İki ilçe de görevden aldı

GÖREVDEN ALMALAR VE İLÇE KAPATMALAR MHP Kocaeli İl Başkanlığı tarafından genel merkeze gönderilen rapor sonrasında Çayırova İlçe Başkanı Fatih Kart...

GÖREVDEN ALMALAR VE İLÇE KAPATMALAR

MHP Kocaeli İl Başkanlığı tarafından genel merkeze gönderilen rapor sonrasında Çayırova İlçe Başkanı Fatih Kartal görevinden alındı. Yerine ise Abdullah Adanur atandı. Darıca İlçe Başkanı Fatih Kürşat Demir görevden alınırken yerine atama yapılmadı. Ayrıca Kandıra İlçe Başkanı Türkan Özcan ve yönetim kurulu, Dilovası İlçe Başkanı Aslan Sazak ve yönetim kurulu görevlerinden alınırken ilçe başkanlıkları fesh edildi.

MHP’de 1 Kasım seçimleri sonrasında başlayan olağan üstü kurultay söylemleri mahkeme tarafından verilen karar ile sona erdi. Yargıtay’ın oy birliği ile verdiği karar sonrasında Çağrı Komisyonu tarafından kurultayın yapılış şekli belirlenecek. Genel Başkan Bahçeli’nin istifa etmesi durumunda seçimli kurultay yapılabilir. Aksi durumda ise önce tüzük kurultayı sonrasında seçim kurultayı yapılacak.

 

SEÇİMLİ KURULTAY YAPILAMAZ

Kocaeli’den muhalefete destek veren isimler ise Yargıtay tarafından verilen karara sevindiler. MHP eski İzmit İlçe Başkanı Kaan Dilmen “Bizler mahkemeye tüzük değişikliği için gitmiştik. Yargıtay tarafından verilen karar ile Çağrı Komisyonu tarafından kongreye gidilecektir. Tüzükte yer alan maddeye göre genel başkanın istifa etmesi gerekiyor. Aksi durumda seçimli kurultay yapılamaz. MHP tüzüğünde genel başkanın olmaması durumunda seçimli kurultaya gidebiliyorsun. Genel merkez tarafından 26 Haziran veya 10 Temmuz tarihleri gösterilmektedir. Bunlarda doğru değildir. Çağrı Komisyonu gereken değerlendirmeyi yaparak kararı verecektir. Burada genel merkezin dediği olmayacaktır” dedi.

 

GERİ DÖNÜŞ YOK

MHP Derince eski İlçe Başkanı Emin Şimşek “Kurultay yapılacaktır dönüşü yoktur. Yargıtay tarafından karar verilmiştir. Seçimli kurultaya tüzükten dolayı gidilemiyor. Önce tüzüklü kurultay yapılması gerekiyor. Olağan üstü kurultaylar genel başkan, MKYK veya delegenin 5/1 noter tastikli imzası ile yapıldığı tüzükte yazmaktadır. Ancak seçim yine de yapılamıyor istenilen gündem maddesi görüşülüyor. Seçimli kurultay için genel başkanın istifa etmesi gerekiyor. Aksi durumda seçim yapılsa bile kim kazanırsa kazansın itiraz edilir. Kurultay iptal edilir. Buradan geri dönüş yoktur genel merkez tarafından açıklanan tarihleri de iyi niyet göstergesi olarak görmekteyim” dedi.   

 

KURULTAY YAPILACAK

MHP eski İl Başkanı Celalettin Yaylak “Kurultay yapılacaktır. Bunun kaçarı yoktur. Genel Başkan Bahçeli tarafından açıklama yapıldı. Şimdi tüzük kurultayı yapılacak sonrasında seçim kurultayı olacaktır” açıklamasında bulundu.

 

KAPANMA GEREKÇESİNİ ANLAMADIK

MHP Kandıra eski İlçe Başkanı Türkan Özcan “Koltuğu düşünerek imza vermedik. Kapatılma gerekçesi yoktur. Yapılan doğru değildir. Genel merkez gereken açıklamayı yapmıştır bu saatten sonra kapatma durumu nedir anlayamadık. Kurultay hakkında mahkeme tarafından gereken açıklama yapılmıştır. Önce tüzük kurultayı yapılacaktır sonrasında seçimli kurultay olacaktır. Genel başkanın istifa etmesi durumunda ancak seçimli kurultay yapılabilir” dedi.

 

AYDIN ÜNLÜ: HODRİ MEYDAN

Yargıtay’dan çıkan karar hakkında MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, “Biz MHP olarak Yargıtay’dan çıkan her karara saygılı olduğumuzu daha önceden söylemiştik. Kararı kabul edeceğimizi söylemiştik. Yargıtay’dan karar çıktı ve seçimli kurultaya gidiyoruz. Herkese hodri meydan. İki adaylı üç adaylı seçim fark etmez. Mevcut genel başkanımız Devlet Bahçeli, bu kurultayı da kazanıp yola devam edecektir” dedi.

 

Serkan BORLAK    

 

25 Mayıs 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR