"İncir bir kenti kanser etti"

Haber'de "Tabip Odası'nın verilerine göre bir skandal yaşanıyor. Tabip Odası'nın açıklamalarına göre, incirin renginin açılması için, kanserojen etkis...

Haber'de "Tabip Odası'nın verilerine göre bir skandal yaşanıyor. Tabip Odası'nın açıklamalarına göre, incirin renginin açılması için, kanserojen etkisi bulunan hidrojen peroksit maddesi kullanılıyor." (1)  diyor ve incirin daha pek çok hastalığa  etkisini sıralıyor. 

Acaba bu haberin içeriği doğru mu? diye internette biraz araştırma yaptık. Meğerse Aydın'da bayağı büyük bir incir kavgası varmış. Ancak bu kavga ulusal basına taşınamayıp yerel düzeyde kalmış. 

Taşlar şimdi daha bir yerlerine oturmaya başladı. Canan Hocanın konuşmasında söylemediği sözleri birileri kasıtlı olarak söylemiş gibi servis etti. (2) 

Ardından da Aydın Ticaret Odası (ATO) suçluluk duygusuyla bu olayı ört bas edebilmek için "İNCİRDEN ELİNİZİ VE DİLİNİZİ ÇEKİN" başlığıyla resmi Facebook sayfasından kamuoyuna duyurda bulundu. (3) 

Gördüğümüz kadarıyla Aydın Tabip Odası Başkan'ı Metin Aydın ve yönetimi bütün tüccarlara karşı bir sağlık mücadelesi yürütüyor ve "söylediklerimizin arkasındayız" diyor. (4) Keşke her ilde bu şekilde tabip odalarımız olsa. Aydın Tabip Odası Başkan'ı Metin Aydın'ı kutluyoruz. 

Şimdi önce Aydın Tabip Odası başkanının İleri Haber'de yayınlanan çok önemli açıklamalarını okuyalım. 

 

"İNCİR BİR KENTİ KANSER ETTİ

Can Bursalı - İlerihaber

Dünya'nın ve Türkiye'nin en büyük incir üreticisi konumunda olan Aydın'da, Tabip Odası'nın verilerine göre bir skandal yaşanıyor. Tabip Odası'nın açıklamalarına göre, incirin renginin açılması için, kanserojen etkisi bulunan hidrojen peroksit maddesi kullanılıyor.

 

DÜNYA BİRİNCİSİ

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün 2011 yılı verilerine göre toplam incir üretiminin %66,7’sini gerçekleştiren Aydın'da  başlıca kullanım alanları kozmetik, ilaç, tekstil, gıda ve temizlik sanayisi olan hidrojen peroksitin incirde kullanılması nedeniyle, kentte ölüm oranları arttı. 

 

KANSERDEN ÖLÜM YÜZDE 42

Kentte, nüfus başı ölümlerin en fazla olduğu yerleşimler, incir üretiminin en çok olduğu Menderes nehrine yakın olan bölgeler. 2010-2013 dönemi  Yenipazar'da 96 kişiden biri,Didim'de ise 244 kişiden biri ölüyor. Türkiye'de 2010-2013 dönemi kansere bağlı ölümler yüzde 18'ken,  Aydın'da ise bu oran yüzde 42 seviyesine çıktı. 

 

YALNIZCA KANSER ETMİYOR

Yüzde 35 ve üstü yüksek konsantrasyonlarda kullanımı halinde insanlarda akut ve kronik toksik etkiye sahip olan hidrojen peroksit, solunum yollarında irritasyon, nefes darlığı, karın ağrısı, kanama, ciltte tahriş ve yanıklar, gözde ağrı ve görme bozukluğu, körlük, bilinç kaybı ve ölüme sebep oluyor. 

Ayrıca, bilimsel verilere göre, hidrojen peroksit ile yapılan deneysel çalışmalarda genlerde mutasyona sebep olduğu bunun ise kansere, kısırlığa, özürlü bebek doğumuna sebep olabileceği saptandı. 

Türkiye'de kullanılan tarım ilaçlarının yüzde 70'inin Aydın ve Batı Anadolu'da kullanıldığına dikkat çeken Aydın Tabip Odası, artan kanser ve ölüm vakalarının başlıca nedeninin hidrojen peroksit kullanımı nedeniyle gerçekleştiğini duyurdu.

Aydın Tabip Odası, Aydın'daki incir üretiminde bu yoğunlukta hidrojen peroksit kullanımının olması hem bu iş kolunda çalışan işçilerde hemde bu ürünleri kullanan halkta ciddi sağlık problemleri yarattığı belirtti. 

 

'YASAK KAĞIT ÜSTÜNDE KALIYOR'

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın tarafından yapılan açıklamada, kent ve çevresindeki jeotermal santraller nedeniyle bölge halkının ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştığını da duyuran Aydın Tabip Odası, hidrojen peroksitin incir üretiminde kullanılmasının yasak olmasına karşın, yasağın kağıt üstünde kaldığını ifade edildi.

 

Açıklamada "Aydın Tabip Odası olarak kuru incir üretiminde hidrojen peroksit kullanımının yasak olmasının kağıt üstünde kalmamasını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün incir üretim ve tüketiminin her aşamasında ciddi şekilde kontrol ve denetimlerini arttırmasını talep ediyoruz" ifadeleri kullanıldı. " (1) 

 

Aydın Tabip Odası "İncirle ilgili açıklamalarımızın arkasındayız" demecini veriyor.  "Bosnalı'ya cevap veren Tabip Odası Başkanı Aydın, "Sayın borsa başkanımız bizi eleştirmiş. Canı sağolsun fakat bizim ne yazdığımızı, neyi savunduğumuzu bilmeden eleştirmiş kendileri. Jeotermal işletmecilerinin avukatı gibi konuşmuş. Oysa kendilerinin, yok olan Aydın tarımı ve incirinin niye bu hale geldiğini araştırması gerekir. Gerçekler iftira, kötü sözlerle gizlenemez. Kendilerinin dediği, "İncirde 2000 mg/kg veya litre kükürtdioksit kullanılabilir." sözü, bu üründe gıda katkı maddesi olarak kullanılacak preparat içinde en fazla olması gereken miktardır. Bu kullandığınız preparat son ürün, yani incirde uygulamadan sonra en fazla 2 mg/kg olabilir. Sapla samanı, matematiği karıştırmaya gerek yok. Okuduğunu ve söylediğini anlayıp konuşmak gerek. Biz her zaman doğruları söylemeye, kimseyi karalamadan söylemeye, savunmaya devam edeceğiz. Basında yer alan haber üzerine açıklama ihtiyacı olmuştur. Bizim söylediklerimiz belgelidir." diyor. (4)

 

Sözün özü: Prof. Dr. Canan Karatay'ın kitaplarında önerdiği tüm ürünler “doğal” ürünlerdir. Biz prensip olarak hiçbir işlenmiş ürünü yemiyoruz. Aydın’da olup bitenden anladığımıza göre doğal incir bulmak artık pek de kolay değil. Doğal üretilmiş ve doğal kurutulmuş incir bulabilirseniz arada sırada Canan Hocanın kitaplarında yazdığı biçimde tüketebilirsiniz ancak bu artık biraz zor gibi görünüyor.

 

Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynaklar:
(1) http://ilerihaber.org/icerik/incir-bir-kenti-kanser-etti-24820.html
(2) https://www.facebook.com/ObezliktenKurtul/photos/a.307180999391637.68423.307166446059759/870736383036093/?type=3&theater
(3) https://www.facebook.com/AydinTicaretOdasi/photos/a.515682975235601.1073741828.515233408613891/763403387130224/?type=3&theater
(4) http://www.istanbulhaber.com.tr/aydin-tabip-odasi-incirli-ilgili-aciklamalarimizin-arkasindayiz-haber-285742.htm
 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

rumeysa - Bir aydınlı olarak söylemek isterim ki bu işletmelerin yaptığı bir olay.İncir alırken direk üreticiden alırsanız doğal ürün satın almış olursunuz hem de daha uygun fiyata.

Yanıtla . 0Beğen 30 Mart 10:54
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR