Lütfü Türkkan, Kocaeli Mezbahasını Meclis’e taşıdı

Kurban Bayramı yaklaşırken MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’dan İçişleri Bakanı’na Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsatsız mezbahası ile ilg...

BÜYÜT


Kurban Bayramı yaklaşırken MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’dan İçişleri Bakanı’na Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsatsız mezbahası ile ilgili soru önergesi…
Lütfü Türkkan, mezbahası ruhsatsız olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin durumunu TBMM’ye taşıdı. MHP’li vekil, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergesinde; “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsatsız olan mezbahasında kurban ve adak amacıyla hayvanlar kesilmekte, bu nedenle köylüler mağdur edilmektedir” diyen Türkkan, ruhsat denetlemekle yükümlü bir kurumun kendisinin ruhsatsız mezbaha çalıştırdığını vurguladı. Türkkan, ruhsatlı mezbahada kesilen hayvan başına Devlet 300 TL destek primi verirken, günde ortalama 100 hayvan kesilen Kocaeli’nde yetiştiricilerin 30 Milyar TL destek priminden mahrum kalmasına da önergesinde yer verdi.
RUHSATSIZ BİR YER
ÇALIŞTIRMA YETKİSİ VAR MI?
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı’na “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mezbahası neden ruhsatsızdır, ruhsat denetlemekle yükümlü bir kurumun ruhsatsız bir yer çalıştırma yetkisi var mıdır?” diye sordu. Türkkan, ayrıca Bakanlıkça ruhsatsız çalıştırılan mezbahaya yönelik ne gibi yaptırımlar uygulandığını sorduğu İçişleri Bakanı’na Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsatsız mezbahası için inceleme yapılıp yapılmayacağı konusunda da açıklama istedi.
DESTEK PRİMİNDEN YOKSUN
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Bakan Güler’e ruhsatlı mezbahada kesilen hayvan başına Devlet’in 300 TL destek primi verdiğini vurguladı ve günde ortalama 100 hayvan kesilen Kocaeli’nin neden 30 milyar TL destek priminden mahrum bırakıldığını sordu.
YETİŞTİRİCİ MAĞDUR
MHP’li vekil, İçişleri Bakanı’ndan destek primi verilmemesindeki amaç devletin kasasına para kalmasını sağlamak mı, yetiştiriciyi 30 milyar TL’den mahrum bırakmak mı sorusuna da yanıt vermesini istedi.
Lütfü Türkkan, İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteğiyle şu soruları sordu:
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsatsız olan mezbahasında kurban ve adak amacıyla hayvanlar kesilmekte, bu nedenle köylüler mağdur edilmektedir. Ruhsat denetlemekle yükümlü bir kurum kendisi ruhsatsız mezbaha çalıştırmaktadır. Ruhsatlı mezbahada kesilen hayvan başına Devlet 300 TL destek primi verirken, günde ortalama 100 hayvan kesilen Kocaeli’nde yetiştiriciler 30 Milyar TL destek priminden mahrum kalmaktadır. Bu nedenle;
1-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mezbahası neden ruhsatsızdır, ruhsat denetlemekle yükümlü bir kurumun ruhsatsız bir yer çalıştırma yetkisi var mıdır?
2-Ruhsatsız çalıştırılan mezbahaya yönelik ne gibi yaptırımlar uygulanmaktadır, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ruhsatsız mezbahası için inceleme yapılacak mıdır?
3-Ruhsatlı mezbahada kesilen hayvan başına devlet 300 TL destek primi vermesine rağmen günde ortalama 100 hayvan kesilen Kocaeli neden 30 milyar TL destek priminden mahrum bırakılmaktadır?
4-Destek primi verilmemesindeki amaç devletin kasasına para kalmasını sağlamak mıdır, yetiştiriciyi 30 milyar TL’den mahrum bırakmak mıdır?

01 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR