Büyük enerji krizi kapıda

Son dönemde artan elektrik kesintilerinin sebebinin enerji dengelemesi adı altında yapılan tasarruf önlemleri olduğu ortaya çıktı. Aynı önlemin, kış d...

BÜYÜT


Son dönemde artan elektrik kesintilerinin sebebinin enerji dengelemesi adı altında yapılan tasarruf önlemleri olduğu ortaya çıktı. Aynı önlemin, kış döneminde rekor kullanım düzeyine gelen doğalgazda da alınabileceği ileri sürülüyor

Ambarlı'daki doğalgaz kompresörünün tam kapasite çalışmaması elektrik üretiminde sıkıntıya neden oldu. Bu sıkıntılarda elektrikte tasarruf kesintilerine neden oluyor. Gerekçe belirtilmeden uygulanan elektrik kesintilerin yanı sıra doğalgazda da benzer önlemlerin alınmasının muhtemel olduğu ileri sürülüyor.

ENERJİ DENGELEMESİ
Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da birçok ilde 1-2 saati aşan kesintiler yaşanıyor. Batı bölgelerinden ilk kesinti açıklaması Trakya Elektrik Dağıtım’dan geldi. Şirketten yapılan açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde enerji dengelenmesi adına kısa süreli elektrik kesintilerinin yapılacağı duyuruldu. Kesintilerin cumartesi ve pazar boyunca süreceği belirtildi. Kısa süre sonra SEDAŞ da benzer bir söylemle kesinti yapacağını duyurdu.

SEDAŞ DUYURU YAPTI
Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (SEDAŞ) yazılı bir açıklama yaparak bugün gerçekleşen elektrik kesintisinin yarın da yapılacağını duyurdu. SEDAŞ’tan yapılan açıklamada, “TEİAŞ’tan gelen bilgilendirme doğrultusunda mevsimsel koşullar nedeniyle bugün ve 14 Aralık Cumartesi günü (dün) bölgemizde enerji kesintisine gidilecektir. Bu sebeple yarın Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Gebze’de 08.00-24.00 saatleri arasında 1 saatlik dönüşümlü olarak zorunlu elektrik kesintileri yapılacaktır” Denildi.

YENİ KESİNTİLER YOLDA
Öte yandan Reuters Haber Ajansı tarafından hazırlanan habere göre ise sıkıntı bilinenden daha büyük. Ajans yayınladığı haberi “Dikkat! Tedbirinizi alın elektrik kesintileri yolda” başlığıyla duyurdu. Habere göre, “Elektrik kesintileri yolda hatta kapıda, karanlıkta kalmamak için tedbirinizi alın. Konuyla ilgili bilgi veren bir enerji şirketinin üst düzey yöneticisi, “Özellikle İstanbul ve Trakya bölgesinde sıkıntı yaşanıyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de Ambarlı’daki doğalgaz kompresörünün tam kapasite çalışmaması” diye konuştu.

DOĞALGAZ DA KESİLEBİLİR
Radikal Gazetesi’nin haberine göre de, soğuk hava ve doğalgaz iletim hatlarındaki yaşanan kompresör problemleri nedeniyle EÜAŞ’ın doğalgaz santralleri ikincil yakıta geçti, bu koşulların devamı halinde hem elektrik hem de doğalgaz dağıtımında sanayide başlayan aksamaların konutlara da yansıması bekleniyor.

ÜRETİM AKSAYACAK
Şimdiden kentimizdeki sanayi kuruluşları enerji kesintileriyle ilgili sıkıntı yaşamaya başladı. Alikahya bölgesindeki fabrikalar, “Şimdilik üretimi aksatacak bir durumla karşılaşmadık. Ancak kesintiler devam ettiği takdirde sıkıntılı günler yaşanabilir” diyor. Bu sorunun ne kadar süreceği belli değil. Ayrıca İstanbul bölgesindeki sanayi şirketleri üretimde aksamalar olduğunu duyurmaya başladı.

BAKAN AÇIKLAMA YAPTI

Enerji Bakanı Taner Yıldız da, Ankara’da katıldığı bir toplantıda kış ayları ile artan doğalgaz tüketimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan, “10 Aralık’ta yaklaşık 200 milyon metreküplük günlük tüketime yaklaştık. Olumsuz hava koşullarının bulunduğu bir mevsimdeyiz. Meskenlerimiz, sanayi kuruluşlarımız ve doğalgazdan elektrik üreten santrallerimizin hep birlikte en fazla çekişinin bulunduğu bir ortamdayız. Biz kendimize bahar muamelesi yapmayalım, çünkü şu anda kış ayındayız ve atmosfere açık bir işletmeden kaynaklanan zaman zaman sıkıntılar olabiliyor. Toplam tüketimde 365 gün içerisinde yaklaşık 8-10 günlük toplam arzın aşıldığı, talebin daha da arttığı ortamlara yaklaşabiliyoruz. O yüzden bu günlerde arkadaşlarımız da teyakkuz halinde ve daha hassas bir işletmecilik yapmaya gayret ediyorlar” dedi.

14 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR