Ankara'da ölenler için karanfil bıraktılar

10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da meydana gelen patlama sonucu 97 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ilimizdeki tepki amaçlı açıklama ve eylemler...

10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da meydana gelen patlama sonucu 97 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ilimizdeki tepki amaçlı açıklama ve eylemler devam etti. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB bileşenleri ile siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının desteği ile İzmit’te geniş katılımlı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

 

ÖNCE YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Yürüyüşe özellikle siyasilerin geniş katılım göstermesi dikkat çekti. Eyleme; HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve çok sayıda vatandaş katıldı. Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüş Sabri Yalım Parkı’nda son buldu.

 

GÜVENLİĞİ KENDİLERİ SAĞLADILAR

Merkez Bankası önünde bir araya gelen grup sloganlar eşliğinde yürüdü. AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde sloganlar atan grup yine kendi güvenliğini sağlamak için insanlardan oluşan halkalar ile birlikte yürüdüler. Sabri Yalım Parkı’na gelen kalabalık burada yapılan açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

 

KARANFİL BIRAKTILAR

Parkta yapılan açıklama öncesinde grup, ellerinde bulunan ve Ankara’daki patlamada hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu dövizleri yere bıraktı, sonra ise üzerlerine karanfiller konuldu. Grup adına basın açıklaması yapan KESK Dönem Sözcüsü Ethem Kartal, saldırıların peşini bırakmayacağını söyledi. Kartal, “20 gün önce Ankara Valiliği’ne bildirilen bu etkinlikte katliamın yaşanması Valilik, İçişleri Bakanlığı, MİT ve AKP’nin zafiyetidir” dedi.

 

İSTİFAYA ÇAĞIRDILAR

Ankara Valisi ve Ankara Emniyet Müdürü’nü istifaya çağıran Kartal, şöyle konuştu: “Bu tertibi görmeyen, yaralıların hastaneye taşınmasında en ufak bir çaba sarf etmeyen Ankara Valisi’ni ve emniyet müdürünü derhal istifaya davet ediyoruz. Patlama hemen yanı başımızda oldu. Ambulanslardan önce TOMA’lar geldi. Şimdi suçlu arama peşine düştüler. Suruç'taki bombayı kim patlattıysa, Ankara'daki bombayı da onlar patlattı.”

 

TOPYEKÜN SALDIRI POLİTİKASI

24 Temmuz’dan bu yana top yekun bir saldırı politikasının hayata geçirildiğini söyleyen Kartal, “Karşılarında en ufak direnç noktası bırakmak istemiyorlar. AKP, tüm muhalifleri sindirmeye çalışıyor. Saldırıların merkezinde ise sendikalar, aydınlar, düşünürler ve biat etmeyen basın emekçileri var. Bütün vahşetinize rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. Muharrem İBRAHİMOĞLU

13 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR