KOCAELİ TİYATROLAR ÇEVRESİ KOTİÇ KURULDU

Kocaeli Tiyatrolar Çevresi Girişimi’nin üçüncü toplantısında il geneli tüm tiyatro topluluklarının içinde yer almasını hedefleyen yapı, Kocaeli Tiyatr...

BÜYÜT

Kocaeli Tiyatrolar Çevresi Girişimi’nin üçüncü toplantısında il geneli tüm tiyatro topluluklarının içinde yer almasını hedefleyen yapı, Kocaeli Tiyatrolar Çevresi (KOTİÇ) adı altında kuruldu

Kocaeli Tiyatrolar Çevresi Girişimi’nin üçüncü toplantısı İzmit’te Birikim Tiyatro’nun ev sahipliğinde; Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleşti. Tiyatro Birikim ile birlikte İzmit’ten Kocaeli Bölge Tiyatrosu, Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Kulübü, Alternatif Tiyatro ve Oyun İstasyonu; Gölcük’ten Sırf Tiyatro, Akademi Tiyatro, Bitirimler Kabare Tiyatrosu ve 21’nci Yüzyıl Kadınlar Tiyatrosu; Karamürsel’den Bölge Tiyatrosu, Gebze’den BİLKAR Tiyatro Topluluğu temsilcilerinin katıldığı toplantıda söz konusu karar oy birliğiyle alındı. Toplantıya gözlemci olarak katılan KOÜ Tiyatro Kulübü’ne de oy ve söz hakkı tanındı.
DİYALOGLAR SÜRÜYOR
KOTİÇ’in ayrıca İzmit’ten KBB Şehir Tiyatroları, Çevre Tiyatrosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Tiyatro Topluluğu, İzmit Oyun Sahnesi; Gebze’den Armada Tiyatro ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Tiyatro Topluluğu; Gölcük’ten Yaşam Tiyatrosu Gölcük Huzurevi Tiyatro Topluluğu; Karamürsel’den Karamürsel Oda Tiyatrosu ile de diyalogları sürüyor. Söz konusu topluluklardan büyük kısmı ilk iki toplantıda yer almıştı. Bu topluluklar ile birlikte varlığı tespit edilip diyalog çalışması süren topluluklar da göz önüne bulundurulduğunda ilk kuruluşu itibariyle 13 topluluğun resmen yer aldığı KOTİÇ’in 20 civarı topluluktan oluşan bir yapılanma olma olasılığı hayli yüksek.

EYLEM ŞİMŞEK ZİYARET EDİLDİ
Üçüncü toplantı öncesi 12 Mayıs 2012 günü aramızdan ayrılan Kocaeli Çevre Tiyatrosu’nun kurucusu; tiyatrocu gazeteci Sedat Şimşek’in eşi Eylem Şimşek ziyaret edildi. Ayhan Tanrıver (Karamürsel Bölge), Ertan Özak (Birikim Tiyatro) ve Aktan Uslu’dan (Gebze BİLKAR) oluşan heyet Eylem Şimşek ile görüştü. Şimşek konuklarını topluluk oyuncularından Esra Bilgi ile birlikte ağırladı. KOTİÇ adına yapılan ziyarette Şimşek’in ölüm yıldönümlerinde mezarı başında ailenin belirleyeceği biçimde anılması; KOTİÇ’in orta vadede tasarladığı kimi etkinlikleri Sedat Şimşek’e atfen adlandırarak yapması gibi konular üzerine görüş alışverişinde bulundu. Konuklarına ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden Eylem Şimşek eşinin vefatının ardından kendisine miras olarak kalan Çevre Tiyatrosu’nu yaşatmak amacında olduğunu, önümüzdeki süreçlerde KOTİÇ’in toplantılarında bulunmak istediklerini söyledi.
ALINAN KARARLAR
22 Ocak 2012 günü aramızdan ayrılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın oyuncusu Mehmet Serimer’in ailesinin 7 Temmuz Cumartesi günkü toplantı öncesi ziyaret edilmesi kararı alındı. Bundan sonraki toplantıların yerlerine karar verildi. 15 günde bir yaptığı toplantılarda “Bir toplantı İzmit (Merkez), bir toplantı farklı ilçe” kuralını sürdüren KOTİÇ bu bağlamda dördüncü toplantısını 7 Temmuz Cumartesi günü Gölcük’te; Sırf Tiyatro’nun ev sahipliğinde, Sırf Tiyatro’da; Beşinci toplantısını 21 Temmuz Cumartesi günü İzmit’te; Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde, Kocaeli Bölge Tiyatrosu’nda yapmayı kararlaştırdı. Kocaeli’nde tiyatro topluluğu olmayan ilçeleri de göz ardı etmeyen KOTİÇ bu bağlamda 4 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek altıncı toplantısı için Kandıra’da karar kıldı. Toplantının koordinatörlüğünü Gebze BİLKAR üstlendi. Gölcük’te dördüncü toplantının yapılacağı günün akşamı ise dileyen topluluklar Tiyatro Akademi’den Özgür Ersöz’ün nişanına katılacak.
SÖZCÜ SEÇİMİ YAPILACAK
Günümüz itibariyle dernekleşme, başkan ve yönetim tipi modele uzak olan KOTİÇ’te ilk üç toplantıda sözcülüğü, oluşumun çağrıcısı Gebze BİLKAR doğal koşullar gereği üstlenmiş, BİLKAR sözcülük görevini BİLKAR Tiyatro Topluluğu’nun yardımcı oyuncularından Aktan Uslu’yu görevlendirerek yapmıştı. Dördüncü toplantının sonuna kadar da aynı konum devam edecek. Toplantı esnasında ise yeni sözcünün seçimi kurumsal kimlikle yapılacak. KOTİÇ içinden bir topluluk süreli, dönemsel olarak sözcülüğü üstlenip kendi topluluğu içinden belirlediği kişiyi sözcü olarak tayin edecek. Her topluluğun aday olabileceği sözcü seçiminde oylama büyük ihtimalle; birden fazla aday olması durumunda dahi açık oylama usulü yapılacak.

BAVUL TOPLULUKLARDAN ŞİKAYET
KOTİÇ; 2012-2013 eğitim öğretim dönemine kısa bir süre kala Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli’den randevu talep etme edip toplulukların birçoğunun yakındığı, “Bavul tiyatro” diye adlandırılan topluluklar şikayet edilecek. Okulların yanı sıra ilimizde kimi belediyelere de konuşlanan; merkezine sadece para kazanmayı koyup özellikle çocuklar üzerinde tiyatrodan soğutma gibi olumsuz kalıcı etkiler yaratan topluluklara karşı tavrın, kamu tarafından da alınması talep edilecek.

HER TOPLULUK, BİR DİĞERİNE JÜRİ OLSUN
Toplantıda Alternatif Tiyatro’dan Gülabi Turan tiyatro kalitesinin ve oyun sürekliliğinin artması için her topluluğun hazırladığı ilk oyunun galasını veya seyircili provasını diğer toplulukları davet ederek yapmasını; bu içe yönelik ilk gösterimler sonrası ilgili oyuna yöneltilecek yapıcı eleştirilerin kaliteyi daha da arttıracağını savunup böyle bir çalışmada bulunulmasını önerdi.

KOCAELİ’DEN TÜTİB’İ TETİKLEYELİM
Kocaeli Bölge Tiyatrosu kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin daha önce de bir denemesi yapılan ancak hedefe ulaşılamayan Türkiye Tiyatrolar Birliği’ni gündeme getirdi. Bunun için ülke geneli iller veya bölgeler ölçeğinde oralardaki toplulukların dahil olacağı bir çalışmanın hayata geçebileceğini belirten Akçin; ilk etapta Kırklareli Lüleburgaz merkezli bir Trakya (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) örgütlenmesinin mümkün olduğunu belirtip KOTİÇ’in önce Trakya’yı ardından bölge/bölge; il/il olmak koşuluyla TÜTİB’e tetikleyebileceğini savundu ve önerdi.

SEKRETARYA AKADEMİ’DE
İkinci toplantıda Burhan Akçin tarafından önerilen topluluk envanteri ve sorunlar envanteri çalışması kapsamında grupların sekretarya ve gruplar arası haberleşmede Gölcük Tiyatro Akademi sorumluluk üstlendi. Akademi’ye söz konusu çalışmasında Gebze BİLKAR destek olacak.

GÖLCÜK’TE TOPLULUKLAR VE BASIN İLİŞKİSİ
Gölcük’te; bu ilçedeki topluluklar ile bu ilçenin yerel basını arasında olduğu var sayılan kopukluğa karşı ne yapılabileceği konusu üçüncü toplantıda kısaca gündeme geldi. Gerekirse ve Gölcük’teki topluluklar tarafından gündeme getirilmesi istenirse, dördüncü toplantıda yine ele alınacak.

25 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR