Şeker: Marmara Depremi’nin birinci gününde devlet yoktu

1999 Marmara depreminde yaşadıkları binanın yıkılması sonucu 2 çocuğunu kaybeden AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, "Depremin birinci gününde Kocae...

BÜYÜT

1999 Marmara depreminde yaşadıkları binanın yıkılması sonucu 2 çocuğunu kaybeden AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, "Depremin birinci gününde Kocaeli'nde devlet yoktu. Devlet daha bilinçli olsaydı, dokunduğum ama üzerindeki betonu kaldıramadığım kızım Merve de hayatta olacaktı." dedi.

TBMM'de, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısı ile ‘Doğal Afetlerde Gönüllü Arama Kurtarma Ekiplerinin Önemi' konulu bir etkinlik düzenlendi. AKUT Başkanı Nasuh Mahruki'nin de bir konuşma yaptığı etkinliğe bazı milletvekilleri ile çok sayıda Meclis çalışanı katıldı. Program, 1999 Kocaeli depreminde, bir vatandaşın kendi çabaları ile bir aileyi enkazdan kurtarmaya çalıştığı görüntüleri ile başladı. Bu görüntüler sırasında salondaki birçok kişi gözyaşlarını tutamadı.

BİNAMIZ FAY HATTINDAYDI
Depremi yaşayan AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de burada bir konuşma yaptı. Şeker,"Yaşadığımız bina imarlı, ruhsatlı, sağlam yapılan bir binaydı. Ancak bina fay hattının tam üzerindeydi. Bina depremde yıkıldı, 8 kişi hayatını kaybetti, bunların arasında 2 tane de çocuğum vardı. Eşim ve 2.5 yaşındaki oğlum ile komşularımızın yardımı ile enkazdan çıktık. O zaman arama kurtarma ekipleri bu kadar etkili değildi.

DEVLET BİLİNÇLİ OLMALIYDI
Depremi yaşayan biri olarak söylüyorum; 99 depreminin birinci gününde Kocaeli'nde devlet yoktu. Enkaz altındaki insanlar komşularının yardımları ile çıkartıldı. Devlet daha bilinçli olsaydı, dokunduğum ama üzerindeki betonu kaldıramadığım kızım Merve şu anda yaşıyor olacaktı." ifadelerini kullandı. Milletvekilinin bu sözleri üzerine salonda duygu dolu anlar yaşandı.

GÜVENSİZ YAPILANMA
Resmi rakamlara göre Kocaeli depreminde 17 bin 118 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Şeker,"Ancak bilim adamları deprem nedeniyle bir kişi öldü, diyor. Peki geriye kalan 17 bin 117 kişi nasıl hayatını kaybetti? Deprem nedeniyle ölen o kişi açılan fay hattına düşen bir vatandaş. Onun dışındakilerin ölüm sebebi binaların güvensiz yapılmasından kaynaklandı." şeklinde konuştu.

04 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR