Gölcük’te Çevre Günü coşkuyla kutlandı

Geçtiğimiz hafta sonu Kavaklı Sahili’nde kutlanması planlanan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamaları, olumsuz hava şartları ve yağmur nedeniyle, Göl...

BÜYÜT

Geçtiğimiz hafta sonu Kavaklı Sahili’nde kutlanması planlanan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlamaları, olumsuz hava şartları ve yağmur nedeniyle, Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda kutlandı. Kongre Sarayı’nda düzenlenen kutlamalara, Kaymakam Adem Yazıcı, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, bazı okulların müdürleri ile öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda öğrenci velisi izledi.

 

ÖĞRENCİLER RENK KATTI

Kongre Sarayı’nda düzenlenen etkinliklere, öğrencilerin birbirinden güzel kostümleri damga vurdu. Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı “Her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak, tüm dünyada kutlanıyor. Ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılıyor. İlçemizde de etkinlikler düzenliyoruz. Burada bu etkinliklerin düzenlenmesindeki temel amaç toplumu bilgilendirmek, bilinçlendirmek, eğitmek ve yarınlara daha güzel yaşanabilir bir dünya bırakmak. Çevre denilince hiç kuşku yok ki ilk akla gelen şey eğitimdir. Yani bilinçli bir insan, bilinçli bir toplum yetiştirmek, çevreye duyarlı toplum yetiştirmek tamamen eğitimden geçiyor 40 Yıl öncesine kadar yaşamımızda çevre diye bir kavram yoktu. Şunu ifade etmeye çalışıyorum. Belki bizden önceki nesiller bu noktada çok eğitimli, bilinçli değillerdi. Bizlere belki daha yaşanabilir bir dünya bırakmamış olabilirler. Ancak artık çevre yaşamımız içinde çok önemli bir etken ve kavram. Dolayısıyla bizler devraldığımız dünyayı sizlere, yarınlara daha yaşanabilir bir dünya olarak sürdürebilmek için elimizden gelen çabayı, gayreti bugüne kadar gösterdik, bundan sonra da yaşadığımız müddetçe çevremizi korumaya devam edeceğiz” dedi.

 

BU DÜNYA HEPİMİZİN ORTAK YAŞAM ALANI

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, yaptığı konuşmada, “Yıl içerisinde farklı etkinliklerle bir araya geliyoruz, anma törenleri icra ediyoruz. Ama en anlamlılarından biri de bu tören. Sonuçta tüm dünyada hızla artan bir nüfus artışı var. Çarpık yapılaşma, kentleşme mevcut, sanayileşme artıyor. Toprak, su, hava gibi doğal kaynaklarımız hızla tükeniyor. Bunun sonucunda da yaşam gerçekten zorlaşıyor. Mutlaka bu dünya ve çevre bizlere emanet. Bu emaneti çok iyi korumamız gerekiyor. Eğer emaneti korumasak bizden sonraki nesillere daha da kötü bir dünyayı, daha da sıkıntılı bir yaşamın alt yapısını bırakmış oluruz. Bu açıdan bu bilinci her geçen gün daha da artırarak sürdürmemiz gerekiyor. Çok şükür sizlerde bu bilinç var. Sizler genç evlatlarımız olarak çevreyle ilgili olarak duyarlısınız. Bu dünya hepimizin ortak yaşam alanı. Bu ortak yaşam alanını herkesin aynı oranda istifade edebileceği sağlıklı bir yaşam aracına dönüştürmek de hepimizin ortak görevidir” dedi.

Konuşmaların ardından, Atık Pil Toplama Şampiyonu Şirinköy İlkokulu olurken, ödüllerini Kaymakam Yazıcı verdi. İkinci olan Ulaşlı Nuri Bermek İlkokulu’nun ödülünü Belediye Başkanı Ellibeş ve üçüncü olan Saraylı İlkokulu’nun ödülünü de İlçe Milli Eğitim Müdürü Gülsuyu verdi.

08 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR