ALTIN BİLEZİK KOMEK

Büyükşehir Belediyesi de Türkiye’nin istihdam yelpazesine Kocaeli Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KOMEK) ile destek oluyor. Büyükşehir, KOMEK ile 41...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi de Türkiye’nin istihdam yelpazesine Kocaeli Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KOMEK) ile destek oluyor. Büyükşehir, KOMEK ile 41 kurs merkezinde 135 farklı branşta vatandaşlara meslek edindiriyor. Kocaeli’nin her ilçesinde kurs merkezi bulunan ve genç yaşlı ayırt etmeksizin herkese ücretsiz mesleki eğitim hizmeti veren KO-MEK’te, 9. eğitim döneminde başvuran 45 bin kişiden 17 bini eğitim görüyor. KO-MEK kurulduğu günden bu yana 250 bin kişiye eğitim verdi.

KAYNAKÇI AÇIĞINI KAPATIYOR
Türkiye’de ve Kocaeli’nde özellikle kaynakçılık kolunda işçi bulmak oldukça zor. Büyükşehir bu önemli açığı da açtığı gazaltı kaynakçılığı kursuyla kapatıyor. Hem işveren için hem de işsizler için umut ışığı oluyor. Kaynak tekniği uygulamalarında işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından en büyük görev gazaltı kaynakçısına düşüyor. Bu sebeple de bu dalda eğitim büyük önem taşıyor. 2008 yılından bu yana 366 kişi gazaltı kaynakçılık sertifikası alarak iş sahibi oldu.

İŞKUR-KOMEK OMUZ OMUZA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR ile de her daim işbirliği içerisinde. 2012-2013 yeni eğitim döneminde de İŞKUR işbirliği ile faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. İŞKUR ve KO-MEK’in işsizlere yönelik açtığı kurslar, vatandaşlara mesleki anlamda yarar sağlıyor. Bu yıl da İŞKUR- KO-MEK kurslarında, Bilgisayar İşletmenliği, Ön Muhasebe, Bilgisayar Bakım Onarım, Bilgisayar Destekli Çizim (AUTOCAD), 0-3 Yaş Aile Eğitimi ve 3-6 Yaş Aile Eğitimi, Ev ve Kurum Temizliği, Düz Dikiş Makineci branşlarında eğitimler veriliyor.

MESLEKİ EĞİTİMLER VERİLİYOR
İŞKUR-KOMEK kursiyerlerine, kurs süresince Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz ulaşım sağlamaları için Kent Kart veriliyor. Kursiyerlere ayrıca kurs günleri için İŞKUR tarafından günlük 20 TL cep harçlığı ödeniyor. Herhangi bir sağlık sigortasından yararlanmayan kursiyerlere İŞKUR tarafından sağlık sigortası yapılıyor. KO-MEK kurslarına katılmak isteyen vatandaşlar, İŞKUR’a kaydını yaptırarak sırası geldiğinde eğitimlerden yararlanabiliyor.

GEÇİCİ İSTİHDAMLA 1400 KİŞİ
Büyükşehir geçici istihdam noktasında İŞKUR ile ortak çalışmalar yürütüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR arasında imzalanan Toplum Yararına Çalışma Programı Protokolü kapsamında da geçici istihdam sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, 6 aylığına çalışan bu kişilerin ücretsiz ulaşım, yemek ve iş elbisesi ihtiyaçlarını karşılıyor. İşçilere ücret ve sigorta ödemeleri devlet tarafından yapılıyor. 2009 yılında başlatılan hizmetten şimdiye kadar bin 400 kişi yararlandı.

04 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR