Kocaeli’de seller önceden tahmin edilebilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü olası sel risklerinin önceden...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü olası sel risklerinin önceden tahmini modelinin Kocaeli’de uygulanabilirliği konusunda seminer düzenledi.

 

Meteoroloji İl Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, DSİ Genel Müdürlüğü, 1. Bölge Md. ve 15. Şube Müdürlüğü, Büyükşehir İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı,  İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, İSU Genel Müdürlüğü, İlçe Belediyeleri, Fen İşleri Müdürlükleri ve Kocaeli Üniversitesi’nden yetkililerin yer aldığı seminere konuşmacı olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolojik Afetler Şube Müdürü Dr. Abdullah Ceylan katıldı.

 

ŞEHİR SELLERİ TAHMİN MODELİ

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Planlama Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Kentsel Dönüşüm Master Planı kapsamında hazırlanan “İklim Değişiklikleri” raporunda incelenen bir bölüm olan “Olası sel risklerinin” değerlendirilmesi amacıyla seminer düzenlendi. Ankara’dan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Meteorolojik Afetler Şube Müdürü Dr. Abdullah Ceylan, “Şehir Selleri Tahmin Modeli” hakkında ilgili kurumların temsilcilerine bilgi verdi. Meteorolojik afetler içerisinde ilk sırada yer alan sel afeti ve iklim değişiklikleri hakkında konuşan Ceylan, Türkiye’den geniş bilgiler aktardıktan sonra, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve kullanılmakta olan “Şehir Selleri Tahmin Modeli”ni anlattı.

 

PROJELERE DESTEK

İlgi ile izlenen toplantıya katılan uzmanlar modelin daha başarılı olması için Kocaeli’de yapılması gerekenler konusunda bilgi alışverişinde bulundu. Dr. Abdullah Ceylan, Kocaeli’nin geçmişten beri bu konuda çalışmalar yapan sayılı illerden biri olduğunu ifade ederek Kocaeli’de geliştirilecek modellere ve projelere destek vereceklerini belirtti.

20 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR