Sağlıklı yaşam için daha az tuz kullanın

      Her yıl 10-16 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Tuza Dikkat Haftası’ dolayısıyla bir basın açıklaması yapıldı. İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Mel...

BÜYÜT

 

 

 

Her yıl 10-16 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Tuza Dikkat Haftası’ dolayısıyla bir basın açıklaması yapıldı. İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Melih Kaştı, KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Selim Yüksel ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Şengül’ün katıldığı programda vatandaşın bilgilenmesi amacıyla 10 bin adet broşürün, hastanelerin göğüs hastalıkları bölümlerinden dağıtılacağı bildirildi.

 

PULMONER REHABİLİTASYON NEDİR?

Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bileşeni olarak kabul edilen pulmoner rehabilitasyon, kronik solunum hastalıklarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeye ve sağlığı geliştirici, bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamaların bütünü olduğu belirtildi.

 

5 GRAMDAN AZ

Ülkemizde beklenen yaşam süresinin ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarının artışı ile birlikte kronik hastalıkların da arttığını belirten Melih Kaştı, “Ülkemizdeki ölümlerin yüze 79’u kronik hastalıklar nedeniyle oluşuyor. Hipertansiyon, kalp hastalıkları, başta olmak üzere obezite, diyabet türlerinden korunmak amacıyla günlük tuz kullanımının 5 gramdan az olması gerekir” dedi.

 

KAN BASINCIYLA

DOĞRU ORANTILI

Tuz tüketimi ile kan basıncı arasında doğru orantı olduğunu da vurgulayan Kaştı, “Günlük tuz kullanım miktarı 5 gram olarak önerilirken ülkemizde bu oran kişi başı yaklaşık 15 gramdır. Bakanlığımızca bu oranı azaltmak adına 2011 yılından beri Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması programı uygulanıyor” şeklinde konuşarak tuzu azaltmak adına da bazı tavsiyelere bulundu.

10 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR