Şengün: Siyaset sebebimiz hizmettir

MÜSİAD Kocaeli Şube başkanlığını bıraktıktan sonra AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Recep Bilal Şengün, süreçle alakalı değerlendirmesini ga...

MÜSİAD Kocaeli Şube başkanlığını bıraktıktan sonra AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Recep Bilal Şengün, süreçle alakalı değerlendirmesini gazetemize yaptı. Yapmak istediklerinden söz eden ve özellikle çevre konusunda uzmanlaştığını dile getiren Şengün, “Çevreciler beni iyi tanır. Bu konuda çok iyi ve iddialıyımdır” dedi.

 

HİZMET İÇİN SİYASET

Siyasetin rant, makam ve mevki ya da hizmet için yapıldığını dile getiren Şengün, “Biz inşallah üçüncü türden siyaset yapacağız. Hiçbir zaman bal tutup da parmağını yalayanlardan olmayacağız. O parmağı yıkayan olacağız” diye konuştu.”

 

“MAKAM MEVKİ DEĞİL, HİZMET İÇİN VARIZ”

Siz yıllardır iş dünyasındasınız. Şimdi neden siyaset yapmaya karar verdiniz?

Ben MÜSİAD başkanlığım bittikten sonra aslında kendi işlerime yoğunlaşacaktım, bu düşünceyle görevden ayrıldım. Ancak çevremden dostlarım bana milletvekili olmam konusunda baskı yaptılar. Beni mecliste görmek istediklerini söylediler. Ben de onların bu isteklerini kıramadım ve siyasete atılmaya karar verdim. Biz burada temiz bir siyaset yapmak istiyoruz. Bizler makam ve mevki sevdası peşinde koşarak milletvekilliğine aday olmadık. Halis niyetle milletimize hizmet etmek istiyoruz.

 

Siyasetteki hedefiniz nedir?

Ben milletime hizmet etmek istiyorum. Bu konuda gidebildiğim yere kadar gideceğim. Bir şekilde bu millete hizmet etmek istiyorum. Bu bugün milletvekilliği olur, yarın belediye başkanlığı olur, bu o kadar önemli değil. Benim için önemli olan bir şekilde milletime en iyi hizmeti sunabilmektir. Bizler şov yapmaya değil, icraat yapmaya geliyoruz. Memlekete hizmet etmek için gidebildiğim yere kadar gideceğim.

 

Sizin için milletvekilliği sıralaması ne kadar önemli?

Ben sıralamanın ne olduğuna bakmıyorum. Benim için önemli olan üzerime düşen görevi hakkıyla yerine getirmektir. Yapacağım hizmetler konusunda Ankara’da olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Burada geçmişte büyük hizmetler yaptık ve şimdi hizmetlerimize başka bir kulvarda devam etmek istiyoruz.

 

“TEKNİK ELEMAN EKSİKLİĞİ YAŞIYORUZ”

İş dünyasını iyi bilen birisi olarak nelerin eksik olduğunu söyleyebilirsiniz?

Ben en büyük eksikliğin teknik eleman ve ara eleman eksikliği olduğunu düşünüyorum. Eğitim sistemimiz ara eleman yetiştirmede sıkıntılar yaşıyor. İş dünyası olarak da çalıştıracak yetişmiş eleman bulamıyoruz. Bu anlamda gençlerin iyi yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’da bu sistem oturmuş durumda. Orada bir öğrencinin hangi işe yönlendirileceği önceden belirlenmiştir. Herkes kendi yeteneklerine göre yönlendirilmektedir. Bizde eksik olan şey rehberlik hizmetlerinin kaliteli bir şekilde verilememesidir.

 

“ÇEVRECİLER BENİ İYİ TANIR”

İşsizlik, işçi ölümleri ve çevre kirliliği konunda neler düşünüyorsunuz?

Ülkemizde işsizlik oranının yüksek olduğunu düşünenlerdenim, ancak bu oranın daha da aşağıya çekilmesi için az önce bahsettiğim gibi ara eleman yetiştiren bir sistem oluşturulması gerekiyor. Bir yerde işsiz insanlar varken birileri de çalıştıracak eleman bulamıyor. Bu da eğitim sistemindeki aksaklıklardan kaynaklandığını gösteriyor. Bizler eğer teknik eleman yetiştirecek bir eğitim sistemi kurabilirsek o zaman iş bulan insanların sayısı artacak ve işsizlik oranları minimuma düşecektir.

İşçi ölümlerinin de fazla olması bizleri üzüyor. Bu alanda da yapılacak çalışmalar mutlaka vardır. İş kazalarının azalması için iş yeri eğitimleri ve tedbirler konusunda daha fazla çalışma harcanması gerektiğini düşünüyorum. Çevre konusunda ise ben, Türkiye’nin ilk beşinde yer alan birisiyim. Bütün çevreciler beni tanırlar. Yıllarca İZAYDAŞ’ta çalıştım ve çok iyi hizmetler ettiğimi düşünüyorum. Çevre konusu benim en iyi olduğum konulardan biridir, çok iddialıyımdır.

 

“TEKNOLOJİ ÜRETMELİYİZ”

Ekonomik anlamda Türkiye’nin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eskiye oranla çok büyük gelişmelerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak bir takım şeyleri artık aşmamız gerektiğine inanıyorum. Türkiye esasında güçlü ve zengin bir ülkedir. Bu imkânları iyi değerlendirmeliyiz. 2023 hedefleri için belirlediğimiz 500 milyar dolar ihracat yapmak için teknoloji üretmek zorundayız.  Teknoloji üretmek içinde Ar-Ge merkezleri ve yatırımlarını daha fazla artırmak zorundayız.

Türkiye şu an tarım ürünlerinin bile yüzde 60’ını yurt dışından ithal ediliyor. 7 farklı bölgesi olan bir ülke dışarıdan tarım ürünleri almaz, hatta satar. Ancak bunları bir türlü başaramıyoruz. Bunları başaramazsak 500 milyar dolar ihracat hedeflerine ulaşmamız zor gözüküyor.

Bir diğer unsur da gençlerle ilgili. Bizim gençlerimiz iyi yetişmiyor. Okuma alışkanlığı kazanmıyor. Dikkatleri farklı ve zararlı yönlere kayıyor. Bunun neticesinde de kaliteli bir toplum olamıyoruz. Bu eksikleri görüp buna göre çalışmalar yapmak durumundayız. Ulaşım anlamında da deniz ulaşımını daha aktif hale getirip vatandaşların ilgisini artırmak gerekiyor.

 

Yerel anlamda ne tür sorunlar görüyorsunuz?

Özellikle etrafı denizlerle çevrili bir ilde yaşamamıza rağmen denizleri yeterli şekilde kullanamıyoruz. İnsanların rahat ve huzurlu bir şekilde dolaşacağı Sekapark ve Harikalar Sahili var. Her taraf liman olmuş. İnsanlar deniz olan bir yerde yaşıyor, ancak denize ulaşamıyor. Deniz olan bir şehirde yaşamasına rağmen denize giremiyor, tekneyle denize açılamıyor. Bu anlamda deniz ulaşımı ve sosyal anlamda faydalanabilecek alanların artırılması gerekmektedir.

Derince Limanı daha fazla aktifleştirilmelidir. Bu sağlanırsa kentin yükü de azalacaktır. Altyapıda önceden çok fazla sorunlar vardı, ancak belediyelerimiz son zamanlarda çok iyi çalışmalar yürüterek sorunları büyük oranda gidermişlerdir. Ancak tabi afet durumlarında bazı istenmedik durumlar olabilir.

Elektrik kesintileri konusunda ise SEDAŞ üzerine düşen görevi yerine getirmemiş ve alt yapı yatırım hizmetlerine yeterince yatırım yapmadığı ortaya çıkmıştır. Yine ülkemizde var olan denetim eksikliği de bu durumu ortaya çıkarmaktadır. Denetimin iyi bir şekilde yapılmadığı yerde bu tür sorunlar da olabilmektedir. Ancak SEDAŞ zamanında yapması gereken yatırımları yapmamış ve eksikliğini ortaya koymuştur.

 

Nasıl bir milletvekili olacaksınız?

Biz bir defa kimseye uzak olmayacağız. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, ayrıştırmayacağız. Irkçılık, mezhepçilik ve cemaatçilik yapmayacağız. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayacağız ve halkımıza hizmet etmenin mücadelesi içinde olacağız. Daha önce de belirttiğim gibi bizler makam ve mevki peşinde koşanlardan olmayacağız. Milletimize halis niyetimizle hizmet etme amacı içinde olacağız. Bal tutup da parmağını yalayan değil, parmağını yıkayan bir siyaset anlayışı içine olacağız.

 

Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?

Başkanlık sistemi ülkemizin kalkınması ve ileriye girmesi açısından önemli bir adım olacaktır. Sayın cumhurbaşkanımızın dediği gibi eğer Türkiye başkanlık sistemiyle yönetilseydi şimdiye kadar yapılan hizmetlerin en az iki katı daha fazla hizmet olurdu. Bu anlamda bizler de başkanlık sisteminin ülkemizin kalkınması açısından daha faydalı olduğunu düşünüyoruz. Röportaj: Muharrem İBRAHİMOĞLU

 

Recep Bilal Şengün Kimdir?

1969 doğumlu olan Recep Bilal Şengün, ilköğrenimini İzmit Ulugazi İlkokulu’nda tamamladı. Ortaöğrenime İzmit İmam Hatip Lisesi’nde başladı, ancak babasının görevi dolayısıyla liseye İstanbul Kadıköy İmam Hatip Lisesi’nde devam etti. Yüksek öğrenimini İstanbul Yıldız  Üniversitesi’nde  Makine Mühendisi olarak tamamladı. Aynı üniversitenin Çevre Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansını yaptı. Askerlik görevini Balıkesir’de tamamladıktan sonra, mühendislik hizmetleri veren ilk iş yerini ine bu kentte açtı. 1991 yılında Refah Partisi Balıkesir İl yönetim kuruluna alındı. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi olan İSTAÇ AŞ’de görev aldı. Bir türlü aktif hale getirilemeyen Yakma Tesisini yaptığı teknik tasarımlarla çalışır hale getirdi. 1999 yılı yerel seçimlerinde Fazilet Partisi Eyüp-Göktürk başkanlığı ve Eyüp-Göktürk Belediye Başkan adayı olarak seçimlere girdi. 2001 yılında İSTAÇ A.Ş de Teknik Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi ve 2004 yılına kadar görev yaptı. 2004-2009 yılları arasında İZAYDAŞ’ta Genel Müdür olarak görev yaptı. Görev yaptığı sürede zarar ve borç ile devralınan şirketi üst üste Vergi Rekortmenleri listesine sokarak tesisin tam kapasite çalışmasını sağladı. 2009 yılından itibaren kendi şirketinde Çevre-Enerji yatırımları danışmanlığı ve inşaat taahhüt hizmetleri vererek ticari faaliyetlerini sürdürmektedir. 1993 yılından beri Teknik Elemanlar Derneği üyesidir. 2011- 2015 yılları arasında 3 dönem Kocaeli MÜSİAD Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Başkanlığı da yapan Recep Bilal Şengün;

İngilizce ve Arapça bilmekte, evli ve 3 çocuk babasıdır.

rr-002.jpg

19 Şubat 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

izmitliii - yalnız editörün notu süpermiş. hem editör hem avukat sanırım :)))

Yanıtla . 0Beğen 19 Şubat 10:46
02

İbrahim kös - İZAYDAŞ DA ÇEVİRDİĞİN NUMARALARI HERKES BİLİYOR: HİZMETMİŞ:

Yanıtla . 0Beğen 19 Şubat 10:46
01

bekirpaşalı - yalan söylemeyin hizmetmişş ha güldürmeyin insanı

Editörün Notu: Yorumlarda kullandığınız kelimelere lütfen dikkat edin! Kişinin yasal takip talebi neticesinde kendinizi hakim karşısında bulabilirsiniz. Eleştirilerinizde kullandığınız ifadeleri ya tümüyle açıklayın ya da hakaret ve iftira boyutuna taşımayın. Yorumuzda sakıncalı olabilecek bir kelime silinmiştir.

Yanıtla . 0Beğen 19 Şubat 10:46
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR