Okullar açıldı ama, bu çocuklar okula gidemiyor

Körfez Hereke’de taşımalı eğitim hizmetinden yararlanmak isteyen veliler, yetkililerden yardım alamayınca çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.Her...

BÜYÜT


Körfez Hereke’de taşımalı eğitim hizmetinden yararlanmak isteyen veliler, yetkililerden yardım alamayınca çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.
Hereke Agah Ateş Mahallesi Küllük semti (yolun üstü) yaşayan aileler, taşımalı eğitim yardımı alamadıkları için 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlamasına rağmen iki gündür yaklaşık 50 öğrenciyi 3 kilometre uzaktaki okula göndermiyor. Veliler okula ulaşımın zor ve tehlikeli olmasından şikayetçi olduklarını belirtirken, gerekli tüm müracaatı yapmalarına rağmen hiçbir yetkilinin sorunlarının çözümü konusunda yardımcı olmadıklarını belirtti.
SERVİS YOKSA OKUL DA YOK
Maddi durumlarının yeterli olmaması nedeniyle özel öğrenci servislerinin öğrenci başına istediği 100 TL'lik ücreti karşılayamadıklarını ifade eden aileler, taşımalı eğitim yardımı hizmetinden faydalanmak istiyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlamasına rağmen henüz okullarına kavuşamayan öğrenciler çok üzgün olduklarını ve sorunun çözülüp okullarına kavuşmak istediklerini dile getirdi. Devlet yetkililerinin bu soruna çözüm üretmesini isteyen Reis Boztaş isimli öğrenci velisi, servis imkanı sağlanmaması durumunda birçok insanın çocuğunu okuldan alabileceğini söyledi.

OKUL İÇİN CANLARINI ORTAYA KOYUYORLAR
Bu mahallenin Hereke merkezindeki okula uzaklığının yaklaşık 3 kilometre olduğunu belirten Boztaş, şöyle konuştu: "Yollarımız çok dik ve ıssız. Öğleden sonra okula giden çocuklarımız otoban altında bulunan karanlık alt geçitten geçmekten korktukları için otobanın üzerinden karşıya geçmek zorunda kalıyor. Akşamları alt geçit karanlık, tiner ve bali kullanan kişiler buradan geçmek isteyen çocuklarımızın önlerini kesiyor. Çocuklarımız resmen okula gitmek için canlarını ortaya koyarak sırf ışık var diye otobandan karşıya geçiyor” dedi.
YANIT ALAMADIK
Yakın zamanda 18 yaşında bir kız çocuğu yoldan karşıya geçmeye çalışırken araç çarpması sonucu hayatını kaybettiğini belirten Boztaş, “Bizler de çocuklarımızın servisle okula gitmesi için Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, Körfez Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe vererek taşımalı eğitim hizmetinden faydalanmak istediğimizi belirttik ama yanıt alamadık. Daha sonra Başbakanlığa, Milli Eğitim Bakanlığı'na dilekçelerimizi gönderdik. Hiçbir yerden sonuç alamadık. Taşımalı eğitim konusunda bizlere yardımcı olunana kadar çocuklarımızın da hayatlarını tehlikeye atmamak adına onları okula göndermeme kararı aldık” şeklinde konuştu.
3 ÇOCUK YAPTIK AMA OKULA GÖNDEREMİYORUZ
Bir başka öğrenci velisi olan Sürmeli Boztaş ise maddi durumları yetersiz kaldığı için özel öğrenci servisleriyle çocuklarını gönderemediklerini dile getirerek "Burada 100 hane var ve herkes asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışıyor. Her ailede ortalama 3 çocuk var, biz özel servise çocuklarımızı versek sadece bunun için cebimizden 300 TL çıkıyor. Biz bu parayı verdikten sonra ailemizin geçimini neyle sağlarız, kira ve yemek giderlerimizi nasıl karşılarız. Başbakanımız 3 çocuk yapın dedi, biz de yaptık ama şimdi okula bile gönderemiyoruz. Yetkililerden bu konuda yadım bekliyoruz” dedi.
OKULUMU ÇOK ÖZLEDİM
Okula gidemediği için çok üzüldüğünü ve artık okuluna, arkadaşlarına kavuşmak istediğini belirten 7. sınıf öğrencisi Seyran Kızılırmak da, “Okullar açılalı iki gün oldu ama biz ne okula gidebildik ne de kitaplarımızı alabildik. Mahallemiz okula çok uzak ve okul yolunda aşmamız gerek birçok engel var. Yollarımız çok dik, inerken birçok arkadaşımız düşme tehlikesi atlatıyor” dedi.
OKULA GİTMEK İSTİYORUZ
Mahalle ve okul arasından otoban geçtiğini belirten Kızılırmak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burayı aşmamız için bir alt geçit var ama çoğu zaman buradan geçemiyoruz. Çünkü, tinerciler önümüzü kesiyor. Biz de otobanın üzerinden hızla gelen araçların arasından karşıya geçerek okula gitmek zorunda kalıyoruz. Bunun tehlikeli olduğunun farkındayız ama mecburuz. Ailelerimiz de artık canımızı ortaya koyarak okula gitmemizi istemediğinden ve bizlere servis hizmeti verilmediğinden okula gitmemize izin vermiyor. Artık büyüklerimiz bizim okula gitme isteğimizi görsün ve bizlere yardım etsin, biz bir an önce okulumuza gitmek istiyoruz."

18 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR