Körfez’e izinsiz “bomba” döşeniyor!

    Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir kez daha zor durumda. CHP’nin Körfez Belediyesi M...

 

 

Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir kez daha zor durumda. CHP’nin Körfez Belediyesi Meclis üyeleri Tayfun Balıkçı ve Engin Cömert, Milangaz’ın LPG boru hattının yenilenmesi çalışmalarıyla ilgili olarak yaptıkları açıklamada meclis kararı olmadan çalışmanın yapıldığını, konuyu yargıya taşıyacaklarını söylediler. Meclis üyeleri, yapılan çalışmaların Mimar Sinan ve Barbaros mahallelerini tehdit altına aldığını açıkladılar. 

Tayfun Balıkçı ile Engin Cömert Milangaz LPG boru hattının yenilenmesi ile ilgili “Boru hattından geçecek olan gazlar, patlayıcı ve yanıcı olduklarından büyük tehdit oluşturuyor” diyerek konuyu yargıya taşıyacaklarını belirttiler

 

CHP’nin Körfez Belediyesi Meclis üyeleri Tayfun Balıkçı ve Engin Cömert, Milangaz’ın LPG boru hattının yenilenmesi çalışmaları ile ilgili olarak yaptıkları açıklama ile duruma tepki gösterdi, ilçeye yeni bomba hattının çekildiğini öne sürdü. Körfez Belediye Meclisi’nin bu yönde bir karar almadığını belirten iki meclis üyesi, meclisin sadece eski başkan Erhan Yenilmez döneminde alınan 22.05.2000 tarihli kararın değiştirdiğini ve sadece Milangaz firmasına ait kıyıdaki LPG platformunun 300 metre ileriye çekilmesini içerdiği belirtildi.

 

MECLİS ONAYI KIYIDAKİ

PLATFORMA AİT

Körfez Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ise hem platformun deplase edilmesini hem de Barbaros ve Mimar Sinan mahalleleri sınırında kalan boru hattının yenilenmesi çalışmaları yaptıkları belirtildi. CHP’li meclis üyeleri de mahalle sınırları dahilinde kalan boru hattı değiştirme çalışmalarının usulsüz gerçekleştirildiğini, yeni bir meclis kararı olmadığını, yapılan çalışmaların görevi kötüye kullanma ve çıkar sağlama kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini iddia ediyor.

 

ÇIKAR SAĞLIYORLAR

Meclis üyeleri Tayfun Balıkçı ve Engin Cömert, iki mahalle sınırındaki yollarda yapılan çalışmaların kamu yararına olmadığını, bu çalışmaların belediye tarafından daha önce yapılan planlara işletilmediğini iddia ederek Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın görevini kötüye kullandığını ve çıkar sağlama suçunu işlediğini belirtti. CHP’li üyelerin konu hakkında belediye yetkilileri ile görüştükleri ve konunun Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendirdiği yönünde yönlendirme yapıldığını ifade ettiler.

 

ÇALIŞMA DURDURULMALI

Tayfun Balıkçı, “Yol güzergahındaki boru hattı çalışması acilen durdurulmalı. Sokak ve parkların isimlerini değiştirirken bile meclis kararı gerekirken bu kadar önemli bir konuda meclis onayı almadan çalışmanın yürütülmesini anlayamıyoruz. Körfez’de açık açık suç işleniyor. Birileri para kazanacak diye Körfez’de kamuya ait olan yerleri acımasızca fabrikatörlerin kullanımına açıyorlar. Amacınız Körfez’i yaşanamayacak duruma mı getirmek?” dedi.

 

YARGIYA GİDECEKLER

Döşenen iki boru hattı için belediye meclisinden onay alınması gerektiğini söyleyen Balıkçı, şöyle devam etti: “Hiçbir onay ve izin olmadan bu çalışma yapılamaz. Milangaz, denizdibiboru hattı ve şamandıra dolgu imar planı ile ilgili meclisten onay alırken, neden yeniden döşenen iki hat için meclisten karar almıyorsunuz. Biz gereken uyarıları yaptık. Bundan sonra olayı adli makamlarca çözülecektir” dedi. Konunun insani boyutu var. Vatandaşlar can ve mal güvenliği açısından büyük tehdit altında. Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, firmalarının iş takipçisi olmuş. Bu firmaların işlerini kolaylaştırmak için elinden geleni yapıyor” dedi.

28 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

körfezli - bu ne sorumsuzluktur kocaeli 1. derece deprem bölgesidir ve yaklaşan (inşallah olmaz) istanbul depreminde kocaelininde etkileneceği söyleniyor 17 agustos depreminde binlerce insan tüpraşta bulunan lpg tankları patlayacak diye yaralılarını enkazlarda bırakarak dağlara kaçmadılarmı izinsiz kaçak bir şekilde lpg boru hatları çekilmesi çok büyük facialara davetiye değilmidir

Yanıtla . 0Beğen 28 Mart 09:55
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR