacimleri neymiş, bugün ne durumdalar onu öğrenmeye çalışıyoruz. Bu dosyayla TOBB’a gidip isteklerimizi sunacağız.

 

“FAİZLİ KREDİNİN VADESİNİ 24 AYA ÇIKARTACAĞIZ”

6 ille birlikte hareket ediyoruz. Böyle topluca yaptığımız bir çalışmanın olumlu neticeleneceğini tahmin ediyorum. Böylelikle 12 ay olan geri ödemeli düşük faizli kredinin vadesini 24 aya çıkartacağız. TOBB’un nefes kredisi KOSGEB kredisiyle aynı döneme gelmesi kredi kullanmak isteyenlerin KOSGEB’i tercih etmesine neden oldu. KOSGEB’in kredisi çok cazipti, belki de bizim kredimize yeterince ilgi olmamasının nedenlerinden biri de buydu. Bir yıl ödemiyorsun bir yıl sonra 3 ayda bir faizsiz ödüyorsunuz. Bu tam bir nefes kredisi olmuştu. Ancak çok az kişi faydalanabildi. İkincisinin düzenleneceği söyleniyor. Umarız sayı artar ve çok daha fazla esnafımız bundan faydalanır.

 

KOTO’nun okulu ne durumda?

2015 -2016 eğitim-öğretim yılında kapılarını açan Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, KOTO’nun yaratmış olduğu bir marka. Hem maddi olarak yatırımımız var, hem de KOTO’ya güvenerek 420 puan alan öğrencileri bu okula kaydeden insanların hayallerini yaşatabilme durumumuz var. Bu insanların hayallerine zarar veremeyiz. Zaten devlet de artık meslek liselerine bir yönlendirme çabası içerisinde. Sayın Valimizi ziyaret ettiğimizde kendisi de okulumuzu gezeceğini söyledi. Okul bizim için önemli. Hâlihazırda 192 öğrencimiz bulunuyor.

 

Kentteki ticareti artırmak için ne yapılması gerekiyor?

Bazen bakıyoruz bir grup geliyor ilimizde bir proje başlatıyor ve başarılı da oluyor. Bizden önce düşünüyor ve yapıyorlar. Sonra biz yapılanın karşısında yer almak durumunda kalıyoruz. Bizim işimiz ağlamak olmamalı, bu tür etkinlikleri düşünüp hayata geçirmek olmalı. Bu tür çalışmalar yapacağız. Uzun vadeli proje bunlar. Bizden önce düşünüp kentimizdeki hacmi fark edenlerden önce, biz İzmitliler olarak düşünüp yapmalıyız. Daha önceleri alışveriş festivalleri düzenlemiştik. İlgi gören bir projeydi ama devamını getiremedik. Bu ve benzeri projelerle esnafımızın karşısına çıkacağız.

 

Semih Barış süreciyle ilgili durum nedir? Barış’ın yeniden eski görevine gelmesi söz konusu mu?

Bu konunun sadece idari mahkemeyle ilgili bir kapısı vardır. Bir şey çıkacaksa oradan çıkar. O da şuanda mümkün değil. Bir de yürütmeyi durdurmak yetmez, geri dönüş davası açıp kazanması lazım ki o da uzun mesafeli bir iş. Ama kendisi geldi çayımızı içtik. Görüştüğümüz bir insan neticede. İkimiz de bu kentin insanlarıyız. Başkan olduktan sonra ziyaretime geldi, tokalaştık, sohbet ettik. Semih Barış halen meclis üyemiz aynı zamanda.

 

“KİMSEYLE TARTIŞACAK DURUMUM YOK”

11 kişilik yönetim kurulunda tüm arkadaşlarımızın Necmi Bulut demesiyle bu göreve geldim ve uyumlu bir şekilde devam ediyorum. Bir sıkıntımız da yok. Olsaydı zaten ifade edilirdi. Kimseyle tartışma ve münakaşa etmek durumunda değilim. Tabi ki bir takım eksiklikler varsa notumuzu alırız kenarda tutarız ama biz şimdi önümüze bakacağız. Birilerinin eksilerinden kendimize artı sağlamak gibi bir derdimiz yok. Kendi artımız varsa ve bizi bir yere getirecekse getirecektir.

 

Son olarak bir mesajınız var mı?

Yaşanan her şeyi herkes gördü, burada meclis üyesi olan arkadaşlarımızın değil üyelerimizin de sorumluluğu var. Yarın sandıklar önlerine koyulduğunda özgür iradesi kendinde olan, sektöründe bir şeyler yapabilecek insanlara yetki verirlerse, o insanlar da burada layıkıyla görevini yapar, odanın da esnafında adı korunur. Başka yerlere bağlı olmazlar, oda tam verimiyle çalışır. Birileri, bir gruba bağlı olarak, (siyasi ya da başka gruplar) onların üzerinden KOTO’ya dahil olmaya çalışıyorlar. Sonra da oda işleyişine o gruplar da ortak olmaya çalışıyor. Bu durum en temel sıkıntımız.

 

“EN BÜYÜK GÖREV ÜYENİN”

Bu sıkıntının önüne geçmek için ise en büyük görev üyeye düşüyor. Sektörde kendini temsil edecek kişiyi doğru tayin etsin. Kimse kimseye zorla meclis üyesi ol demiyor, aksine bizler gönüllü oluyoruz. Üye bu kişilere yetkiyi versin, sonrada hesap sorsun istiyoruz. Bu oda hepimizin. Bundan sonra düşünen, proje geliştiren ve uygulayan bir oda olacağız.

 

NECMİ BULUT KİMDİR?

1968 İzmit doğumlu. 1990 yılından beri KOTO üyesi ve sigorta acentesi bulunuyor. 1995 yılından beri de Kocaeli Ticaret Odası’nın komitelerinde ve meslek odalarında görev yapıyor. 9 yıl da yönetim kurulu üyeliği yapan Bulut, evli ve 3 çocuk babası.

29 Ocak 2017 Kocaeli-Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR