Kocaeli’de günü birlik huzurevleri yapacağız

Kocaeli Valiliğini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Kocaeli ekibi ile 10 aydır çalıştıklarını, ilimizi her yerde örnek gös...

BÜYÜT

Kocaeli Valiliğini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Kocaeli ekibi ile 10 aydır çalıştıklarını, ilimizi her yerde örnek gösterdiğini belirterek, Kocaeli’de günü birlik huzurevleri yapacaklarını söyledi


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ilimize gelerek, çeşitli temaslarda bulundu. Şahin’in ilk durağı Kocaeli Valiliği oldu. Şahin’i, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, AKP milletvekilleri Sibel Gönül, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur ve bürokratlar karşılandı. Bakan Şahin, karşılama sonrasında polis merasim mangasını selamladı. Valilik önünde kendisine çiçek sunulan Bakan Şahin, daha sonra Valilik binasına geçerek, anı defterini imzaladı. Makamında Bakan Şahin’i ağırlayan Vali Topaca, burada yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:
ÖRNEK BİR ŞEHİRİZ
“Bakanımızın görev alanı bizim ilimiz açısından çok önemlidir. Sosyal hizmetler bakımından örnek olmanın yanı sıra eksiklerimizin olduğunu bildiğimiz bir kentteyiz. Bakanımızın ziyareti motivasyon ve eksiklerimizi gidermek için önemli katkı olacaktır. Cephanelik mevkiinde 70 dönümlük bir arazimiz var. Burası yaşlı yaşam merkezi olarak tahsis edildi. Bakanımıza takdim edeceğiz. 2012 ek programına ekleyeceğiz. Emeklisi çok bir kentte bulunuyoruz. İlimizde 450 bin aktif çalışan, 250 bin pasif çalışan vardır. Bunun yanı sıra çok da göç alan bir kent durumundayız. Sosyal yardım bakımından kurumlara çok ihtiyacımız var. Bunları da Bakanımıza sunacağız.”
KOCAELİ’YE ÖVGÜLER
Topaca’nın ardından konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise şunları söyledi: “Kocaeli bizim açımızdan çok önemli bir şehirdir. Kocaeli; sosyal politikalar, ekonomik kalkınma bakımından, çok önemli bir ildir. Kalkınma ve yatırım bakımından ele alındığında örnek durumundadır. Vizyonu olan bir şehirdir. Kocaeli’ye çok geldim. Burada elde edilen başarı birçok ilde yapılamıyor. Burada takım çalışması var. Ortak aklın kullanıldığı bir şehir durumundadır. Bu da Kocaeli’ye huzur ve barış olarak yansımaktadır.
ANKARA’YA GELİNDİ
Ankara’ya üç defa ekip olarak gelindi. Vekillerimiz, belediye başkanlarımız hep birlikte çalışmaktadırlar. Projelerini getirdiler, gelen taleplere destek veriyoruz. Kocaeli’ye huzurla geliyoruz, huzurla dönüyoruz. Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve ilçe belediye başkanlarının başarılı çalışmaları var. Sosyal belediyecilik, sosyal politikalarla iç içe girmiş durumdadır. Yerel kalkınma bu şekilde olur. İnsan temelli yatırımlar yapılıyor. Kocaeli bu noktada örnek olmaktadır. Yatırım programları incelenecektir. Dünyaya örnek olan bir ülke durumundayız. 23 Nisan kutlamaları yapılacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından örnek bir çalışma yapılıyor.
GÖÇ BAKIMINDAN KOCAELİ PİLOT İL
Bakanlığımız yeniden yapılandırılmıştır. Yoksullukla mücadele bizim çalışma alanımız içerisindedir. Göçü yönetme de bizim yetki alanımızdadır. Kocaeli, bu noktada pilot durumundadır. Göç geliyor, bununla birlikte sanayileşmenin getirdiği durumu yönetmemiz gerekiyor. Burada her yerel yönetim, gelen göç karşısında gereken alt yapı oluşturmalıdır. Gereken barınma ihtiyaçları, eğitim, sağlık ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor. Bizim en önemli projemiz hayata geçiriliyor. Aile Sosyal Destek Uzmanlığı sistemini uygulamaya koyuyoruz. Kırıkkale ve Karabük illerinde bu proje deneniyor, vakıf ve sosyal hizmet üzerinden denemeler yapılıyor. Burada hep sonuçla uğraşıyorduk. Bunun doğru bir yönetim tarzı olmadığını gördük.
HER AİLEYE BİR UZMAN
Başa dönmek durumundayız. Riskin yönetilmesi gerekiyor. Sonuçtaki değişkenliği başta görmek daha az maliyetlidir. Aile Sosyal Destek Uzmanlığı hayata geçtiği zaman her ailenin bir hekimi olduğu gibi her ailenin bir uzmanı da olacak. O aileye ait analiz yapıldığı zaman neye ihtiyacı olduğu tespit edilecek. Yalnızca ekonomik destek değil, hukuki, psikolojik destek olabilir. Başvuru odaklı değil ihtiyaç odaklı olacaktır. Arz ve talebe bakılığı zaman arz değil, bizim gidip bulduğumuz vatandaşa ulaştığımız sistem hayata geçirilecek. Kocaeli açısından bunu yaptığımız zaman göçü yönetmek daha kolay olacaktır. Buraya gelenlerin göç bilincine alışması bakımından oldukça önemlidir.
GÜNÜ BİRLİK HUZUREVİ
Doğunun ve batının ihtiyaçları farklıdır. Batıda çalışan kadın sayısının artması sonrasında, Bakan Ergün ile birlikte OSB’ler içerisinde kreş ve bakım evleri açılacak. En çok hangi bölgede kadın çalışan sayınsının fazla olduğu tespit edilerek, buralara yapılacak. Huzurevi talebine bakıldığında çalışan kadın olunca evdeki yaşlı için günlük kreşler, sohbetler edeceği, kalacaksa ona göre kapasite artırılacağı projeler uygulanacak. Kocaeli ekibiyle 10 aydır çalışıyoruz. Bugün yapacağımız çalışma bunun devamı olacak. Kocaeli her bakımdan örnek bir şehir olacak. Kentte bir birliktelik vardır. Her yerde Kocaeli’yi örnek gösteriyorum. Allah nazardan saklasın. Bize düşen kısmında her zaman Kocaeli’nin hizmetkarıyız.”

21 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR