Akar, Türkkan ve Şeker, Meclis’te taksi esnafını konuştu

Meclis’te İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmeleri devam ederken muhalefet ve iktidar arasındaki tartışmalar da hız kesmeden devam ediyor. En son MHP Ko...

Meclis’te İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmeleri devam ederken muhalefet ve iktidar arasındaki tartışmalar da hız kesmeden devam ediyor. En son MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Meclis’e vermiş olduğu taksi esnafının sorunlarının araştırılmasına ilişkin önergesi görüşüldü. CHP adına Haydar Akar ve AKP Milletvekili İlyas Şeker de önerge ile ilgili söz aldı.

 

“CİDDİ ANLAMDA PARA KAZANAN BİRİLERİ VAR”

Türkiye’de tüm esnafın sorunlarla mücadele ettiğini belirten Lütfü Türkkan, “Türkiye'de çok önemli zenginlerin bulunduğu bir dönem yaşıyoruz. Gerçekten, bu millete sinkaflı küfür eden, çok ciddi anlamda para kazanan birileri var; ama birileri var ki hakikaten evine ekmek götürmekten aciz. Belki sizleri bu çok fazla ilgilendirmiyor. Sizin bunlarla meşveretiniz yok, gördüğünüz sadece ve sadece etrafınızda bu millete küfür ederek ihale verdiğiniz zenginler” dedi.

 

“KOCAELİ’NİN PROBLEMİ YOK”

AKP adına söz alan İlyas Şeker, Kocaeli’deki taksi durakları ve çalışanlarının sayılarına yer vererek, “Kocaeli genelinde 155 tane taksi durağımız var ve 946 adet taksi burada faaliyet göstermektedir. Tabii, esnafla ilgili sıkıntılar var mı, yok mu onlara şöyle bir baktığımız zaman, AK Parti iktidara geldiği zaman vergi oranlarında ciddi anlamda bir düşüş olmuş. AK Parti iktidar olduğu zaman kurumlar vergisi oranı yüzde 33 iken, 2005'te yüzde 30'a ve 2006'da da yüzde 20'ye kademeli olarak indirilmiş durumda. Esnafımızın, tüccarımızın, sanayicimizin AK Parti iktidarından önce ödemiş olduğu vergi oranlarında yüzde 39,4 oranında bir azalma gerçekleştirilmiştir” dedi.

 

“DEVLET, DESTEK DEĞİL KÖSTEK OLUYOR”

Son olarak söz alan Haydar Akar ise taksici esnafının birçok sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Esnafın en büyük problemlerinden biri kasko ve trafik sigortası problemidir. Evet, sizin iktidarınız döneminde, özellikle geçen yıl yüzde 300'lere varan zamlar yapıldı, artık taksici esnafı kendi kaskosunu ve trafik sigortasını ödeyemez hâle geldi” şeklinde konuştu. Korsan takscilik kanunun yetersiz kaldığını da belirten Akar, “Korsan taksicilikle ilgili bir yasa çıkarttık burada ama yasanın yetmediğini görüyoruz” diyerek serzenişte bulundu.

04 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR