Örengül: “Satış değeri belirlenmeden yetki verilir mi?

Önceki gün gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı ve encümenin, il sınırları içerisinde atıl durumda...

BÜYÜT

Önceki gün gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı ve encümenin, il sınırları içerisinde atıl durumda bulunan taşınmazların satışı ile ilgili yetkiyi istemesi ortalığı karıştırdı

Büyükşehir Belediyesi yılın ilk meclis toplantısını önceki gün gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun il dışında olması nedeniyle meclise başkanvekili Zekeriya Özak, başkanlık etti. 90 gündem maddesinin ele alındığı mecliste yine hareketli saatler yaşandı. Başlangıçta oldukça sakin geçen mecliste, Büyükşehir Belediye Başkanı ve encümen Kocaeli sınırları içerisinde atıl durumda bulunan taşınmazların satışı ile ilgili yetki isteyince ortalık karıştı. Dairesinden gelen teklifin komisyona havale edilmesi için yapılan oylamada CHP’liler red oyu verdi, çoğunlukta olan AKP’lilerin oylarıyla gündem maddesi komisyona havale edildi. Maddenin okunmasının ardından Zekeriya Özak, söz isteyen CHP Grup Başkanı Fahri Örengül’e söz vermeyince CHP’liler meclisi terk etti. Salonu terk eden CHP’li meclis üyeleri, basına 90. maddeye dair açıklama yaptı.

‘BÖYLE ŞEY GÖRÜLMEDİ’
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Kocaeli sınırları içerisindeki atıl durumda bulunan tüm taşınmazların satışı ile ilgili yetki istediğini hatırlatan Fahri Örengül, “Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde hiç kimseye gayrimenkul tanımlanmadan, satış değeri belirlenmeden böyle bir yetki verilemez” dedi.

‘KOMİSYONA HAVALE EDİLEMEZ’
Maddenin komisyona havalesinin dahi hukuk katliamı olduğunu ifade eden Örengül, Danıştay kararına göre belediyelere ait taşınmazların satışı konusunda ada, pafta, parsel numaraları ve satış değerinin belirlenmeden satışı yapılamayacağını belirten Örengül, “Böyle bir şey komisyona dahi gönderilemez. Ne satılmak isteniyorsa açıkça tarif edilir ve komisyona gönderilir” dedi.

‘SUSUTURAMASSINIZ’
AKP’lilere yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Örengül, “Bu hukuki bir hata. Maddeyi geri alın, satılmasını istediğiniz yeri tarif edin öyle komisyona gönderelim” dedi. Zekeriya Özak’ın kendisine söz vermemesine de tepki gösteren Örengül, “Sözümüzü söke söke alırız. Gerekirse basın toplantısı yaparak konuşuruz, gerekirse sokağa çıkıp vatandaşa anlatırız ama biz yinede konuşuruz” dedi.

‘ÖZAK, HADDİNİ AŞTI’
Özak’ın iktidar sarhoşluğu içinde despot ve totaliter davrandığını söyleyen Örengül, “Özak haddini aşmıştır. Bize söz vermemesi onun haddine değildir. Önce meclisi yönetmeyi bilecek” diyerek tepki gösterdi. Meclis oturumundan önce AKP’lilerin kendisini telefonlara aradığını ve 90. maddeyi direkt geçirmeyi teklif ettiklerini söyleyen Örengül, CHP’nin kentin gayrimenkullerinin satılmasına karşı olduğunu ifade etti.

14 Ocak 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR