Hasta yakınlarından acil servis doktoruna darp

Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde acil müdahale doktoruna hasta yakınları tarafından gerçekleştirilen saldırı Sağlık-Sen tarafından protesto edildi.Sağ...

BÜYÜT

Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde acil müdahale doktoruna hasta yakınları tarafından gerçekleştirilen saldırı Sağlık-Sen tarafından protesto edildi.

Sağlık-Sen Gebze Şube Başkanı Bayram Temel, Gebze Fatih Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde görev yapan Dr. A.Vahap Turfanda’nın hasta yakınları tarafından saldırıya maruz kaldığını, darp edildiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının toplum sağlığını korumak amacıyla gece gündüz çalıştığını ifade eden Temel, “Sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınları tarafından kimi zaman sözlü hakaretler ve küfürlere, kimi zamanda fiziksel saldırılara maruz kalıyor” dedi. Yaşanan şiddet olaylarının sadece şiddete maruz kalanları değil, diğer tüm sağlık çalışanlarını da olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Temel, “Bu gibi şiddet olaylarını gerçekleştirenler için caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Sağlıkçılara yönelik şiddetin artık bitmesini istiyoruz. Sağlık çalışanları şiddeti değil, övgü ve saygıyı hak ediyor” diye konuştu.

YASA İSTEDİLER
Sağlık-Sen olarak 2010 yılı toplu görüşmelerinde sağlık çalışanlarına yönelik yapılan şiddet konusunu gündeme getirdiklerini ve şiddeti önleyecek tedbirlerin sağlanması konusunda mutabakat sağlandığını aktaran Temel, sağlık çalışanlarını psikolojik yönde etkileyen bu olayların önüne geçilmemesi durumunda toplum sağlığının da olumsuz yönde etkileneceğini anlattı. Temel, sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalması halinde gerekli yaptırımların uygulanabilmesi adına özel yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

SAĞLIK-SEN KINADI
Sağlık-Sen Kocaeli Şube Sekreteri Bilal Yavuz Demirkaya yaptığı açıklamada bir önlem alınması gerektiğini belirterek, “Şiddet olaylarını her ne alanda olursa olsun kınıyoruz. Bu tür olaylara sebep veren kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmaları kaçınılmaz olmuştur. Sağlık Bakanlığı’nın hasta hakları birimleri gibi sağlık çalışanları haklarının da korunacağı birimler kurmasını istiyoruz. Acil servis doktorumuz. Dr. A. Vahap Turfanda’ya geçmiş olsun dileklerimizi sunar bu olayların bir daha yaşanmamasını temenni ederiz” dedi.

16 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR